Harici HDD mi Harici SSD mi?

Harici HDD mi yoksa harici SSD mi? (Nedenini cevap olarak yazın)

• Oy verenlerin toplamı
    18
  • Anket kapandı .

yusuf6554

Megapat
Makaleler
63
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 23H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 23H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Şu anda bilgisayarımda 120 GB'lık Samsung 840 EVO SSD ve 240 GB'lık Kingston UV400 SSD mevcut. An itibarıyla 840 EVO'da 44 GB boş alan kaldı, UV400'de ise 108 GB boş alan kaldı.
Bugüne kadar hiç harici HDD veya SSD almadım. Hep USB bellekler ile gidiyordum. Şu anda da elimde 16 GB'lık SanDisk Ultra USB bellek mevcut. Genellikle Windows 10 veya 7 kurulumu için kullansam da birçok dosyam da bu USB bellekte mevcut. Fakat USB belleğimde de 1.5 GB boş alan kaldı.
Şimdi para biriktirip harici HDD veya SSD alasım var. Fakat hangisi daha iyi olur bilmiyorum. Harici HDD alırsam 2 TB kapasiteye 400 TL vermiş olacağım fakat harici SSD'de 512 GB kapasiteye 600 TL vermek zorunda kalacağım. SSD'lerin okuma yazma hızlarının ve IOPS değerlerinin HDD'lere göre çok çok daha iyi olduğunu biliyorum lakin fiyatlar kafamı karıştırıyor.
Sizce harici HDD mi daha mantıklı yoksa harici SSD mi?

Depoloma için kullanacaksanız Samsung 860 QVO serisine bakın derim.

Videoya göz atabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sadece bilgisayar için kullanacaksan dahili HDD öneririm.
Bugüne kadar hiç taşınabilir diskim olmadığı için almak istiyorum. Aslında dahili HDD daha mantıklı fakat bilgisayarda abimin düğün videosu ve fotoğrafları var. Yaklaşık 30 GB alan kaplıyor. Abim harici HDD alacağım dedi, fakat hala almadı. Onun için harici HDD veya SSD alıp ona bu dosyayı atarsam D diskinde 30 GB alan açılmış olacak. En azından 1-2 oyun daha kurabilir hale gelirim. Hem bu sayede düğün videosunu istediğim bilgisayarda izleyebilirim. Çalışan bir bilgisayarda bulunan disklere (ister HDD ister SSD olsun) fazla güvenmemek lazım.
Depolama için kullanacaksanız Samsung 860 QVO serisine bakın derim.

Videoya göz atabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Maalesef SATA veya M.2 değil USB olması gerekiyor. O yüzden hayır.

Bir sorum daha olacak. Bu tarz harici disklerde dosya sistemi olarak NTFS mi daha mantıklı olur yoksa exFAT mı?

Eğer depolama alanı olarak istiyorsan ve ben çok fazla oyun falan oynamam bana depolama lazım diyorsan HDD al fakat oyunlarda daha stabil bir performans istiyorsan SSD al bence.

Bence harici diskler depolama icin kullanilmalidir. Uygulamalari kurmak icin harici diske degil, duzgun bir SSD’ye kurmak daha mantikli. Bu yuzden disk alacak olsam depolamaya onem veririm. USB 3.0/3.1 olan harici HDD alirim ve kullanirim. Ama soyle bir sey daha var. Bazi insanlar hizli dosya paylasma ihtiyaci duyuyor. Bence boyle seylerde harici SSD alinabilir.

Son kararımı harici SSD olarak verdim. Çünkü insan SSD'ye alıştıktan sonra bırakamıyor :)
Çekilmez çilesin HDD... Tamam depolama olarak hala kullanılabilir ama Windows ve oyun çalıştırma konusunda sınıfta kalıyor maalesef.
512 GB bile yeterli benim için :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı