Harici disk neden bulut depolamadan daha çok tercih ediliyor?

2 TB için yıllık 300 TL çok mu?

Ya olursa? Bundan korkuyorum. 😄

İnternet hızlı olsa; bulut depolama harici diski eskitmeye başlar. Uzun bir süre eskitemeyecek gibi duruyor.
Hocam amacım yalnızca veri yedekleme olduğundan kullanım sıklığım düşük. O açıdan bozulma ihtimalini –en azından sık kullanılan bir diske göre– daha düşük görüyorum. Dediğiniz gibi internet hızları yüksek olursa kullanım oranı artabilir. Mevcut yükleme hızı ile veri yedeklemenin hem zaman maliyeti hem de enerji maliyeti yüksek. 10 Mbps sabit upload ile 300 GB veriyi yüklemek yaklaşık 3 gün sürüyor.
10 x 127 = 1270 KB/sn = 1.24 MB/sn
300 GB = 307200 MB.
307200÷1.24= 247742 saniye = 4129 dakika = 68.8 saat = 2.87 gün.
Yanlış hesapladıysam düzeltin. Kaldı ki 10 Mbps upload alabilen sayısı da az.

@fersend Hocam bende de durum pek farklı değil. 2 gündür Battlefield 1 indiriyorum, yeni %50 oldu.

HDD fiyatına oranla çok.
Ama sağladığı güvence ve avantajlar var.
Sağlanan güvence ve avantajlara saklayacağınız ikinci bir yedek disk alarak sahip olabilirsiniz.

Fotoğraflarının saklanması için ;
Herkesin yıllık 300 TL verecek parası ve internet paketi yoktur.
Örnek olarak internet paketim Eki Görüntüle 1127995
HDD fiyatina oranla daha uygun aslinda. Su an piyasadaki en ucuz 2 TB HDD'nin fiyati 500 TL. 2 tane bu HDD'den alip birisini yedek amacli evinizden farkli bir yerde tutmalisiniz. Asil kullandiginiz HDD'de degisiklik yaptikca digerinin yanina goturup ayni degisiklikleri yapmalisiniz. Ayrica surekli yaninizda bu HDD'yi tasimaniz gerekecek. Bu arada soylemeyi unuttum HDD 3.5" :)

Ayni fiyata 3,3 yillik bulut depolama alirsiniz, istediginiz yerden istediginiz cihazdan erisirsiniz ve yaninizda bir sey tasimaniza da gerek kalmaz. Ayrica bulut depolama servisleri verilerinizi birden fazla, farkli yerlerdeki veri merkezlerinde kurumsal HDD'lerde ya da SSD'lerde sakliyorlar ve bu veri kaybi acisindan 2 farkli HDD'den bile guvenli demek.

HDD fiyatina oranla daha uygun aslinda. Su an piyasadaki en ucuz 2 TB HDD'nin fiyati 500 TL. 2 tane bu HDD'den alip birisini yedek amacli evinizden farkli bir yerde tutmalisiniz. Asil kullandiginiz HDD'de degisiklik yaptikca digerinin yanina goturup ayni degisiklikleri yapmalisiniz. Ayrica surekli yaninizda bu HDD'yi tasimaniz gerekecek. Bu arada soylemeyi unuttum HDD 3.5" :)

Ayni fiyata 3,3 yillik bulut depolama alirsiniz, istediginiz yerden istediginiz cihazdan erisirsiniz ve yaninizda bir sey tasimaniza da gerek kalmaz. Ayrica bulut depolama servisleri verilerinizi birden fazla, farkli yerlerdeki veri merkezlerinde kurumsal HDD'lerde ya da SSD'lerde sakliyorlar ve bu veri kaybi acisindan 2 farkli HDD'den bile guvenli demek.
Hocam, benim kafa iyice karıştı. Peki onca veriyi yüklemek nasıl olacak büyük bir veri olduğunu varsayarsak?

İyi de 2 TB 2 adet HDD ile 3.3 yıldan çok çok daha uzun bir süre veri saklayabilirsiniz. Ayrıca bulut yedekleme maliyetine, internet bağlantı ücretlerini de dahil ediniz. İnternetiniz olmadığı vakit, yedeklerinizin bir anlamı yok.

İnsanlar kripto paralara bile böyle yaklaşırken çoğu kişinin bulut depolama kullanacağını sanmıyorum. Bakıldığında HDD kullanmak yerine çok daha mantıklı ve verileriniz Google tarafından farklı yerlerde birden fazla cihazda korunuyor.

İyi de 2 TB 2 adet HDD ile 3.3 yıldan çok çok daha uzun bir süre veri saklayabilirsiniz. Ayrıca bulut yedekleme maliyetine, internet bağlantı ücretlerini de dahil ediniz. İnternetiniz olmadığı vakit, yedeklerinizin bir anlamı yok.
Artilarini acikladim. Bulut depolama bizim gibi cag disi internet hizlarina sahip olmayan kisiler icin cogu zaman fiziksel depolamadan cok daha avantajli. Ama istisnalardan birisi olarak dizi film depolamak icin fiziki cihazlar kullanmak olabilir ya da yuksek aktarim hizina ihtiyac duyulan farkli bir durum.

Artilarini acikladim. Bulut depolama bizim gibi cag disi internet hizlarina sahip olmayan kisiler icin cogu zaman fiziksel depolamadan cok daha avantajli. Ama istisnalardan birisi olarak dizi film depolamak icin fiziki cihazlar kullanmak olabilir ya da yuksek aktarim hizina ihtiyac duyulan farkli bir durum.

O artıları açıklarken maliyet hesabında hata yapıyorsunuz, diyorum. İnternet bağlantı ücretlerinden de bulut depolamaya pay düşmektedir. Harici HDD'de böyle bir maliyet yoktur.

Türkiye'de upload olmadığından bulut depolama da yok. 3 megabit upload ile 300 GB veriyi nasıl yükleyeyim?

Yeni konular

Geri
Yukarı