Hangi tarayıcı kullanılmalı?

Burada hiç kötülerden bahsetmeyip direkt önerdiğim iyi olan tarayıcı tavsiyesinde bulunacağım.

1-Brave

En çok önerdiğim ve beğendiğim tarayıcıdır kendisi.

• Gizliliğe önem.
  • Güvenli.
  • Çok Hızlı.
  • Web 3.0(ileriye dönük)
  • Para kazandırıyor.
  • Oldukça fazla kişiselleştirme seçeneği.
  • Tor bağlantı seçeneği(hakkında hiç bilgim yok)
  • Kripto gibi işlere oldukça uygun, blok zincir vb.
  • Reklam engelleyici, takipçi engelleyici, izleyici engelleme(çok efsane özellik, çok iyi çalışır)
  • Parmak izi koruyucusu.
Gerek arayüzü olsun logosu olsun çok hoş bence. :)
İşte bazı kareler:

qwqwfq.png

saqfqw.png

asdqfq.png

qqqqq.png

Burada @26318 internet hakkında çok bilgili bir dostumuzun rehberini de okumanızı tavsiye ederim.

Brave + DuckDuckGo dünyanın süper gücü olsa gerek. :)benim tavsiyem arama motorunu DuckDuckGo ayarlamanız.

2-Firefox

Eskiden kullandığım fena olmayan iyi bir tarayıcı.

• Gizlilğe önem.
  • Güvenli.
  • Kişiselleştirme çok iyi olmasa da var.
  • Minimalist ve sade.
  • İzleyici engelleme.
Bence Firefox gibi bir müthiş varken kullanılmamalı, tabii ki renkler ve zevkler tartışılmasada. Eksi yönleri yavaş olması ve şimdilik ileriye dönük değil. Minimalist, sade seven birisi olarak eskiden de kullanırdım, Brave çıkınca iptal oldu. :(

1638996676211.png

1638996781092.png

İkisi arasından net Brave der geçerim. Tüm arkadaş, akraba, dost hepsini Brave'a geçirdim kısa bir sürede. Lütfen Opera GX, Opera, Opera mini, Chrome gibi artık zamanımıza göre gerçekten kötü tarayıcıları kullanmayalım. En kötüsünden şu Opera'dan vazgeçelim, verilerimizi sızdırmayalım! :)

3-Vivaldi

Hiç kullanmadım ama herkes öneriyor. Gizlilik hakkında pek bir şey bulamadım bizzat ben olsam kullanmam. Ama hızlı ve acayip ayarı ve kişiselleştirmesi olan bir tarayıcıymış. Şimdilik gözümde gerekse hız, kişiselleştirme, ayar, sadelik ve detay olarak çok güzel durdu.

1638998030269.png

1638998061083.png

Chrome'nin her ne kadar dünyada en çok kullanılan tarayıcı olsa da, hiç güvenmeyin ona. Tam bir veri düşmanı kendisi, satmıyor ama kendisine veriyor bilgileri. :)

Ya Brave ya hiç!

Öncelikle başlangıç olarak internet ortamında hiçbir zaman hiçbir şekilde hiçbir şeyin gizli tutumlayacağını bilmelisin.
+
O zaman hiçbir tarayıcıyı kullanmaman gerekiyor. Diğerlerinde bunun olmadığını mı zannediyorsun?
+ Edge ve diğer tarayıcılarda CTRL+n özelliği neden var sanıyorsun?
+ Eklenti kullanarak bunun önüne geçebilirsin.

Microsoft Edge Addons giriş yap.
Art niyetli reklamlar, popup reklamlar, zarar verici yazılımlar, çerez dahil gizlilik için; Microsoft Edge Addons
Tavisyem; Microsoft Edge Addons

Zaten bir kullanıcı herhangi bir tarayıcıda bu ikisinden birini kullanmıyorsa diyecek söz bulamıyorum.

1)gizleyecek hiçbirşeyinin olmaması herkesin her şeyini görme ve satma hakkı vermiyor. Mesela ben de evimde cinayet işleniyorum ama her elini kolunu sallayan girebilir mi? Hayır.
2) elbette %100 gizlilik yoktur. Ama en azından tüm verilerimize erişmesine elimizden geldiği kadar mani olabiliriz.
3)Edge açık kaynak ve şeffat mı hayır?

Bence daha da uzatmaya lüzüm yok. Hızlıdır desen eyvallah. (bence hızlılığı da tartışırır.) Ama Edge güvenli değil.

Ek not: Gizli sekme CTRL+Shift+N ile ne kadar gizli oluyoruz acaba?

Son düzenleme:
Bir şeyi falan zannettiğim yok, qutebrowser'da böyle bir gizlilik ihlali eden herhangi bir şey bulunmuyor.
Bunun kanıtını gösterir misin? Yazılımın kayıtlarında senin sistem bilgini almadığını mı düşünüyorsun? 🙂 ve buna gerçekten inanıyorsun 😟
Yeni pencere açma ile ilgili bir şey demedim.
O özellik yeni pencere açmaz. (Not yanlış yazdığımı farkettim. CTRL+SHIFT+N olacaktı. Düzelttim) Gizli modda kullanılmasını sağlayan özellik.
Tarayıcının kodunda her zaman açık olan bir sorunun önüne eklentiler nasıl geçecek Allah aşkına?
Tavsiye ettiğin qutebrowser | qutebrowser resmi web sitesinde bile açık kaynak yazılım olduğunu kendileri yazmışlar zaten. 😏 Senin için açık kaynak yazılımları bu kadar güvensiz kalıyorsa diyeceğim söz yok. (Kullanma derim en fazla)

Mesela ben de evimde cinayet işleniyorum ama her elini kolunu sallayan girebilir mi?
........ örnek mükemmel cevap veremedim!

