Hard diskten SSD'ye geçiş

TheFlowers

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar, ben yaklaşık 1 buçuk sene önce Lenovo ıdepad 330 model bir laptop aldım. Bu laptopumun garantisi hala devam etmekte (4 ay kalmış). Şahsen HDD bazında yaşadığım yavaşlıklardan dolayı şikayetçiyim ve SSD'ye geçiş sağlamak istiyorum. Özellikle bir şeyleri kaydederken açarken bilgisayarda aşırı derece yavaşlama oluyor ve programları geç açıyor, yazma okuma hızı da oldukça yetersiz.

Soruma gelecek olursak:
Şahsen bir Samsung EVO model 500GB SSD almayı düşünüyorum ancak SATA - SATA3 - M.2 SATA - M.2 gibi seçenekler hakkında pek bir bilgim yok. Bu elimdeki bilgisayara göre hangi model SSD'yi almalıyım, SATA - SATA3 mü yani ne olmalı ve kalınlığı boyutu kaç inç kaç milimetre olmalı uyumlu olması için?

Laptopumun model numarası Lenovo idepad 330-15ıkb ve şu anki mevcut harddiskimin modeli Toshiba MQ04ABF100.

Sata çeşitlerinin hepsi veri depolama birimidir. Sata I-II-III arasında aktarım hızı varken, mSata kullanan yani M2 SSD'lerin ise hem aktarım hızı hem bağlantı tipi açısından farklılıkları vardır. Tercih olarak bütçenize bağlı olarak tercihte bulunmanız yararlı olacaktır ama onu da belirtmemişsiniz maalesef.

Sata çeşitlerinin hepsi veri depolama birimidir. Sata I-II-III arasında aktarım hızı varken, mSata kullanan yani M2 SSD'lerin ise hem aktarım hızı hem bağlantı tipi açısından farklılıkları vardır. Tercih olarak bütçenize bağlı olarak tercih de bulunmanız yararlı olacaktır ama onu da belirtmemişsiniz maalesef.
Yani bağlantı türüm ne benim Laptobuma uygun bir şey almam gerekmez mi? Bu arada bütçem 500-650 arası.

Senin modelin bazılarında M.2 soketi var bazılarında yok.
Ama DVD sürücü olan bir modeliniz varsa M.2 yok demiş forumdan bir arkadaş

M.2 yok ise 2.5'lik SATA SSD işinizi görür.
Güncel satışta olan SATA 2.5'lik SSD'lerin hepsi bilgisayarınıza olur.
SATA 3 zaten satılanların hepsi.

Senin modelin bazılarında M.2 soketi var bazılarında yok.
Ama DVD sürücü olan bir modeliniz varsa M.2 yok demiş forumdan bir arkadaş

M.2 yok ise 2.5'lik SATA SSD işinizi görür.
Güncel satışta olan SATA 2.5'lik SSD'lerin hepsi bilgisayarınıza olur.
SATA 3 zaten satılanların hepsi.
Hepsiburadada misal SATA ve SATA 3 seçenekleri görüyorum satılanlarda hepsi nasıl SATA 3 oluyor? Bir de DVD sürücüsü var evet.

Yani bağlantı türüm ne benim Laptobuma uygun bir şey almam gerekmez mi? Bu arada bütçem 500-650 arası.
Onu sorduğunuz için bilgi olsun diye belirttim yoksa siz alırken (m2 hariç) çok önemli değil bilgisayar kendi aktarım hızında çalışır zaten. Bütçenize istinaden eğer Samsung tercih edecekseniz belirttiğiniz gibi 500 GB'lık 870 Evo alabilirsiniz. (M2 fiyatları yüksek olduğu için bütçenize uygun değil bence)
Not: Eğer HDD değişip sadece SSD alacaksanız çok fazla dosya yazımı yapmıyorsanız sata III bir HDD kullanmanız depolama alanı açısından daha iyi olabilir ya da sonra revize edebilirsiniz o yüzden ihtiyacınızı iyi belirlemek çok önemli.

Onu sorduğunuz için bilgi olsun diye belirttim yoksa siz alırken (m2 hariç) çok önemli değil bilgisayar kendi aktarım hızında çalışır zaten. Bütçenize istinaden eğer Samsung tercih edecekseniz belirttiğiniz gibi 500 GB'lık 870 Evo alabilirsiniz. (M2 fiyatları yüksek olduğu için bütçenize uygun değil bence)
Not: Eğer HDD değişip sadece SSD alacaksanız çok fazla dosya yazımı yapmıyorsanız sata III bir HDD kullanmanız depolama alanı açısından daha iyi olabilir ya da sonra revize edebilirsiniz o yüzden ihtiyacınızı iyi belirlemek çok önemli.
Şahsen yazılım ile uğraşıyorum Web Tasarımı ile yani Photoshop, Visual Studio Code gibi programlar üzerinde vakit geçiriyorum. Arada bir de oyun oynuyorum ancak bazı oyunlar ilk açılışında donuyor, oyun içerisindeyken sebepsiz donmalar yaşıyorum HDD kaynaklı mı bilmiyorum ama HDD'nin yazma okuma hızı da oldukça yetersiz. Yani ihtiyacım ne yönde bilmiyorum ancak SSD ne olursa olsun HDD'ye göre daha depolama aygıtları hakkında bildiğim şuan için bu.

Şahsen yazılım ile uğraşıyorum Web Tasarımı ile yani Photoshop, Visual Studio Code gibi programlar üzerinde vakit geçiriyorum. Arada bir de oyun oynuyorum ancak bazı oyunlar ilk açılışında donuyor, oyun içerisindeyken sebepsiz donmalar yaşıyorum HDD kaynaklı mı bilmiyorum ama HDD'nin yazma okuma hızı da oldukça yetersiz. Yani ihtiyacım ne yönde bilmiyorum ancak SSD ne olursa olsun HDD'ye göre daha depolama aygıtları hakkında bildiğim şuan için bu.
Eğer yakın tarihte revize edecekseniz veya bana 500 GB yeter diyorsanız SSD tabi ki iyidir neticede dosyalara erişim süreniz kısalacak, dosya aktarım hızınız kısalacak, oyunlarda dosyaların yüklenme süreniz kısalacak vs. ama 500 GB yetmez diyorsanız sata III 1 TB HDD işinizi görebilir zira eski HDD'nizi bilmiyorum ama güncel HDD'ler modele göre 200 MB ve üzeri okuma/yazma imkanı sağlayabiliyor. (Tercihi yapacak siz olduğunuz için ben olası durumları belirtmeye çalışıyorum artık size, uygun olanı tercih etmek kalıyor)
Not: Laptop olmasa 250 GB SSD + HDD önerirdim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı