Harici Hard Diskimden Tık Tık Ses Geliyor

Kubilay Koksal

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yaklaşık 4-5 sene önce aldığım 1TB'lık harici HDD'den tık tık ses gelmeye başladı. Bu nedir ve ne anlama gelir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar yaklaşık 4-5 sene önce aldığım 1TB'lık harici HDD'den tık tık ses gelmeye başladı. Bu nedir ve ne anlama gelir?

Sistem okuma yazma sesiyse dert etme ama kafa atması sesiyse yakın zamanda harddiskini yedeklemeye başla HD Tune Pro ve HD sentinel programı ile harddiskine error scan taraması ve sağlık taraması yapmanı öneriyorum.

crystal disk info ile baktım size de atayım hatta fotoğrafını sizde bir bakın

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    27,6 KB · Görüntüleme: 32
Evet en doğrusu HDD'yi yedekleyip servise vermeniz, içinden kafa atma sesi yapıyor ve SMART verilerinde hata görüntüleniyor diye şikayet saymanız gerekiyor detaylıca. Böylece yenisini verebilirler belki donanımsal hata sayılacağı için.
Düzenleme: Pardon, alalı 4-5 sene olmuş. Muhtemelen garantisi yoktur, değil mi?

Evet en doğrusu HDD'yi yedekleyip servise vermeniz, içinden kafa atma sesi yapıyor ve SMART verilerinde hata görüntüleniyor diye şikayet saymanız gerekiyor detaylıca. Böylece yenisini verebilirler belki donanımsal hata sayılacağı için.
Aynen dostum garantisi bitti ben hd tune ile taratıp geleyim en iyisi.Bu arada bu olay PC'nin reset atmasına neden olur mu sebepsiz yere.

Hazır çalışıyorken ne var ne yok yedekleyin derim. Bende de tık tık layan bir harddisk vardı ve açılmıyordu ve içindekiler komple gitti. Sizde önden uyarı veriyor gibi geldi bana. Yine de siz bilirsiniz tabi.

Evet en doğrusu HDD'yi yedekleyip servise vermeniz, içinden kafa atma sesi yapıyor ve Smart verilerinde hata görüntüleniyor diye şikayet saymanız gerekiyor detaylıca. Böylece yenisini verebilirler belki donanımsal hata sayılacağı için.

Bende de bir harddisk var 2TB hitachi bir süre ona Windows 10 kullanıp kullanmak zorunda kalmıştım SSD bozulunca Windows 10 kuruluyken sesli çalışan harddisk şu an depolama alanı olarak kullandığımda gram ses çıkarmıyor garip değil mi?

Aynen dostum garantisi bitti ben hd tune ile taratıp geleyim en iyisi.Bu arada bu olay PC'nin reset atmasına neden olur mu sebepsiz yere.
O harici HDD'e sistem kuruluysa, bir şekilde sistemsel dosyalar içeriyorsa veya voltaj dengesizlikleri varsa tabii ki bilgisayarın reset atmasına neden olabilir.
Bende de bir harddisk var 2TB hitachi bir süre ona Windows 10 kullanıp kullanmak zorunda kalmıştım SSD bozulunca Windows 10 kuruluyken sesli çalışan harddisk şu an depolama alanı olarak kullandığımda gram ses çıkarmıyor garip değil mi?
Biraz daha odaklanarak, dikkatini vererek dinlersen uzun dosya kopyalamalarında vs. yine ses çıkaracağını göreceksin.

Yeni konular

Geri
Yukarı