2) elbette %100 gizlilik yoktur. Ama en azından tüm verilerimize erişmesine elimizden geldiği kadar mani olabiliriz.
Bunu üst mesajımda zaten belirttim. Engelleme yöntemleri zaten farklı tarayıcılarda içerisine entegre edilerek sunuluyor. Fark nedir? (Bir çoğunda bu özellik düzgün çalışmıyor.)

Bence daha da uzatmaya lüzüm yok. Hızlıdır desen eyvallah. (bence hızlılığı da tartışırır.) Ama Edge güvenli değil.
Ben tecrübemi paylaşıyorum. Bundan pay alıp almamak sana kalmış bir şey.

Ek not: Gizli sekme CTRL+Shift+n ile ne kadar gizli oluyoruz acaba?
Şu yazdığın yazı açık kaynak yazılım kullanıp güvenlik beklemek ile aynı şey!
%100 gizlemese dahi

EDGE ye ait sana sunulan gizlilik özellikleri;

2021-12-09_02-30-38.png

Daha fazla ayrıntı: Microsoft Edge'de InPrivate göz atma

%100 gizlemese dahi.
Edge'e ait sana sunulan gizlilik özellikleri;

Eki Görüntüle 1237110

Daha fazla ayrıntı: Microsoft Edge'de InPrivate göz atma
[/QUOTE]

Hocam güzel hoşta bu arayüzde yazılanları cidden yaptığı ne malum. Gerçekten gizliliğe önem veriyor mu?

Ben de Mozilla GitHub sayfasını atayım.

Bunun kanıtını gösterir misin? Yazılımın kayıtlarında senin sistem bilgini almadığını mı düşünüyorsun? 🙂 ve buna gerçekten inanıyorsun 😟
Nasıl kanıtlayayım? Böyle bir şey olsa kanıtlaması kolay, olmadığını nasıl kanıtlayabilirim? Tonla kodu buraya atıp "bakın, yok" dememi mi bekliyorsun?

Tavsiye ettiğin qutebrowser | qutebrowser resmi web sitesinde bile açık kaynak yazılım olduğunu kendileri yazmışlar zaten. 😏 senin için açık kaynak yazılımları bu kadar güvensiz kalıyorsa diyeceğim söz yok. (kullanma derim en fazla)
Edge'den bahsettiğim bayağı açıktı.

O özellik yeni pencere açmaz. (not yanlış yazdığımı fark ettim. CTRL+Shift+n olacaktı. Düzelttim) gizli modda kullanılmasını sağlayan özellik.
Tarayıcının kodu hala aynı, tracking hala aynı. Kendinizi kandırmaktan başka gizlilik sağlamaz.

Nasıl kanıtlayayım? Böyle bir şey olsa kanıtlaması kolay, olmadığını nasıl kanıtlayabilirim? Tonla kodu buraya atıp "bakın, yok" dememi mi bekliyorsun?

Edge'den bahsettiğim bayağı açıktı.

Tarayıcının kodu hala aynı, tracking hala aynı. Kendinizi kandırmaktan başka gizlilik sağlamaz.

Kodları belli bulabiliyorsanız bir gizlilik ihlali burada paylaşın biz de kullanmayalım.

Açık kaynak yazılım kullanıp güvenlik beklemekte sorun ne? Bu cevabı yazdığın sunucu bile GNU/Linux kullanıyor farkında mısın? Güvensiz olsa bunca firma, sunucularında açık kaynak yazılım çalıştırmak yerine Windows gibi kapalı kaynak yazılımları kullanırdı.
Kodları belli bulabiliyorsanız bir gizlilik ihlali burada paylaşın biz de kullanmayalım.
Bulsam zaten buraya yazarım, kendim de kullanmam.

Açık kaynak yazılım kullanıp güvenlik beklemekte sorun ne? Bu cevabı yazdığın sunucu bile GNU/Linux kullanıyor farkında mısın? Güvensiz olsa bunca firma, sunucularında açık kaynak yazılım çalıştırmak yerine Windows gibi kapalı kaynak yazılımları kullanırdı.

Bulsam zaten buraya yazarım, kendim de kullanmam.

Ben o yazdığına cevap bile veremedim! Açık kaynak değil kapalı kaynak tarayıcıya güveniyor. 😊

Bu tarayıcı herhangi bir Chromium türevine göre daha güvenli veya hızlı değil. Chromium türevleri kişiselleştirme kıtlığıyla bilinirken bu versusta Firefox'a eksi yazmış olman da gerçekten ilginç bir durum ve makale yazarının konu hakkındaki bilgi seviyesini açıkça ortaya koyuyor.

İzleyicisini aptal yerine koyan YouTuber'ların videoları yerine daha rasyonel kaynaklardan bilgi edinmeye çalışın.

Son düzenleyen: Moderatör:
O zaman hiçbir tarayıcıyı kullanmaman gerekiyor. Diğerlerinde bunun olmadığını mı zannediyorsun?

Librewolf? Qutebrowser? GNOME web? Tor Browser?

+ Edge ve diğer tarayıcılarda CTRL+shfit+n özelliği neden var sanıyorsun?

Gizli sekme sadece çerez tutmaz, gizlilğine hiçbir şey katmaz.

+ Eklenti kullanarak bunun önüne geçebilirsin.

Tarayıcının kodunda her zaman açık olan bir sorunun önüne eklentiler nasıl geçecek Allah aşkına?

@433815 cevabını vermiş.

Gizlilik için telemetrilerle dolu olan Edge'yi övmen bu konuda hiçbir şey bilmediğini gösteriyor. Sana tavsiyem biraz araştırma yap bu konularda.

Yeni konular

Geri
Yukarı