Hararet sonrası motora zarar gelmiş midir?

darkzeromusti

Picopat
Daha fazla  
Aracımda yaklaşık 1 haftadır rampa çıkarken hararet yapma sorunu vardı.
Hararet ibresi ortayla kırmızı arasına ikisinin tam ortasına geldi en fazla, daha da yükselmedi. Rampa bittiği an hararet en geç yarım dakika içinde tekrar normal yerine geliyordu. Yaklaşık bu şekilde 1 hafta boyunca 500-600 km yol yaptım.

Sonra ustaya götürdüğümde suyunun bittiğini, salaklığıma denk geldi, su aklıma bile gelmemişti. Hatta motorun su kaynattığını söyledi ve sadece kapağını değişti 150TL'ye. Başka da bir şey yapmadı.

Şimdi gerek rölantide gerek zorladığımda değişik bir ses gelmiyor, hararet sorunu da çözüldü. Motora zarar gelmiş midir? Çünkü rektefiye için 35 bin lira gibi astronomik bir fiyat çıkardı. Memlekette motorun başka ustası yok. (1.5 crdi 3 silindir)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hararet ibresi ortayla kırmızı arasına ikisinin tam ortasına geldi en fazla, daha da yükselmedi. Rampa bittiği an hararet en geç yarım dakika içinde tekrar normal yerine geliyordu. Yaklaşık bu şekilde 1 hafta boyunca 500-600 km yol yaptım.

Sonra ustaya götürdüğümde suyunun bittiğini, salaklığıma denk geldi, su aklıma bile gelmemişti. Hatta motorun su kaynattığını söyledi ve sadece kapağını değişti 150TL'ye. Başka da bir şey yapmadı.

Şimdi gerek rölantide gerek zorladığımda değişik bir ses gelmiyor, hararet sorunu da çözüldü. Motora zarar gelmiş midir? Çünkü rektefiye için 35 bin lira gibi astronomik bir fiyat çıkardı. Memlekette motorun başka ustası yok. (1.5 crdi 3 silindir)

Uzun süre yüksek sıcaklıkta kullanımların pistonlara ve motor içindeki su devri daimi çevresindeki parçalara zarar verdiği bir gerçek. Her zaman motor yağınızı ve suyunuzu kontrol etmeniz gerekiyor. Bir zarar gelip gelmediğini söylemek kolay değil maalesef. Zarar geldiğini aracın önümüzdeki 5000 Km kullanımında görebilirsiniz. Eğer ki bir sorun olmazsa bir zarar gelmediğini düşünebilirsiniz. Motor suyunu ve yağını olabildiğince sık kontrol etmenizde fayda var.

Gelmiş olabilir. Bir ihtimal gelmiştir.

Uzun süre yüksek sıcaklıkta kullanımların pistonlara ve motor içindeki su devri daimi çevresindeki parçalara zarar verdiği bir gerçek. Her zaman motor yağınızı ve suyunuzu kontrol etmeniz gerekiyor. Bir zarar gelip gelmediğini söylemek kolay değil maalesef. Zarar geldiğini aracın önümüzdeki 5000 Km kullanımında görebilirsiniz. Eğer ki bir sorun olmazsa bir zarar gelmediğini düşünebilirsiniz. Motor suyunu ve yağını olabildiğince sık kontrol etmenizde fayda var.
Gelmiş olabilir. Bir ihtimal gelmiştir.
Hocam yorumlarınız için teşekkür ederim. Aslında aracın Hyundai olması beni biraz rahatlatıyor, yani böyle ihmallere karşı dayanıklı motor mekaniği var, ilk seri Accent’lerden gayet iyi biliyorum (Yumurta kasa diye tabir edilen). Sıklıkla Diyarbakır-Elazığ arası gidip geliyorum ve bir kaç ay içinde 5000 KM’ye ulaşırım. O yolu da bilenler bilir bayağı virajlı inişli çıkışlı sıkıntılı bir yol. Yani arabayla ilgili başıma bir şey gelirse o yolda gelir. Aracım şu an 206500 KM’de, bir sonraki 10 bin bakımı 214000 KM’de yapılacak.

İnşallah bir sorunla karşılaşmam. Ağır bakımı da 220000 KM’de yapılacak. O zamana kadar beni götürsün masraf çıkarmasın bana yeter :) Ama suyunu unutmak gibi bir salaklığı nasıl yaptım gerçekten ben bile inanamıyorum.

İllaki yüksek sıcaklık parçaların ömrünü azaltmıştır ama şuan sorun yok ise zaten yapabileceğiniz birşey yok. Bu arada o 500-600km o şekilde sürmek yerine servise gidip kapağı o zaman değiştirseydiniz hiç böyle bir sıkıntıyla uğraşmamış olurdunuz.

İllaki yüksek sıcaklık parçaların ömrünü azaltmıştır ama şuan sorun yok ise zaten yapabileceğiniz birşey yok. Bu arada o 500-600km o şekilde sürmek yerine servise gidip kapağı o zaman değiştirseydiniz hiç böyle bir sıkıntıyla uğraşmamış olurdunuz.
Hocam işte olacağı varmış demek ki. Yoksa çok dikkat eden birisiyim, yani ihtimali uzayda bile olmayan şeyler başıma geldi. Dün de uzun yolda yokuşlarda zorladım bayağı, 3-4 kere dip gaz uzun soluklu rampa çıktım hararet oynamadı yerinden.

Bakalım eğer başıma bela olursa satar kurtulurum, ne de olsa günümüz Türkiye'sinde eski arabanın alıcısı çok :)

Yeni konular

Geri
Yukarı