Hangisi Programramlama Dilinde Uzmanlaşmalı?

xepl1N

Hectopat
Yer
Ordu
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese iyi forumlar, 21 yaşındayım ve İngilizce Dil Bilim (Linguistics) 2.sınıf öğrencisiyim. İlerideki iş kariyerimi şimdiden düşünmekte olduğumdan, plan program içerisindeyim. Küçüklüğümden bu yana iki şeye merakım hiç sönmemiştir, bunlardan biri yabancı dil ikincisi bilişim. İlkini akademik dereceye kadar getirmeye yaklaşıyorum ancak bilişime olan tutkumu da buna dahil etmek istiyorum. Bilgisayar donanımına oldukça hakimim. Ancak yazılım kısmında kendimi bir kullanıcının ötesine geçirip creator bilgisine sahip olmak istiyorum. Bölümümün Computational Linguistic ( Bilgisayar - bilişim dil bilimi ) diye bir uzmanlık alanı diğer bir tabirle alt dalı bulunmakta ve bu benim için biçilmiş kaftan bir meslek olabilir veyahut adli dilbilime yönelip fonetik analizler yapan biri de olabilirim. Tüm bunları yapmamı sağlayacak, en azından ilerideki bir iş görüşmemde bana çoğu meslek grubunda avantajı olacak, cv de güzel duracak bir programlama dili öğrenmem lazım, sizce bu anlattıklarıma göre 0'dan öğrenmem gereken dil ne olmalı? Yardımcı olursanız sevinirim. ( Matematik her zaman gözümü korkutmuştur ondan dolayı işin içinde 4 işlem ve rakamlardan fazlası olunca kafa gidiyor benim. )

*computational linguistic, naturel dili yani insanlar tarafından konuşulan dili, bilgisayar ortamına convert etme, tanımlama ve reproduce gibi işlemlerini yerine getirmesini sağlayan yapıdır. İnsan konuşmasını doğrudan bilgisayara aktaramadığımız için bunu onun diline çevirerek işlem yapmasını sağlıyoruz. Kullanım alanlarına günümüzden örnek verirsem, translate programları, cortana, turkcell sesli işlem, sesli komut, e-reader vb.

Son düzenleme:
Computational Linguistics ile Natural Language Processing birbiri ile cok ilintili. Bu sebeple benim onerim Pyton, R ya da Java olacaktir. Her 3 u de natural language processing de kullanilir.

Bu dillerden herhangi birini ogrenmekle NLP ( natural language proc. ) yapmis olmazsin. Altinda yatan matematigi, onu implemente edecek kutuphaneleri ve akademik nosyonu da bilmek gerekiyor.
Yine de ogrenmeye baslayip CV ye yazmanin, en azindan o konuya da ilgi duydugunu belirtmenin yarar saglayacagini dusunuyorum ben.

Matematigin gozunu korkutmasi kismi biraz kotu. Cunku yapay zekanin her alaninda matematik cok kullanilir. Istatistik ve matematik. NLP de machine learning'in bir alt dali. Bu sebeple matematik kastirman gerekecek eger ciddi ciddi dalacaksan.

İlk baktığım da zaten c+ dı. Şuanlık youtube üzerinden eğitici setler izliyorum. Acaba izlediğim yöntem doğru mudur, bu şekilde ilerleme kaydedebilir miyim, Sonrasında ücretli dersler almak gerekli mi?

Computational Linguistics ile Natural Language Processing birbiri ile cok ilintili. Bu sebeple benim onerim Pyton, R ya da Java olacaktir. Her 3 u de natural language processing de kullanilir.

Bu dillerden herhangi birini ogrenmekle NLP ( natural language proc. ) yapmis olmazsin. Altinda yatan matematigi, onu implemente edecek kutuphaneleri ve akademik nosyonu da bilmek gerekiyor.
Yine de ogrenmeye baslayip CV ye yazmanin, en azindan o konuya da ilgi duydugunu belirtmenin yarar saglayacagini dusunuyorum ben.

Matematigin gozunu korkutmasi kismi biraz kotu. Cunku yapay zekanin her alaninda matematik cok kullanilir. Istatistik ve matematik. NLP de machine learning'in bir alt dali. Bu sebeple matematik kastirman gerekecek eger ciddi ciddi dalacaksan.
Tam olarak kastetmeye çalıştığım olay buydu, NLP. Dediğin gibi birçok şey gerekli ancak biryerden başlamam gerekli en azından cv de durması önemli, birileri birşey sorduğunda bilgimin olması benim için yeterli de olabilir. Matematiğin işin içinde olması cidden kötü bir durum benim için karmaşık yapılara gelemiyorum işin sayısaldan çok sözel/yazısal tarafındayım. Cevabın için teşekkürler.

İlk baktığım da zaten c+ dı. Şuanlık youtube üzerinden eğitici setler izliyorum. Acaba izlediğim yöntem doğru mudur, bu şekilde ilerleme kaydedebilir miyim, Sonrasında ücretli dersler almak gerekli mi?
Youtube'den ders izleyerek gayet yeterli seviyede bilgi edinebilirsin. Ben bu şekilde C#'da kendimi geliştirdim baya. Dil konusunda ise hangi alanda kendini geliştirmek istiyorsan ona göre bir dil seçmen daha iyi olur. İnternette "Programlama dilleri ve kullanım alanları" diye aratır isen kendine uygun olan dili bulabilirsin. Ve eğer cidden yazılım öğrenmek istiyorsan önce algoritma öğrenmeye başla derim ben.

Ne yapmak istiyorsan ona uygun dili seç ve yoluna devam et. Yazılım öğrenmek için para vermene gerek yok çünkü internette aradığın her şey var sen temelini iyi oturt yeter.

İngilizcesi iyi olan birine ben Java tavsiye ederdim, yabancı kaynakları hem güzel hem çok olan bir dil. Java tutorial ile hemen başlayabilirsin. Matematik korkun varsa yazılımda tıkanacağın yerler olacak ama aşamayacağın konular olduğunu da sanmıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı