Hangi programlama dili seçilmeli?

TECNOPC

Centipat
Soru başlıkta ama kısaca özetleyeyim, yeni başlayan biri olarak en kolay programlama dilini öğrenmek istiyordum, fakat araştırmama rağmen hala anlayamadım hangisi en kolay diye. Daha önceden yapan ve bunlardan anlayan varsa, yazarsa sevinirim. Hobi olarak düşünüyorum öyle para falan kazanmak gibi bir amacım yok.
Aklımda kolay diye Ruby var ama emin değilim.
Not: Small Basic hariç.

Python öğrenmenizi şiddetle tavsiye ederim. Sebebi kolay olmasıdır keza bu birçok işletim sistemine özel kolayca uygulama yapabilmenizi sağlar. İster 'executable(yürütülebilir, .EXE)' formatında, ister saf Python(.PY ve dahası) formatında.

En kolay dillerden birisidir Python.
Youtube Python yazınca 50 bölümlük seriler çıkıyor.
Ruby Nasıldır? Python'a göre?
Python öğrenmenizi şiddetle tavsiye ederim. Sebebi kolay olmasıdır keza bu birçok işletim sistemine özel kolayca uygulama yapabilmenizi sağlar. İster 'executable(yürütülebilir, .EXE)' formatında, ister saf Python(.PY ve dahası) formatında.
Ruby Python'a göre nasıl? Python yazınca 50 bölümlük seriler çıkıyor. Buda pek güven vermiyor ama.

Son düzenleme:
Kolaylık, zorluk kişiden kişiye değişen şeyler kesinlikle şu demek doğru olmaz, genellikle Python önerilmesinin sebebi yazımı konuşma diline oldukça yakın olması. Kısaca herhangi bir eğitimin orta-ileri bölümlerine bakıp yazımı ve işlevlerin anlatımı size zor gelmeyen bir dil ile başlayabilirsiniz.

Geri
Yukarı