Harici ekran kartının macundan sonra görünmemesi

Kai3q

Femtopat
Arkadaşlar, laptopımı teknik servise şarj yerinin yapılması, macunun yenilenmesi ve fan temizlenmesi adına verdim. Dün almıştım ve bugün dahili ekran kartımın gözükmediğini fark ettim. Aygıt yöneticisinde gizli aygıtlarda gözüküyor ve ayrıntılara bastığımda ise şu yazıyor:

Şu an, bu donanım aygıtı bilgisayara takılı değil. (Kod 45)

Bu sorunu gidermek için donanım aygıtını bilgisayara yeniden bağlayın.

Bu bir yazılımsal sorun olabilir mi, ekran kartını düzgün yerleştirmemiş olabilirler mi veya ekran kartımı almış olabilirler mi? Yazılımsal bir sorunsa yardımlarınızı ve bilgilendirmelerinizi bekliyorum

-İyi forumlar

ek.png

Ek olarak DDU ile tüm sürücüleri sildikten sonra tekrar kurmaya çalışırken şu hata ile karşı karşıya kaldım, hatta DDU ile sildikten sonra gizli aygıtlarda da görünmemeye başladı.
unknown.png

Laptobun içerisini açıp baktım, ekran kartı olduğu yerde duruyor. Sanırım on board oluyor bu. Ne gibi bir sorun olabilir, yardımlarınızı bekliyorum.

Hocam, benim fikrim tekrar baksınlar. Macunu fazla sürmüş olabilirler. Temazsızlık yapabilir. Güzelce temizleyip tekrar sürsünler.

BIOS menüsüne gidip graphic mode diye bir seçenek var mı diye bakınız. Muhtemelen devre dışı bırakılmış. Switchable ve integrated şeklinde iki seçenek olabilir. Switchable seçerseniz her iki GPU da kullanılabilir olacaktır.
Switchable olarak gözüküyor, yarın tekrar götürmeyi planlıyorum. Umarım ekran kartına bir zarar gelmemiştir ve dediğiniz gibi macunla ilgili bir sorundur. Ek olarak bir şey daha soracağım, DDU ile sildiğim için teknik servis gerekli düzeltmeyi yaptıktan sonra da aygıt yöneticisinde görünmemezlik sorunu oluşturabilir mi?

DDU'nun öyle bir şeye sebep olacağını sanmıyorum. Hiç duymadım. Çokca kez hem Nvidia hem AMD sürücüleri için kullandım. Servis elemanları halleder bir şekilde.

Geri
Yukarı