Hangi Meslek Bana Uygun?

Surrealist Kasap

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba Arkadaşlar,
Geçen sene liseyi bitirip üniversite sınavına girdim fakat maalesef puanım azdı ve bir yere yerleşemedim. Bu sene de hazırlanıyorum. Malum zaman çok, sadece dershane ye gidip geliyorum. Ancak kafamda hiç bir meslek için bir karar veremedim. Kafamda net bişey oluşsun da ona göre çalışayım diye bu soruyu soruyorum. Ailemle her gün takışıyorum meslek seçimi yüzünden. Diyorlar ki "meslek ne olursa olsun maaşı yüksek olsun". Onlar da haklılar, çocuğumuz en azından kendisini kurtarsın diyorlar fakat beni zorda bırakıyolar.

Sevmediğim bir mesleği seçip sevmediğim bir üniversitede okumak istemiyorum. Dershanem yeni başladı, sözelim iyi olduğu için sözeli seçtim. Sözelden bir meslek seçmek istiyorum fakat öğretmenlikler bildiğiniz üzere atanma şansı çok düşük. Aylarca senelerce beklemek istemiyorum. Sizden ricam kendi fikirlerinizi, hangi mesleği yapıyorsanız eksilerini artılarını yazmanız ve tavsiyeleriniz. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Ailenin kendince mesleklere bakışı doğru olabilir ama bana göre çok yanlış. Ben sana bazı tavsiyeler vereyim. Öncelikle neye merakın varsa kendini o alanda geliştir. Kendimden örnek vereyim. Almanca Öğretmenliği okudum. Sınıfta hoca "Kimler Öğretmen olmak istiyor diye" sorunca 30 kişilik mevcuttan 27 kişi el kaldırırdı. Açıkçası ben bu arkadaşlara ağzımla gülmezdim.

Türkiye'de kaç tane Üniversite var, kaç tane Almanca Öğretmenliği bölümü var, bu bölümler her sene kaç tane mezun veriyor, bu mezunlar kaç senedir birikiyor ve her zene devlet kaç Almanca Öğretmeni alıyor?

Devlet kaç Almanca öğretmeni alıyor? Bu sene 3 öğretmen aldı. Benimle mezun olan arkadaşlar ne yapıyor? Ben de bilmiyorum... Umurumda da değil.

Deme şu ki, gerçekçi olmak lazım. Ben ne yapıyorum? Marka Uzmanı olarak çalışıyorum.

Almanca Öğretmenliği | Marka Uzmanı

Arada bir bağ kurabildiniz mi? Ben kuramadım. Ama ilgi alanım ve kendimi geliştirdiğim konu sayesinde şu an Türkiye'de ancak %5'in alabileceği maaşı alıyorum. Ama bunlardan daha önemlisi, sevdiğim işi yapıyorum ve teknoloji ile haşır neşirim.

Şimdi sen de sözel bölümdeki mesleklerden hangisine ilgi duyuyorsan ona yönel ve kendini o konuda daha fazla geliştir. Alakası olmayabilir ama teknoloji ile ilgileniyorsan bu konuda da kendini geliştirebilirsin.

Kısa keseceğim, ne yaparsan yap, onu farklı ve özgün yap. Amacın kısa yoldan köşeyi dönmek olmasın. Çok basit bir örnek, Technopat. Türkçe kuralları babında bu forum çok üye kaybetti. Fakat şu anda internette eşi benzeri olmayan bir seviyeye sahip ve inanılmaz bir hızla büyüyor. 1 yılda 3 yıllık rakiplerini geride bıraktı...

Ailenin kendince mesleklere bakışı doğru olabilir ama bana göre çok yanlış. Ben sana bazı tavsiyeler vereyim. Öncelikle neye merakın varsa kendini o alanda geliştir. Kendimden örnek vereyim. Almanca Öğretmenliği okudum. Sınıfta hoca "Kimler Öğretmen olmak istiyor diye" sorunca 30 kişilik mevcuttan 27 kişi el kaldırırdı. Açıkçası ben bu arkadaşlara ağzımla gülmezdim.

