Hangi Türk boyundansınız?

Konu başlığı başlıca boş. %100 hangi boydan olduğunu bilmemiz imkansız. Anadolu dediğimiz coğrafya, o kadar karışık bir coğrafya ki, kimin nereden geldiğini, hangi etnik kökenden (bakın ırk demiyorum, zaten ırk kavramı başlıca saçmalık) geldiğini bulmak imkansıza yakın. Bu yüzden şak diye; "ben bu ilin şu köyündenim, benim gözlerim gözlerim çekik ben has türküm, ben sarışınım kesin kuman-çıpçak türküyüm" demek saçmalık olur.
Dediklerinize katılmıyorum ben kendi boyumu memleketime göre bulmadım.

Yaklaşık 350 yıl önce Moğolistandan göç etmişiz. (Oops) [emoji16]

Çoğu kişi boyunun kaynağı kesinmiş gibi konuşuyor çok garip. Başlık zaten onedio testi gibi.
Bazı ailelerde babadan oğula anlatıla anlatıla tüm aile tarihi kaydedilmiştir. Sizi bilmiyorum ama bizim ailede 1600'lü yıllara kadar herkes biliniyor.

Konu başlığı başlıca boş. %100 hangi boydan olduğunu bilmemiz imkansız. Anadolu dediğimiz coğrafya, o kadar karışık bir coğrafya ki, kimin nereden geldiğini, hangi etnik kökenden (bakın ırk demiyorum, zaten ırk kavramı başlıca saçmalık) geldiğini bulmak imkansıza yakın. Bu yüzden şak diye; "ben bu ilin şu köyündenim, benim gözlerim gözlerim çekik ben has türküm, ben sarışınım kesin kuman-çıpçak türküyüm" demek saçmalık olur.

Saçmalık değil gayet de mantıklı olur. Anadolu sandığınız kadar karışık değildi. Türk'ler Anadolu'ya geldiğinde "oo buraya geldik hemen Rum'larla karışalım" dememiş sandığınız gibi. En şehirleşmiş memleketlerde bile Yahudi'nin, Ermeni'nin, Rum'un ve Türk'ün mahalleleri ayrı ayrı olurdu. Zaten beraber yaşamaları için de bir sebep yoktu, dolayısıyla etnikliği çorba yapacak bir durum da yoktu.
Zaten "sarışınım kesin Kuman'ım" diyen yok, başlıkta "hangi boydan geldiğinizi sanıyorsunuz?" denmemiş, "hangi boydansınız?" denmiş. İnsanlar soylarını sarı saça mavi göze göre bulmazlar. Bu arada İstanbul hariç her bölgedeki köylerden insanların soyu ortaya çıkabilir, saçma olan bir durum yok.

396403

Aaa niye öyle diyorsun. Soyumuz sopumuz boyumuz kilomuz belli bizim. :)
...

Geri
Yukarı