Hard disk yavaşlama ve donma sorunu

beyzaxx

Picopat
Merhabalar, 3 ay önce Monster v11.1.3 modelini aldım. Alırken RAM yükseltmesi(8+8)GB ve HDD(1 TB Seagate) eklettim bilgisayar FreeDOS geldi sistem kurulumunu kendim yaptım. Lakin HDD'ye erişimim yoktu hiçbir şekilde bir şey kaydedemiyordum. Servise gitti hard diskin bozuk olduğunu değiştirdiklerini söylediler bu sefer bilgisayar geldi yönetici izni sıkıntıları oldu geri servise yolladım ve sistemsel olduğunu söylediler ben de format attım hatta bir bilgisayarcıya götürdüm o temiz kurulum yaptı. Şimdiki sorunum ise bazen bilgisayarımı açtığımda hard diskime ulaşmam bir dakikayı buluyor ya da açılmıyor. HD Tune ile bad sector taraması yaptım bir sorun yok. Bana yardımcı olur musunuz gerçekten sıkıntı yaptım.

Dosya Ekleri

• sis.PNG
    sis.PNG
    26,1 KB · Görüntüleme: 50
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    20,6 KB · Görüntüleme: 52
SS'lerde bir sıkıntı göremedim sıcaklığı da iyi gibi. Şöyle bir durum da var bilgisayar hdd'i kullanmadığı zamanlarda gücü kesiyor ve tekrar erişmeye çalıştığında bir miktar süre geçebiliyor (tabii 1 dk yine de çok). Bunu güç planlarından kapatıp bir daha dener misiniz? Aynı şekilde yine olursa belirtirsiniz.

Şuradaki konuda bahsedilen güç seçeneklerindeki hdd kapatma ayarını "hiç bir zaman " yapın

SS'lerde bir sıkıntı göremedim sıcaklığı da iyi gibi. Şöyle bir durum da var bilgisayar HDD'i kullanmadığı zamanlarda gücü kesiyor ve tekrar erişmeye çalıştığında bir miktar süre geçebiliyor (tabii 1 dk yine de çok). Bunu güç planlarından kapatıp bir daha dener misiniz? Aynı şekilde yine olursa belirtirsiniz.

Şuradaki konuda bahsedilen güç seçeneklerindeki HDD kapatma ayarını "hiçbir zaman " yapın.

Teşekkür ederim şu an dediğiniz gibi yaptım güç 30 dakikada kesiliyormuş 0'a aldım birkaç gün gözlem yapacağım.
Teşekkür ederim şu an dediğiniz gibi yaptım güç 30 dakikada kesiliyormuş 0'a aldım birkaç gün gözlem yapacağım.

Güç planlarından harddisk için kapanma süresini 0 yaptım, ufak donmalar yaşıyorum. Sınavlarımdan sonra bilen birine göstermeyi düşünüyorum sizi de haberdar edeceğim bu arda Raw read error rate, current olarak 79'a düştü.
ÇÖZÜLDÜ
Arkadaşlar sistem üzerine sistem kurulmasıyla oluşan bir sorun. Freedos kurulumu yaparken dikkatli olun.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı