Harddiskteki virüsten nasıl kurtulurum?

Berkay Mutlu

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar, öncelikle konuyu nereye açacağımı bilemediğim için buraya açtım yanlışsa affola. Bir süre önce harici bir harddisk satın aldım ve evde etrafta olan USB'lerdeki fotoğrafları içine attım. Meğersem USB'lerden birinde güzel bir virüs varmış. Fark ettiğim gibi söktüm PC'den ama zaten format atmak gibi bir niyetim olduğu için ve zaten PC'de garip davranışlar göstermeye başlayınca format attım ve ondan sonra ne o harddiski ne de USB'yi bilgisayarıma taktım. Ancak şu anda ailem içindeki fotoğrafları çıkarmak istiyor ve bütün fotoğraflarımız orada. Öbür USB'ler nerede bilinmiyor nasıl kurtulurum bu nalet virüsten?(Virüslü USB'den fotoğrafları harddiske attım)

Malwareebytes ve AdwCleaner yükleyerek sisteminizi taratınız ve çıkan zararlıları temizleyiniz. Gerçek zamanlı bir antivirüs yazılımı kullanıyor musunuz?

Şuanda malwarebytes kullanıyorum ancak zaten virüs pcye girdikten sonra pc bir format yedi.Sadece şuanda o harddiskten fotoğraflarımı çıkarmak istiyorum.

Kaliteli bir AV yükleyerek kurtulabilirsiniz. Format atarak AV ihtiyacını gideremezsiniz, aksi takdirde fidye zararlısı bulaşınca ayvayı yersiniz.
Zararlıları temizledikten sonra yüklediğiniz AV yazılımını kaldırmayın ki tekrar zararlı bulaşmasın. :)

Malwarebytes Anti Malware programının deneme versiyonunun süresi dolunca ne yapabiliriz? İnternette deneme versiyonunun resetleme yöntemleri var gibi ama ne kadar güvenilir bilmiyorum. Tekrar baştan yükleme yapınca benim bildiğim bilgisayarı algılıyor ve denem versiyonunu resetlemiyor.

Benim de bilgisayara ransomware girdi de tekrar MBAM'ı çalıştırmak istiyorum, mutlaka bir virüs bulur scan ettikten sonra fakat önemli olan denemeyi resetlemek. Yok mudur bir yöntemi?

@stayinghome, Malwarebytes ile zararlı taraması yapmak için lisnasa ihtiyacınız yoktur. Lisanssız bir şekilde de zararlı taraması yapabilirsiniz. 14 günün sonunda deneme sürümü bitince bir daha süreyi sıfırlayamıyorsunuz.

Geri
Yukarı