Hap Yutamıyorum

fromhell1

Megapat
Makaleler
2
Yer
İstanbul/Gaziosmanpaşa
Arkadaşlar herhalde ben de salgına falan kapıldım dün ateşim çıktı başım falan ağrıyordu ve sürekli öksürüyordum doktora gittim bana 'Hap içebiliyor musun?' dedi ve önceden hap içmişliğim vardı ama pirinç tanesi gibi küçüktü. (Onu bile zar zor yuttum) ve ben de aynısından yazar diye evet dedim ve antibiyotik yazdı eve geldim haptan annem bir tane iç dedi ve annem gidene kadar 4 bardak (büyük kupa) su içtim ve o sürede antibiyotiğin yarısı erimişti ve annem gittiği anda çöpe atıp gözükmesin diye de 1 tane A4 kağıt karalayıp üstüne attım. Ve bu antibiyotiklerin en kötü yanı ağızda erimemesi ve bölünüp içilmemesi gerekiyormuş. Kaldı 9 hap ve annem bu antibiyotik bitecek dedi ben bu hapı nasıl yutarım? :( :(

İçmeye çalıştığınız hap kaç mg? Genelde 500 mg'nin üzerindeki hapları yutmak biraz zor. Benim dedem 700 mg'lık hapa tek atıyor. :D Günde 6 tane 700'lük yutuyor. Bakın ben de birazdan 500 mg antibiyotik yutacağım. (n) Neyse ki alışığım.

Pirinç tanesi kadar hapı yutmak zor geldiğine göre büyük hapları yutmanız çok daha zor.

Hapları yutmak zor gelebilir, yutak kısmınız normal insanlardan ufaktır belki. Kolay yutmak için hapı ortadan ikiye kırıp 2 defada yutmaya çalışın ve su haricinde bir içecek ile hap yutmayın. Ekmek içinde hap falan yutmaya çalışmayın. Yanlış hareketlerdir bunlar. Geçmiş olsun.

Antibiyotik hapın adı, Augmentin mi? 1000 mg'lık antibiyotik ise baya kalındır doğru.

Ancak bu tür ilaçlarda bu tür yutma problemi olduğu için, ortasından tam ikiye bölünebilecek şekilde bir kesim alanı oluyor. Bıçak yardımı ile o kesim alanını kesin. İki parça olan antibiyotiki artık daha kolay içebilirsiniz.

Hala zorlanıyorsanız, ağzınıza bir ekmek parçası atın ve yapalaşma (tam yutulacak) kıvama gelince bir antibiyotiğin yarısını ağızınıza atın. Ekmekle beraber ilacı yutun.

Tesadüfi ben de şimdi antibiyotik içecektim. Kesme noktası dediğim olay şu:
IMG_20180227_222158-2976x1680.jpg

Ben bunları susuz bile içiyorum. Alışırsınız sonradan :)

Umarım çabuk iyileşirsiniz.

Her ilacın çözülme yeri farklıdır. Bazı ilaçlar midede bazı ilaçlar ise bağırsakta çözülür. Bağırsakta çözülecek bir ilacı mideye verirseniz midede doku hasarına neden olabilir. Buda ülseri getirir. Hapların kırılarak içilmemesi gerekiyor. Kapsül ve film tablet şeklinde olanlar genelde bağırsakta açılır.

Bazı ilaçlar mide asidinden etkilenirler. Bunlar özellikle kapsül ve film tablet şeklinde olanlardır. Normalde bağırsakta açılırlar. Bunları kırarak ya da açarak içmek etkisinin çoğunun kaybolmasına neden olur. O yüzden doktorun önerdiği şekilde ilacın kullanılması gerekiyor.

Doktorunuza sormadan ilacı bölmeyin. Eğer antibiyotik ise muhtemelen film kaplıdır.

''Ne kadarda avatarına uygun yazı yazan bir insan :D''

Her ilacın çözülme yeri farklıdır. Bazı ilaçlar midede bazı ilaçlar ise bağırsakta çözülür. Bağırsakta çözülecek bir ilacı mideye verirseniz midede doku hasarına neden olabilir. Buda ülseri getirir. Hapların kırılarak içilmemesi gerekiyor. Kapsül ve film tablet şeklinde olanlar genelde bağırsakta açılır.

Bazı ilaçlar mide asidinden etkilenirler. Bunlar özellikle kapsül ve film tablet şeklinde olanlardır. Normalde bağırsakta açılırlar. Bunları kırarak ya da açarak içmek etkisinin çoğunun kaybolmasına neden olur. O yüzden doktorun önerdiği şekilde ilacın kullanılması gerekiyor.

Doktorunuza sormadan ilacı bölmeyin. Eğer antibiyotik ise muhtemelen film kaplıdır.

''Ne kadarda avatarına uygun yazı yazan bir insan :D''
Film kaplı değil gibi gözüküyor.

Büyük ve katı yapıda olduğu için boğazında falan kalmasından korkuyorsun muhtemelen. Günlük hayatta çoğu yediğin şeyi büyük olasılıkla daha büyük lokmalar halinde yutuyorsundur. Endişelenecek bir şey yok, sıkıntı olmaz yani. Çoğu hap için bir yudum su bile yetebilir, sen için rahat etsin diye birkaç yudum iç. Ağzının içinde ne kadar uzun süre tutarsan hapın tadı o kadar kötü gelmeye başlar. Çok zorlanıyorsan, ekmeğin içini ince bir tabaka halinde hapın çevresine sar, ekmek niyetine yut. :)

Merak ettim kaç yaşındasınız?
Her yaşa böyle Antibiyotik vermeleri biraz tuhafıma gitti. Doktor başından savma iş yapmış olabilir.
Vücudunuz bu hapı alabilecek olgunluğa ulaşmadıysa kendinizi zorlamanızı önermem. Boğulma olayları çok yaşanıyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı