Harici HDD birkaç kere çıkarılınca gözükmemeye başladı

12345678

Decapat
Merhaba, kısa süreliğine laptop kullanmak zorunda kaldım. Steam oyunlarımın yedeğini almayı unuttum. Ben de tekrardan indirmeye başladım. Bilgisayarda sadece 120 GB SSD olduğu için 1 TB harici HDD'ye indirdim(indirmeye çalıştım). Bilgisayarı yatakta kullanıyordum. USB portları biraz güçsüz olduğundan, hard disk sürekli çıkıp duruyordu. (Bu arada Steam, harici HDD'ye kuruluydu) CS:GO indiriyordum. Bilgisayarı azıcık hareket ettirdikten sonra hard disk çıktı. Sonra Steam çalışmayı durdurdu(doğal olarak) hem de inen CS:GO dosyaların hepsini etkiledi, oyun dosyalarının hepsi bozulmuştu. Sinirlendim, eski dosyaları silip yeniden indirmeye kalktım. Yine aynı sebepten ötürü hard disk çıkıp durdu, Steam çöktü ama CS:GO dosyaları bozulmadı. En sonunda, aynı şey olduktan sonra hard diski yeniden taktığımda, bilgisayarı çok ama çok kastırdı. Bu bilgisayar'ı açıyordum, uzun süre gelmiyordu. Windows Explorer kendini yeniden başlattırdı. Açıldıktan sonra bu bilgisayar kısayolunu açtım. Ama hard disk gözükmüyordu. Bilgisayarı düğmesinden zorla kapattım. HDD'yi çıkardım. Sonra yine taktım. Bilgisayarı geri açtım. SSD olmasına rağmen, açılmıyordu. Yeniden başlattım. Sonra yine açılmadı. Ben de daha çok sinirlendim ve aynı zamanda korktum, çünkü hard diskte önemli dosyalar vardı (600 GB civarı) Sonra HDD'yi takmadan bilgisayarı açtım. Bu sefer açıldı. Daha fazla zorlamamak için HDD'yi yerine takmadım bile. Şimdi benim sorum, HDD çıkıp durduğu için HDD'ye zarar verir mi? HDD'nin açılmamasına ne yapabilirim?

Sistem SSD'ye kurulu. O da dahili bir sürücü olduğu için herhangi bir şey olacağını sanmıyorum.
Sistemin ssdye kurulu olması bir şey değiştirmez os in hdd yi kullandığı zamanlarda güç kaybı en çok hddnin içindeki verileri olsa da sistem verilerine de ufak hasarlar verebilir.

Sistemin ssdye kurulu olması bir şey değiştirmez os in hdd yi kullandığı zamanlarda güç kaybı en çok hddnin içindeki verileri olsa da sistem verilerine de ufak hasarlar verebilir.
Sistem laptop olduğu için yapabileceğim bir şey yok. Bilgisayar hem eski, hem 2. el olduğu için garantiye gönderecek imkanım yok. Siz bunu dedikten sonra HDD'yi çıkardım. Şimdilik sıkıntı çıkmaz umarım. Peki HDD'nin akıbeti sizce nolur?

Sistem laptop olduğu için yapabileceğim bir şey yok. Bilgisayar hem eski, hem 2. el olduğu için garantiye gönderecek imkanım yok. Siz bunu dedikten sonra HDD'yi çıkardım. Şimdilik sıkıntı çıkmaz umarım. Peki HDD'nin akıbeti sizce nolur?
Hdd ye zarar vermez, sistem verilerine zarar verip vermediğini de komut sistemini yönetici olarak açıp sfc/scannow komutunu yazarak bakabilirsiniz. Bu komut sistem verilerini kontrol eder. Eksik veya hatalı dosya varsa söyler.

Hdd ye zarar vermez, sistem verilerine zarar verip vermediğini de komut sistemini yönetici olarak açıp sfc/scannow komutunu yazarak bakabilirsiniz. Bu komut sistem verilerini kontrol eder. Eksik veya hatalı dosya varsa söyler.
HDD'yi taktığım anda bilgisayarı çok kastırıyor, Windows Explorer yeniden başlıyor. Benim korkum, bir şeyleri düzelteceğim diye her şeyi berbat etmek. Muhtemelen CMD de donar.

Şimdi geri taktım hard diski. Aygıt Yöneticisi'nde gözüküyor ama "chkdsk D: /scan" diyemiyorum. "Cannot open volume for direct access." diyor. Bu Bilgisayar'da da gözükmüyor. Ama Donanımı Güvenle Kaldır ve Medyayı Çıkar'da ismi falan hepsi gözüküyor. Ama onun üstüne bastığımda bu disk kullanımda, çıkarmayın diyor.
@Ali Güngör , @Recep Baltaş yardımcı olabilir misiniz? Önemli dosyalarım var ve kaybetmek istemiyorum.
1212.png

Bir şekilde diskimi taratmayı başardım. Diskimdeki dosyaları görebiliyorum artık. Reallocated Sector'leri nasıl düzeltebilirim?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı