Harici Depolama İçin USB Bellek vs SSD

Windows 7

Megapat
Makaleler
4
Daha fazla  
Meslek
İşletim Sistemi
Merhaba arkadaşlar; aile fotoğrafları, önemli belgeler vb. şeyler için depolama arayışındayım. 1 TB harici Seagate HDD'ye sahibiyim fakat hem içinde bazı kurulu oyunları etkilemesinden hem de tam olarak güvenmediğim içim elimde olan Maxtor M3 USB 3.0 HDD kutusuna SSD takma düşüncesi içine girdim. Fiyatlara baktım, geçen yıl ile arada %50 fark var, bu yüzden 128GB Flash Belleklere bakayım dedim ve fiyatları beni tatmin etti. Fakat Flash'lar da depolama olarak bana güven vermiyor çünkü ne yazma hızları, ne de ömürleri olarak detaylı bilgi vermiyorlar.

Ben de sizden tavsiye almak istedim. 128GB bana yetecek fakat SSD alacak olursum 240+ almayı yeğlerim çünkü fiyat farkı 120'ye nazaran sadece %50 fazla fakat belleklerde durum 2'ye katlanıyor. SSD alırsam da kullanacağım kutudan dolayı muhtemelen 200MB/s okuma/yazma alacağım ondan dolayı sadece okuma/yazma ömrü ile kendi ömrü ilgilendiriyor beni, hızı o kadar da önemli değil. Aklımdaki bütçe bellek için 150TL, SSD için 250TL civarı. Kendi bulduğum şeyleri ekliyorum fikirleriniz varsa lütfen paylaşın, teşekkürler şimdiden.

USB1: Kingston DataTraveler100 G3 128GB USB 3.0 USB Bellek Fiyatı
USB2: Toshiba 128 GB Hayabusa USB 3.0 THN-U301W1280E4 USB Bellek Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

SSD1: Intenso INT3813440 240GB 520MB-500MB/S 2.5" Sata 3 SSD Fiyatı (Marka bildiğim kadarıyla iyi fakat emin değilim)
SSD2: Sandisk SSD Plus 240GB 530MB-440MB/s Sata 3 2.5" SSD Fiyatı (okuma/yazma olarak kronik sorunlu diyorlar fakat beni ilgilendiren bir durum yok)

Ek olarak aklımda Adata SU630, WD Green ve Crucial BX500 var, BX 500'ün ısınma sorunu ağır bir kullanım olmayacağı için sorun olacağını düşünmüyorum, SU630'da da sanırım bir sıkıntı vardı ama ne olduğu hakkında bir fikrim yok ve WD Green hakkında da bir fikrim yok. Son olarak almak istediğim şeyi özetlemem gerekirse SSD kanadında sağlığı düşmeyen, yazma ömrü fazla olan (aşırı önemli değil de neyse) ve en önemlisi verilerimi saklayabileceğim bir şey, Flash Bellek kanadında ise bu saydıklarıma ek olarak diğer değerler yazmadığı için yaklaşık 40-50MB üstü yazma ve okuma performansı sunan bir şey arıyorum. Bu kullanımıma göre tavsiyede bulursanız sevinirim. Bu arada üst seviye önerecek arkadaşlar için bütçe sonsuz olsa Samsung T5 alıp kullanıcı testi açardım bu konu yerine lütfen bu bütçenin 2 katı SSD'leri önermeyin.
Ek olarak öne çıkar butonu nerede söylerseniz sevinirim :)
Kendi kendimi bozup, paraya kıyıp Samsung T5 SSD aldım :D Gelince ufaktan inceleme tarzı ek yaparım. Flash bellekler hakkında düşüncelerinizi hala bekliyorum.

Son düzenleme:
Adata SU630'larda DRAM Önbellek olmadığı için ilerleyen zamanlarda ağır performans kayıpları ve çökmeler yaşarsınız. İndirim yakalarsanız Samsung 860 Evo'dan şaşmayın.

Geri
Yukarı