Türkiye'de kaç tane Üniversite var, kaç tane Almanca Öğretmenliği bölümü var, bu bölümler her sene kaç tane mezun veriyor, bu mezunlar kaç senedir birikiyor ve her zene devlet kaç Almanca Öğretmeni alıyor?

Devlet kaç Almanca öğretmeni alıyor? Bu sene 3 öğretmen aldı. Benimle mezun olan arkadaşlar ne yapıyor? Ben de bilmiyorum... Umurumda da değil.

Deme şu ki, gerçekçi olmak lazım. Ben ne yapıyorum? Marka Uzmanı olarak çalışıyorum.

Almanca Öğretmenliği | Marka Uzmanı

Arada bir bağ kurabildiniz mi? Ben kuramadım. Ama ilgi alanım ve kendimi geliştirdiğim konu sayesinde şu an Türkiye'de ancak %5'in alabileceği maaşı alıyorum. Ama bunlardan daha önemlisi, sevdiğim işi yapıyorum ve teknoloji ile haşır neşirim.

Şimdi sen de sözel bölümdeki mesleklerden hangisine ilgi duyuyorsan ona yönel ve kendini o konuda daha fazla geliştir. Alakası olmayabilir ama teknoloji ile ilgileniyorsan bu konuda da kendini geliştirebilirsin.

Kısa keseceğim, ne yaparsan yap, onu farklı ve özgün yap. Amacın kısa yoldan köşeyi dönmek olmasın. Çok basit bir örnek, Technopat. Türkçe kuralları babında bu forum çok üye kaybetti. Fakat şu anda internette eşi benzeri olmayan bir seviyeye sahip ve inanılmaz bir hızla büyüyor. 1 yılda 3 yıllık rakiplerini geride bıraktı...

Tavsiyeniz için minnettarım hocam.

- - - Güncellendi - - -

Başka görüşünü bildirmek isteyen yok mu?

Merhaba,

Ben Boğaziçi Üniversitesi Tarih bölümünde okuyorum. Bu sene kazandım ve şu an hazırlıktayım. Sen de sözelden hazırlanıyorsan az çok Boğaziçi Tarih'i biliyorsundur diye düşünüyorum. Benim tarihi seçme sebebim, tamamen bu alana karşı ilgim olması ve eğer bu alanda ilerlemek istersem akademisyen olmayı planlıyorum. Hatta GPA'im iyi olursa politika ile çift anadal yürütmeyi bile düşünüyorum. AMA, asla ve asla kendimi üniversitede eğitimini alacağım alanla sınırlamıyorum. Artık dünya böyle bir yer değil, hatta hiçbir zaman böyle bir yer olmadı. İlla ki vardır mühendislikten mezun bir iki bin TL maaşlı işlere girenler, yaptığı işle mutlu olanlar. Ama bu dünyanın dışında üniversitede aldığı eğitimle hiç alakası olmayan işler yapanlar da var.

Daha bugün Girişimcilik Konferansı'nda karşıma çıktı: Alphan Manas. Adam tekstil mühendisliği mezunu, ama şimdi profesyonel bir yatırımcı.

Yeri gelmişken, ben Tarih öğrencisiyim ama girişimcilik projelerim/düşüncelerim var, her gün birkaç teknoloji sitesini takip ediyorum. Türkçe, İngilizce karışık olarak.

Aynı zamanda çevre aktivistiyim, Greenpeace, WWF gibi kuruluşlarda gönüllü olarak çalışıyorum. Gençlik Meclisi'nde yer alıyorum.

Üniversitede seçtiğin bölüm hiçbir işe yaramayacak, sen ancak üniversitenin vereceği şeylerden fayda elde edebilirsin. Belki çok klişe ama, önemli olan kendini geliştirmek, tabi iyi olmayan karpuzu herkes eliyle anlar, karpuzun içi de dolacak, yoksa fos.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı