Hangi sistem parçaları 2.el alınmaz?

hacivat73

Decapat
Daha fazla  
Yaklaşık 1 aydır forumdayım. Hem oğluma bilgisayar toplamaya çalışıyorum, hem de bilgilerimi tazelemek. Bütçe sıkıntılı olduğu için 2.el fiyatlarına bakıyorum ama neredeyse sıfır fiyatları isteniyor. Ben de parça parça toplamaya çalışıyorum. Peki bilgisayar parçalarından hangileri 2.el alınmaz? İyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaklaşık 1 aydır forumdayım. Hem oğluma bilgisayar toplamaya çalışıyorum, hem de bilgilerimi tazelemek. Bütçe sıkıntılı olduğu için 2.el fiyatlarına bakıyorum ama neredeyse sıfır fiyatları isteniyor. Ben de parça parça toplamaya çalışıyorum. Peki bilgisayar parçalarından hangileri 2.el alınmaz? İyi forumlar.
İşlemci 2. El alınır.
Anakart test edilerek 2. El alınır.
RAM test edilerek 2. El alınır.
HDD 2. El alınmaz.
SSD 2. El alınır.
PSU 2. El alınabilir, riskli.
E.K 2. El alınması risklidir.

Her parçası ikinci el olan 5-6 sistem kullandım. İkinci elden değil fiyatı yüksek üründen sakının. Örneğin 120GB SSD’nin sıfırı 180TL, adam 150TL’ye ilan koymuş; almayın, gidin sıfırını alın.
Satın aldığınız kullanıcı bilinçli bir kullanıcıysa ve aldığınız ürün ikinci el olmasına rağmen garantisi devam ediyorsa her ürün ikinci el alınır ama baktınız güven veren, garantisi olan ilanlar görememenize rağmen almak zorundasınız o zaman monitör, işlemci, RAM, kasa ve anakart alabilirsiniz. Tabii aldığınız her ürünü test edin, satıcının satış geçmişine bakın.

Son düzenleme:
Bu formdan bir arkadaştan msi b450m pro-vdh max ekran kartı ve amd wraith prism soğutucu aldım. İlanda mail adresi olduğu için irtibat kurabildim. Yoksa ikinci el alım ilanlarına cevap hakkım yok. Diğer satıcılarında ilanlarına telefon veya mail adresi yazması bizim gibiler için iyi olacağını düşünüyorum.
Harddisk ve ekran kartı çok risklidir. Test edilse bile sıkıntı çıkarabiliyor.
O zaman bu indirimlerden faydalanıp ekran kartı alıp kenera koymak lazım
Her parçası ikinci el olan 5-6 sistem kullandım. İkinci elden değil fiyatı yüksek üründen sakının. Örneğin 120GB SSD’nin sıfırı 180TL, adam 150TL’ye ilan koymuş; almayın, gidin sıfırını alın.
Satın aldığınız kullanıcı bilinçli bir kullanıcıysa ve aldığınız ürün ikinci el olmasına rağmen garantisi devam ediyorsa her ürün ikinci el alınır ama baktınız güven veren, garantisi olan ilanlar görememenize rağmen almak zorundasınız o zaman monitör, işlemci, RAM, kasa ve anakart alabilirsiniz. Tabii aldığınız her ürünü test edin, satıcının satış geçmişine bakın.

Dediğiniz gibi küçük parçalarda 50-100 TL, büyük parçalarda 100-200 TL gibi fiyat farklarında sıfırın almak daha iyi. İkinci elde garantili ve faturalı ürünlerde sıfır fiyatının 2/3'si olmalı diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
En garanti parça işlemcidir 2.el olarak en riskli PSU (aman dikkat et sistemi Full yakar iyi bir PSU değilse) HDD (bilgisayarın yavaş çalışmasına sebep olur) ekran kartı ve RAM'i test edip alın.

Geri
Yukarı