Hangi Ülkede Yaşamak İsterdiniz?

@Dr. Sheldon C.

Korna sesi, Simitçi bağırması en basit örnekleri. Aslında bunlar rahatsız olunacak şeyler. Ama dışarıda bir yaşam olduğunu, bir mücadele olduğunu anlıyorsun. İsviçre, Basel de amcamın evinde kalıyorum. Zaten İsviçre, coğrafi konumundan dolayı hava hep yağmurlu ve kapalı. Dışarısı o kadar sessiz ki gündüz olduğunu anlamayıp gittim bir daha yattım. Ama işte o özendiğimiz hayat hep orada. Düzen, sistem her şey on numara. Ama bir o kadar da acımasız bir toplum. Duyar diye bir şey yok. En ufak bir şeyde bile kuralı neyse o olacak.

@Ulgoray Sizi bilemem ama tam bana göreymiş. Bana göre ruh oralarda yeşili, binaların estetiği tarihi, sessizliği, düzeni, muazzam güzel geliyor bana. O yeşillikler içinde bisiklet sürmek, gidip bir kahve içmek sohbet, ne güzel ya. Anca hayal olur.:(

Şimdi burda arkadaşlar ruhdan , bilmem binalardan , insanların sıcaklığından felan bahs etmis. Budun dini açıdan bi kaç yer dışında , her yerde dinini özgürce yaşıyabiliyosun. Önemli olan şey para , aha bak bi bilgisayar almaya niyetlendik , hala alacagız , tost makinasından oyun oynamaya çalısıyoruz , sene 2017. Çalışıyoruz ama yetmiyo , keyfi hiçbirşey yapamıyoruz. Yani bugün isviçrede , norveçde yaşamak isterdim. Usta kafa rahat olacak rahat .

Sayın arkadaşlar her şey para demek değil. Benim amcam 18 yaşında İsviçre'ye gitti. 50 yaşında İstanbul'a kesin dönüş yaptı. Adamın geliri İsviçre doktorlarından bile fazla. Ama yinede Vatan diyor. Madem durumu iyiydi, neden daha erken dönmedi diye soracaksınız. Kurulu düzen kolay bırakılmıyor. Ama her seferinde keşke daha erken gelseydim diyor. Yani diyeceğim gördüğünüz yerler, hayalinizdeki gibi mutluluk getirmeyebilir. O yüzden şu anınıza şükreden. Yav sürünüyoruz neyine şükredelim diyeceksiniz, yinede şükredin. Herkes Avrupa'ya, Amerika'ya gitmek istiyor. Ama bir kişinin bile görmedim Arap ülkelerine veya Afrika ülkelerini gitmek istediğini. Çünkü istisna ülkeler hariç oralar bizim ülkemizden daha beter durumda. Olayı farklı bir boyuta getirmek istemedim. Hepimiz aynı ülkenin zorluklarını yaşıyoruz. 1400 lira maaşla ev geçindirmeye çalışıyoruz. Terör illetiyle cebelleşiyoruz. Teknolojiyi, yakıtı, araçları, evleri her şeyi pahalıya alıyoruz. Ama yinede burası bizim Vatanımız. Avrupa ile kendinizi kıyaslamayın. Bugün Yunanistan borç içinde boğulurken sırf Avrupa desteği olduğu için hem yıkılmıyor hem de hayat bize kıyasla ucuz. Bizim bizden başka kimsemiz yok. Koskoca Osmanlı devletinden, bir parça Türkiye kaldı. Onunda kıymetini bilelim.

Ulke olarak degil de daha belli, ozel bir yer.

Seattle. Orada oturan bir akrabam var ve yagmurlu havada elimde kahveyle Star Wars'un yeni filmini izlerken kimse tutamaz beni. :D

Finlandiya ya da Norveç.

Finlandiya bilindiği üzere dünyanın en iyi eğitimine sahip. Eğitim gerçekten her şeyin başı. Her ne kadar zengin olursanız olun ülke olarak eğitim olmadığında hiçbir işe yaramıyor. Bakınız Katar.

Norveç olmasının sebebi ise hem eğitim hem doğanın korunumu.

Neden Isveç değil? Isveç çok fazla mülteci alıyor ve suçlar aldı başını gitti orada.
Finlandiya sanıldığı kadar güzel ülke değil aslında. En depresif ülkelerden biri diye biliyorum. Ayrıca kadın cinayetleri de fazlaca yüksek. Ve de alkol tüketimi üst safhalarda. En mutlu ülkelerden "olmasının" sebebi de mutsuzların kendini öldürmesi/ymiş.
Ben İsviçre veya Danimarka derdim, nedense diğer İskandinav ülkelerine karşı farklı bir tutumum var. Özellikle İsveç.

Geri
Yukarı