Hard disk çok ses çıkartarak her zaman çalışıyor

Ipares

Hectopat
Makaleler
7
Yer
Izmir
SSD veya HDD modeli
TOSHIBA P300
Anakart
ASUS B450M-DRAGON
Birkaç ayın sonucunda bilgisayarımdan gelen bu gereksiz fazla sesin ne olduğunu tespit ettim. Bu inanılmaz sesin aslında Toshiba P300 diskimden geldiğini fark ettim. Az önce güç vs. tüm bağlantılarını söktüm ve uzun zaman sonra ilk defa sistemi bu kadar sessiz görüyorum. Gerçekten inanılmaz. Benim fan sesine benzettiğim o ses aslında diskin sesiymiş.
Benim HDD öyle bir şey ki kasayı bile ufaktan titretiyor çalışırken. Sırf bu abartı ses ve titreme olmaması için bile SSD'ye para verirdim ama tabii ki benim param yok.

HDD çalışmayınca kasa gereksiz titremiyor, ufak cızırtı ve coil whine misali sesler çıkmıyor. Dönme sesi çıkmıyor. Genel anlamda daha sessiz.
Windows'u 240GB'lık bir SSD'de çalıştırıyorum zaten.

Şimdi sorum şu, bu diski kullanılmadığı süre boyunca dönmemesi için veya kasayı titretmemesi için, sesinin duyulmaması için ne yapabiliriz?
BIOS'ta bile dönen bir disk. En azından kullanılmadığı süre boyunca dönmese ve ses yapmasa keşke.
Ayrıca bu kadar fazla ses bir tek P300 için mi geçerli yoksa diğer tüm disklerde de aynı mı?

Öncelikle takılı iken kendi üzerindeki titreşimi kasaya vermeside sesi çoğaltır. O nedenle kasa montajında sesi azaltacak şekilde montaj konusunu araştır. İkincisi PC açıldığında diskin uykuya geçme süresini ayarlarsan kullanmadığında tasarrufa geçirip ses konusunu çözebilirsin ama Windows bazen alakasız şekilde uyandırabiliyor. Üçüncüsü HD Tune Pro gibi bazı uygulamalarla AAM yani Automatic Acoustic Management ayarını düşük sese getirip bir nebze sesini azaltabilirsin.

Öncelikle takılı iken kendi üzerindeki titreşimi kasaya vermeside sesi çoğaltır. O nedenle kasa montajında sesi azaltacak şekilde montaj konusunu araştır. İkincisi PC açıldığında diskin uykuya geçme süresini ayarlarsan kullanmadığında tasarrufa geçirip ses konusunu çözebilirsin ama Windows bazen alakasız şekilde uyandırabiliyor. Üçüncüsü HD Tune Pro gibi bazı uygulamalarla AAM yani Automatic Acoustic Management ayarını düşük sese getirip bir nebze sesini azaltabilirsin.
Evet zaten çoğunlukla ses o yüzden geliyor. Yoksa çok fazla ses çıkartmıyor. Montaj konusunda normalde kullanmam gereken vidaları kullanamadım çünkü kızağa oturduktan sonra vidalar girmedi, daha doğrusu uymadı. O kadar küçük vida çıkmamıştı kasanın kutusundan. O yüzden kızağa oturmuş şekilde duruyor.

Diskin uykuya geçme süresini düşürdüm ama dediğin gibi Windows gereksiz şekilde uyandırıyor. HD Tune Pro'nun o işleminin çalışma mantığı nedir peki?

Ayrıca AAM için tam sürüm gerekiyor sanırım.

Evet zaten çoğunlukla ses o yüzden geliyor. Yoksa çok fazla ses çıkartmıyor. Montaj konusunda normalde kullanmam gereken vidaları kullanamadım çünkü kızağa oturduktan sonra vidalar girmedi, daha doğrusu uymadı. O kadar küçük vida çıkmamıştı kasanın kutusundan. O yüzden kızağa oturmuş şekilde duruyor.

Diskin uykuya geçme süresini düşürdüm ama dediğin gibi Windows gereksiz şekilde uyandırıyor. HD Tune Pro'nun o işleminin çalışma mantığı nedir peki?

Ayrıca AAM için tam sürüm gerekiyor sanırım.

CrystalDiskInfo ile de yapabilirsin ücretsizdir. Aam hard diskin ses kontorlü için. Ses artırıp performans artırabilir ya da sesi azaltıp performansı azaltabilirsin. Hard diskin bu özelliği desteklemesi lazım. Programda işlev > gelişmiş özellik altında bulabilirsin

Geri
Yukarı