Hareket halindeyken arabanın marşı basmıyor

Bay Koala

Decapat
İnternet'te baya bir arattım ama benzer bir başlık göremedim. Arabam Ford Fiesta 1.5 2013 ve hareket halindeyken marşı basmıyor. Arabayı vurdurmak da bir yol tabii ki ama dizel arabalar için pek tavsiye edilmez. Nedenini bir türlü anlayamadım, araba yokuş aşağıya saate 5KM hızla bile gitse marşı basmıyor. Bazen hiçbir ses çıkmıyor bazen kısa bir marş sesi geliyor ve hemen duruyor. Makine Müh. Okuyan bir arkadaşım tabii ki çalışmaz motor hareket halindeyken marş dişleri motoru çevirmez diyor. (Vites boşta ve debriyaj basılı) Bense hareket edenlerin sadece teker ve şanzıman dizleri olduğunu iddia ediyorum.

Bunu deneyen başka işsiz bir arkadaşım oldu mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Marşa bastığınızda eğer marş motoru dönmüyorsa akü boş olabilir, kutup başı gevşek olabilir veya marş motorunun kömürü bitmiş olabilir. Ek olarak bağlantılarda oksitlenme de buna sebebiyet verebilir. Dönmediğini varsayarak sürekli olarak marşa basmanız sizin zararınıza olur. Marş maksimum 10 saniye süreyle basılı kalmalı, aksi takdirde akü zarar görebilir.

Eğer marş motorunu araç hareket halindeyken çalıştırmaya kalkarsanız marş motoru parçalarından olan volan dişlileri zarar görebilir. Bu temel bilgiyi ehliyet yazılı sınavlarında çıkan sorulardan veya teorik eğitimde almış olmanız gerekirdi.

Artık birçok araç 2'inci defa marşı önlemek adına önlem alıyor. Mesela benim önceki 2011 model mitsubishi aracımda araç çalışırken tekrar marşa basarsanız veya araç viteste iken debriyaja basmadan marşa basarsanız marş almıyordu. Muhtemelen sizin aracınızda da buna benzer bir önlem vardır diye düşünüyorum.

Hareket varsa marşı önleyen sistemler getirildi. Hem vurdurma yapılarak beyne zarar verilmesin diye. Hem de ikinci marş yapılmasın diye. Eski araçlarda dediğiniz mümkün ama yaklaşık olarak 2010 yılından sonra çoğu arabada bahsettiğiniz durum var.

Bahsettiğim bu durum araba çalışır vaziyetteyken değil. Motor istop ettirilmiş bir vaziyetteyken, araba yokuşun etkisinden dolayı harekete geçtiğinde marşı basmıyor.
Hareket varsa marşı önleyen sistemler getirildi. Hem vurdurma yapılarak beyne zarar verilmesin diye. Hem de ikinci marş yapılmasın diye. Eski araçlarda dediğiniz mümkün ama yaklaşık olarak 2010 yılından sonra çoğu arabada bahsettiğiniz durum var.
Yani bu durum tamamen yazılımsal bir şey mi? Bir kere arabanın çalışacağına güvenerekten şişmiş frenli arabayı yokuş aşağıya saldıydım. Aslına bakarsak hiç hoş bir şey yapmamışlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı