Hangi üniversite bölümü seçilmeli?

Ldn9118a

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, 11.sınıfım ve sayısal öğrencisiyim. Üniversitede seçeceğim bölümde ve mesleğimde kararsızım. Genellikle bilgisayar bileşenleri (işlemci, ekran kartı, RAM), akıllı telefonlar ve özellikleri, otobüs ve metro güzergahları planlama, şehir düzeni ve yerleşim yerlerini planlama, nöropsikiyatri (otizm, özel öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği gibi zihinsel bozukluklarla ilgilenmek), insan beynine benzeterek bir robot veya bilgisayar yaratmak gibi konulara ilgim var ve böyle konularda çalışmalar yapmak istiyorum. Sizce ben gelecekte ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Açık ve net bir şekilde mekatronik gibi karma mühendisliklerden uzak durmalısın. İki farklı alanı birleştiren bölümler genelde iki alandan da yüzeysel bilgiler veriyorlar sadece. Bu şekilde kalifiye teknik elaman olabilirsin ancak. O nedenle bir bölüm seçeceksen karma olmamasına dikkat et. Bunun dışında bahsettiğin alanlara en yakın alanlar:
  1. Elektrik-Elektronik Mühendisliği (Elektronik ve Haberleşme gibi türevleri de olur. Üniversitelerin ders listeleri var. Gidip inceleyebilirsin.)
  2. Bilgisayar Mühendisliği
  3. TIP
  4. Psikoloji (TIP daha yakın olur diye düşünüyorum, psikolojinin odağı incelemek çünkü iyileştirmek değil.)
  5. Şehir ve Bölge Planlama
Genellikle bilgisayar bileşenleri (işlemci, ekran kartı, RAM), akıllı telefonlar ve özellikleri, (...) insan beynine benzeterek bir robot veya bilgisayar yaratmak gibi konulara ilgim var
Buna dayanarak önce 1'i sonra 2'yi önerim. EE, bilgisayara kıyasla fiziğe daha yakın bir bölümdür. O yüzden iyi temel alan bilgisi öğrenirsin. Buradan sonra yazılıma geçmesi, yazılımdan elektroniğe dönmekten daha kolay olur. Bu dediklerini yapabilmek için hem elektronik bilgisine sahip olman lazım hem de fizik, istatistik, yapay zeka, makine öğrenmesi, nöroloji nörobilim gibi diğer akademik alanlardan da bilgi edinmen lazım. Hiçbir lisans programı seni bu noktaya taşıyamaz. Sadece temel bilgileri verirler, gerisi sana kalır. EE programları bilgisayara kıyasla bu alanların daha ortasında kalıyor.

Ek olarak şunu da söylemeliyim, ODTÜ-İTÜ-Bilkent gibi üniversiteleri hedeflemelisin. ODTÜ EE mezunuyum, soru sormak istersen özel mesaj atabilirsin (eğer varsa öyle bir şey daha önce hiç kullanmadım).

Açık ve net bir şekilde mekatronik gibi karma mühendisliklerden uzak durmalısın. İki farklı alanı birleştiren bölümler genelde iki alandan da yüzeysel bilgiler veriyorlar sadece. Bu şekilde kalifiye teknik elaman olabilirsin ancak. O nedenle bir bölüm seçeceksen karma olmamasına dikkat et. Bunun dışında bahsettiğin alanlara en yakın alanlar:
  1. Elektrik-Elektronik Mühendisliği (Elektronik ve Haberleşme gibi türevleri de olur. Üniversitelerin ders listeleri var. Gidip inceleyebilirsin.)
  2. Bilgisayar Mühendisliği
  3. TIP
  4. Psikoloji (TIP daha yakın olur diye düşünüyorum, psikolojinin odağı incelemek çünkü iyileştirmek değil.)
  5. Şehir ve Bölge Planlama

Buna dayanarak önce 1'i sonra 2'yi önerim. EE, bilgisayara kıyasla fiziğe daha yakın bir bölümdür. O yüzden iyi temel alan bilgisi öğrenirsin. Buradan sonra yazılıma geçmesi, yazılımdan elektroniğe dönmekten daha kolay olur. Bu dediklerini yapabilmek için hem elektronik bilgisine sahip olman lazım hem de fizik, istatistik, yapay zeka, makine öğrenmesi, nöroloji nörobilim gibi diğer akademik alanlardan da bilgi edinmen lazım. Hiçbir lisans programı seni bu noktaya taşıyamaz. Sadece temel bilgileri verirler, gerisi sana kalır. EE programları bilgisayara kıyasla bu alanların daha ortasında kalıyor.

Ek olarak şunu da söylemeliyim, ODTÜ-İTÜ-Bilkent gibi üniversiteleri hedeflemelisin. ODTÜ EE mezunuyum, soru sormak istersen özel mesaj atabilirsin (eğer varsa öyle bir şey daha önce hiç kullanmadım).
Anladım, elektrik-elektronik düşünmüyordum aslında bölüm hakkında pek bir fikrim yok. Ben bunların hepsini toparlayan mesleği yazılım mühendisi olarak diye düşünmüştüm sizce yazılım öğrendikten sonra bu alanlarda çalışma yapabilir miyim?

Açık ve net bir şekilde mekatronik gibi Karma mühendisliklerden uzak durmalısın. İki farklı alanı birleştiren bölümler genelde iki alandan da yüzeysel bilgiler veriyorlar sadece. Bu şekilde kalifiye teknik eleman olabilirsin ancak. O nedenle bir bölüm seçeceksen Karma olmamasına dikkat et. Bunun dışında bahsettiğin alanlara en yakın alanlar:
  1. Elektrik-elektronik mühendisliği (elektronik ve haberleşme gibi türevleri de olur. Üniversitelerin ders listeleri var. Gidip inceleyebilirsin.)
  2. Bilgisayar mühendisliği.
  3. Tıp
  4. Psikoloji (tıp daha yakın olur diye düşünüyorum, psikolojinin odağı incelemek çünkü iyileştirmek değil.)
  5. Şehir ve bölge planlama.

Buna dayanarak önce 1'i sonra 2'yi önerim. Ee, bilgisayara kıyasla fiziğe daha yakın bir bölümdür. O yüzden iyi temel alan bilgisi öğrenirsin. Buradan sonra yazılıma geçmesi, yazılımdan elektroniğe dönmekten daha kolay olur. Bu dediklerini yapabilmek için hem elektronik bilgisine sahip olman lazım hem de fizik, istatistik, yapay zeka, makine öğrenmesi, nöroloji nörobilim gibi diğer akademik alanlardan da bilgi edinmen lazım. Hiçbir lisans programı seni bu noktaya taşıyamaz. Sadece temel bilgileri verirler, gerisi sana kalır. Ee programları bilgisayara kıyasla bu alanların daha ortasında kalıyor.

Ek olarak şunu da söylemeliyim, ODTÜ-İTÜ-bilkent gibi üniversiteleri hedeflemelisin. ODTÜ ee mezunuyum, soru sormak istersen özel mesaj atabilirsin (eğer varsa öyle bir şey daha önce hiç kullanmadım).

Adam robotikle ilgiliyim demiş mekatronikten uzak dur demişsin. Robotik denmişse akla ilk mekatronik mühendisliği gelir. Öteki konularda katılıyorum.(YTÜ mekatronik mühendisliğindeyim bana da sorabilirsin soru.)

Son düzenleme:
Robotik denmişse akla ilk mekatronik mühendisliği gelir.
Böyle bir kalıp var, buna katılıyorum. Lakin bütün bir proje yapmaya kalktığınız zaman karma mühendislikler yetersiz kalıyor. Örneği ODTÜ EE'de EE bölümü dışındaki bölümlere basitleştirilmiş ve yetersiz bir devre dersi veriliyor. Dersin sonunda liseden hallice oluyorsunuz. Ne laboratuvar ve ne başka bir şey. Bu yüzden karma mühendislik seçmek yerine daha yatkın olunan taraflardan birini seçip ekstra dersler (seçmeli olabilir, teknik seçmeli olabilir, ya da bodoslama derse de girebilirsiniz kaydolmayıp) aracılığıyla diğer alandan bilgi edinme taraftarıyım. Hatta yan-dal ya da çift ana dal bile düşünülebilir.

Bu arada bu söylediğimi daha önce karma mühendislik okuyanlardan da duydum. Tabii ki yanılıyor da olabilirim.

Böyle bir kalıp var, buna katılıyorum. Lakin bütün bir proje yapmaya kalktığınız zaman Karma mühendislikler yetersiz kalıyor. Örneği ODTÜ Ee'de ee bölümü dışındaki bölümlere basitleştirilmiş ve yetersiz bir devre dersi veriliyor. Dersin sonunda liseden hallice oluyorsunuz. Ne laboratuvar ve ne başka bir şey. Bu yüzden Karma mühendislik seçmek yerine daha yatkın olunan taraflardan birini seçip ekstra dersler (seçmeli olabilir, teknik seçmeli olabilir, ya da bodoslama derse de girebilirsiniz kaydolmayıp) aracılığıyla diğer alandan bilgi edinme taraftarıyım. Hatta yan-dal ya da çift ana dal bile düşünülebilir.

Bu arada bu söylediğimi daha önce Karma mühendislik okuyanlardan da duydum. Tabii ki yanılıyor da olabilirim.

Ya ytüde şöyle %50 makine %20-30 arası yazılım %20 falan da elektronik. Tabi diğer ünileri bilmiyorum mekatronik üniden üniversiteye değişebiliyor. Zaten mekatronik okuycaksan bence YTÜ veya koüden şaşma. Bunların mekatroniği güzel.

Anladım, elektrik-elektronik düşünmüyordum aslında bölüm hakkında pek bir fikrim yok. Ben bunların hepsini toparlayan mesleği yazılım mühendisi olarak diye düşünmüştüm sizce yazılım öğrendikten sonra bu alanlarda çalışma yapabilir miyim?
Yazılım mühendisliği bu tür konulara odaklanmaz. Var olan bir algoritma nasıl koda dökülür, bilgi-işlem sistemleri nasıl programlanır gibi konulara odaklanırlar. Daha spesifik olarak: işletim sistemleri, ağlar, yazılım mimarisi, programlama dilleri... Her zaman için bir üniversitenin istediğin bölümüne girip verdiği dersleri ve içeriklerini görebilirsin. Mesela Bahçeşehir Yazılım. Görünüşe göre işletim sistemlerini ya da ağları bile anlatmıyorlar.

Bilgisayar mühendisliği yukarıda bahsettiğim konulara ek olarak, bilgisayarı oluşturan parçaların donanımsal mimari tasarımları gibi konularla da ilgilenirler.

EE mühendisliği temelde devreler, elektrik motorları, elektromanyetik, yarı iletkenleri gibi konularla ilgilenir. Ancak aldığın derslere göre farklı yönlerde şekillendirebilirsin. Mesela ben yazılımcı olmak istediğim için mikrokontrolcüler, bilgisayar mimarisi, veri yapıları, işletim sistemleri gibi dersler almıştım. Böyle bir rota takip ettiğinde sırasıyla temel Fizik bilgisi, temel matematik işlemlerini gerçekleştiren donanımların nasıl çalıştığını, bu donanımları kullanarak nasıl kompleks hesaplama yapan sistemleri inşa edilebildiğini, bu sistemlerin nasıl programlandığı ve bu alanlarla alakalı diğer ek bilgileri öğrenmiş oluyorsun. Bunun yanında aldığın diğer dersler ek bilgi olmuş oluyor. Mesela kızılötesi ya da normal kamera sensörleri nasıl çalışıyor ya da elektrikli arabalar nasıl çalışıyor gibi.

Kısaca yazılım ile bu dediklerini yapamazsın.

Yazılım mühendisliği bu tür konulara odaklanmaz. Var olan bir algoritma nasıl koda dökülür, bilgi-işlem sistemleri nasıl programlanır gibi konulara odaklanırlar. Daha spesifik olarak: işletim sistemleri, ağlar, yazılım mimarisi, programlama dilleri... Her zaman için bir üniversitenin istediğin bölümüne girip verdiği dersleri ve içeriklerini görebilirsin. Mesela Bahçeşehir Yazılım. Görünüşe göre işletim sistemlerini ya da ağları bile anlatmıyorlar.

Bilgisayar mühendisliği yukarıda bahsettiğim konulara ek olarak, bilgisayarı oluşturan parçaların donanımsal mimari tasarımları gibi konularla da ilgilenirler.

EE mühendisliği temelde devreler, elektrik motorları, elektromanyetik, yarı iletkenleri gibi konularla ilgilenir. Ancak aldığın derslere göre farklı yönlerde şekillendirebilirsin. Mesela ben yazılımcı olmak istediğim için mikrokontrolcüler, bilgisayar mimarisi, veri yapıları, işletim sistemleri gibi dersler almıştım. Böyle bir rota takip ettiğinde sırasıyla temel Fizik bilgisi, temel matematik işlemlerini gerçekleştiren donanımların nasıl çalıştığını, bu donanımları kullanarak nasıl kompleks hesaplama yapan sistemleri inşa edilebildiğini, bu sistemlerin nasıl programlandığı ve bu alanlarla alakalı diğer ek bilgileri öğrenmiş oluyorsun. Bunun yanında aldığın diğer dersler ek bilgi olmuş oluyor. Mesela kızılötesi ya da normal kamera sensörleri nasıl çalışıyor ya da elektrikli arabalar nasıl çalışıyor gibi.

Kısaca yazılım ile bu dediklerini yapamazsın.
Hocam yazılımla EE çift ana dal yapar ya da dediğiniz gibi bodoslama girer derslere. İki alanda da söz sahibi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı