Hangi OpenSuse kurulmali?

1- Windows'u silmeden, USB üzerinden de kullanabiliyoruz değil mi?

USB üzerinden kullanmak için, "Live" seçeneği altındaki, dosyaları indirmen gerekiyor.
İnstallation sadece kurulum yapmak için.

2- Neden Tumbleweed? Leap mi kurulmalı Tumbleweed mi?

Tumbleweed stabil sayılmaz, güncel olduğu için tercih edilir.
Leap sürümünü, stabil olmasını istiyorsan seçebilirsin.

Neden Leap, Tumbleweed değil?
Bu oldukça subjektif bir konu olmakla birlikte şöyle bir özet geçeyim. Linux dağıtımlarının iki tür sürüm modeli vardır ve openSUSE bu iki sürüm modeli için de ayrı birer dağıtım oluşturmuş. OpenSUSE Leap ve OpenSUSE Tumbleweed. Leap dağıtımı seri sürüm (rapid release) yada nokta sürüm (point release) dediğimiz daha oturmuş sürüm modelini kullanırken Tumbleweed yuvarlanan sürüm dediğimiz daha az kararlı olarak bilinen bir sürümdür. İkisi de günlük kullanıma uygun olmakla programların sürekli en son sürüme güncellenmesi sistemde henüz çözülmemiş buglar olmasına sebep olabiliyor. Üstelik sürekli yeni sürümleri geldiği için programlarda çok nadir durumlarda sorun oluşabilir. Ne kadar nadir? Yaklaşık 8 yıldır Linux kullanıyorum ve bunun büyük bir kısmını yuvarlanan sürüm dağıtımların en popüleri olan Arch Linux ile geçirdim. Şu an bu yazımı yarı-yuvarlanan sürüm dağıtım olarak kabul edilen Debian Testing üzerinden yazıyorum. Yuvarlanan sürüm dağıtımlar gayet iş için de, üniversitem için de kullanıyorum.

Şimdi sorumuza dönelim: Hangisi?
Bu tamamen senin bir bilgisayarda neye değer verdiğine bağlı. En son sürümleri kullanma pahasına biraz kararlılıktan fedakarlık ederim dersen ama bilgisayarım performanslı olsun diyorsan Tumbleweed kullan. Ama "yok, ben kararlılık isterim sistemimde. Programların sürekli son versiyona yükselmesini istemiyorum" diyorsan da Leap senin için daha uygun.

Programların en son sürüme yükselmesini ne zaman istemezsin?
Misal bir kernel güncellemesi aniden senin anakartın yada işlemcine özel bir sorundan dolayı işletim sisteminin boot olmasını önleyebilir ve sen de bu güncellemeyi geri sarmakla uğraşıp zaman kaybedebilirsin. Eğer Nvidia kullanıcısıysan da sürekli kernel güncellemesini istemeyeceksin. Kernelin dışında bazı yazılımların (Özellikle KDE yazılımlarının) biraz olgunlaşmış sürümlerini kullanmakta yarar var çünkü son sürümleri oldukça kararsız olabiliyor. Tabi bu kuraldan çok istisnai bir durum.

Bu oldukça subjektif bir konu olmakla birlikte şöyle bir özet geçeyim. Linux dağıtımlarının iki tür sürüm modeli vardır ve openSUSE bu iki sürüm modeli için de ayrı birer dağıtım oluşturmuş. OpenSUSE Leap ve OpenSUSE Tumbleweed. Leap dağıtımı seri sürüm (rapid release) yada nokta sürüm (point release) dediğimiz daha oturmuş sürüm modelini kullanırken Tumbleweed yuvarlanan sürüm dediğimiz daha az kararlı olarak bilinen bir sürümdür. İkisi de günlük kullanıma uygun olmakla programların sürekli en son sürüme güncellenmesi sistemde henüz çözülmemiş buglar olmasına sebep olabiliyor. Üstelik sürekli yeni sürümleri geldiği için programlarda çok nadir durumlarda sorun oluşabilir. Ne kadar nadir? Yaklaşık 8 yıldır Linux kullanıyorum ve bunun büyük bir kısmını yuvarlanan sürüm dağıtımların en popüleri olan Arch Linux ile geçirdim. Şu an bu yazımı yarı-yuvarlanan sürüm dağıtım olarak kabul edilen Debian Testing üzerinden yazıyorum. Yuvarlanan sürüm dağıtımlar gayet iş için de, üniversitem için de kullanıyorum.

Şimdi sorumuza dönelim: Hangisi?
Bu tamamen senin bir bilgisayarda neye değer verdiğine bağlı. En son sürümleri kullanma pahasına biraz kararlılıktan fedakarlık ederim dersen ama bilgisayarım performanslı olsun diyorsan Tumbleweed kullan. Ama "yok, ben kararlılık isterim sistemimde. Programların sürekli son versiyona yükselmesini istemiyorum" diyorsan da Leap senin için daha uygun.

Programların en son sürüme yükselmesini ne zaman istemezsin?
Misal bir kernel güncellemesi aniden senin anakartın yada işlemcine özel bir sorundan dolayı işletim sisteminin boot olmasını önleyebilir ve sen de bu güncellemeyi geri sarmakla uğraşıp zaman kaybedebilirsin. Eğer Nvidia kullanıcısıysan da sürekli kernel güncellemesini istemeyeceksin. Kernelin dışında bazı yazılımların (Özellikle KDE yazılımlarının) biraz olgunlaşmış sürümlerini kullanmakta yarar var çünkü son sürümleri oldukça kararsız olabiliyor.
Elinize sağlık hocam, çok güzel açıklamışsınız. Sizi görmedim hiç, böyle tecrübeli birsinin aramızda olması beni sevindirir açıkçası. Bundan sonra aktif olarak buralarda mısınız?

Elinize sağlık hocam, çok güzel açıklamışsınız. Sizi görmedim hiç, böyle tecrübeli birsinin aramızda olması beni sevindirir açıkçası. Bundan sonra aktif olarak buralarda mısınız?
Derslerimden ve çevremden vakit buldukça buralarda takılıyorum. İnşallah daha da görüşeceğiz :)

Geri
Yukarı