Hangi masaüstü ortamını neden kullanıyorsunuz?

Hangi Masaüstü Ortamını Kullanıyorsunuz?

• KDE Plasma

Oy: 7 33,3%
  • XFCE

Oy: 3 14,3%
  • GNOME

• Budgie

Oy: 0 0,0%
  • Cinnamon

• Mate

Oy: 2 9,5%
  • LXDE

Oy: 1 4,8%
  • LXQT

• Diğer Masaüstü Ortamları...

• Diğer Pencere Yöneticileri...

• Oy verenlerin toplamı
    21

User not found

Decipat
Makaleler
1
Hangi GNU/Linux masaüstü ortamını kullanıyorsunuz? Neden kullanıyorsunuz?

Ben başlayayım, şu an Xfce masaüstü ortamını kullanıyorum. Aradığım sadelik, hızı bu masaüstü ortamı sağlıyor. Ya sizinkiler?

Bspwm kullanıyorum. Bayağı hızlı ve akıcı. Tavsiye ederim :)

Dosya Ekleri

• 1603141017.png
    1603141017.png
    65,9 KB · Görüntüleme: 83
Neden kullanıyorsunuz?

Hangisini kullanıyorsunuzdan ziyade neden kullanıyorsunuz sorunuzu sevdim.
Evet insanların neden kullandığı önemli, çünkü neden kullandığının nedeni gerçek yaşamı yansıtıyor. Masaüstü tercihi kiminde makineye göre kiminde zevke göre kiminde ise masaüstü özelliğine göre değişiyor.
Masaüstü kullanım tercihi makineye göre ise bu kısmen zorunlu oluyor, çünkü her masaüstünde tam performans vermiyorsa kullanıcı makinenin tercihine uymak zorunda kalıyor. Aslında bu bir yandan zorunluluk olsa da bir yandan da makineye göre tercih yaptığı için mevcut makineyi daha sağlıklı kullanacak demektir. Tabi sırf kendi zevkine aldanmayıp makineyi dinleyenler için geçerli, yoksa makine uygun değilse kendi zevki için makineyi ağlatmaktan başka bir işe yaramaz.
Herhangi bir masaüstünden zevk aldığı için kullananlar en şanslısı diyebiliriz, çünkü bilgisayar o masaüstünde iyi uyum sağlıyorsa kullanıcı da keyif alıyorsa ikisi bir arada anlaşmış demektir, tabi biraz da makinenin gücüyle alakalı, zan edersem ben bu kategoriye giriyorum.
Masaüstü özelliğine göre kullananlar ise kullandığı masaüstünü belki çok fazla sevmeyebilir ama istediği işlerini o masaüstü gördüğü için tercih etmek durumunda kalıyor, belki keyfinden taviz veriyordur ama işini iyi gördüğü için bu taviz önemli olmayabiliyor.
Kendi kullandığım masaüstüne gelince, masaüstü kullanmıyorum, Openbox veya JWM pencere yöneticisi kullanıyorum. Neden kullanıyorum, çünkü benim ilk tercihim sisteme tam hakim olmak, her şeyin kendi kontrolümde olmasıdır. Benden izinsiz arka planda servisler çalışmamalı, çalışanı da bilmeli hissetmeliyim, ona anında müdahale etmeliyim. Sistemin kullanım şeklini, dizaynını tamamen kendim yapmalıyım, menüler, temalar, ikonlar, renkler kendime göre olmalı. Pencerelerin açılacağı yeri, duracağı yeri, dosya yöneticisinin özelliklerini kendim atamalıyım. Kaynak kullanımını yeterli ve belirli bir sınırda tutmalıyım. Kısaca A'dan Z'ye kendi tasarımım olmalı. Bunu masaüstleri tam olarak yapamaz, Openbox ve JWM bu iş için yüzde yüz kontrol sağlama imkanı tanıyor. Tabi pencere yöneticisi kullanmak için biraz deneyim gerekiyor, örneğin bir aylık kullanımdan sonra herkes Openbox-JWM ile kendi sistemini kendisi tasarlayabilir, sadece biraz sabır ve biraz emek.

Yeni konular

Geri
Yukarı