Harici HDD Takınca Bilgisayar Donuyor

ForAnAngeL

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
30
Yer
Hell
Elimde 2.5 inç laptop hardiski vardı. Bugün gidip harici kutu aldım ve USB 3.0 ile bağladım. Hem laptop hem masaüstünde denememe rağmen takınca PC acayip yavaşlıyor. Görev yöneticisinde harici diskin kullanımı %100 oluyor.
Bilgisayarıma girince iki birim geliyor ama bunları da biçimlendiremiyorum, acayip yavaş. HDD'yi çıkarınca sistem kendine geliyor.
HDD iki parçaya bölünmüş. Bir tanesi 48 GB, diğerini göremiyorum. Sadece Yerel disk F yazıyor. Komut istemi üzerinden disk part konumu ile biçimlendirme yapmaya çalıştığımda da CMD donuyor, hiçbir şey yapamıyorum.
Ne yapabilirim?

Şahsen harddiskiniz bende olsaydı tamir etme durumum olabilirdi. Şu an ne desem faydası olmayabilir. Yıllar önce benim de laptopta da buna benzer bir sorun olmuştu. Bilgisayarı açtığımda hemen işlemci kullanımı yüzde 100 oluyordu. Sorunu internetten biraz araştırmanın sonucunda iki adet kurmuş olduğum video oynatıcı programından kaynaklandığını öğrendim. Kodekler kendi içerisinde çakışıp işlemciye yüklendiğinden kullanım yüzde 100 oluyordu. Video oynatıcı programlarından birini kaldırıp sorun çözülmüştü.

Şahsen harddiskiniz bende olsaydı tamir etme durumum olabilirdi. Şu an ne desem faydası olmayabilir. Yıllar önce benim de laptopta da buna benzer bir sorun olmuştu. Bilgisayarı açtığımda hemen işlemci kullanımı yüzde 100 oluyordu. Sorunu internetten biraz araştırmanın sonucunda iki adet kurmuş olduğum video oynatıcı programından kaynaklandığını öğrendim. Kodekler kendi içerisinde çakışıp işlemciye yüklendiğinden kullanım yüzde 100 oluyordu. Video oynatıcı programlarından birini kaldırıp sorun çözülmüştü.
CPU kullanımı değil, takmış olduğum HDD kullanımı %100 oluyor ve PC'yi donduruyor. Yeniden başlat dediğimde bile reset atmıyor PC. USB bağlantısını çıkarınca sistem kendine geliyor ve yeniden başlatılıyor. Yani sorun sistemde değil. Çünkü laptopda da böyle oluyor.

HDD ömrünü tamamlamış olabilir mi?
O konuda hiçbir fikrim yok. HDD çıkma laptop HDD'si. Kullanılmıyor diye bir tanıdıktan aldım. Açılsaydı test edecektim.
HDD kaç yıllık bir etmen bu. HDD kabı kaliteli mi, % kaçı dolu ?
HDD kaç yıllık bilgim yok. Üstünde date olarak 2014 yazıyor. Kabı daha bugün Vatan'dan aldım.

Disk bu:

367621

Son düzenleme:
Kardeşim belki virüs bulaşmış olabilir. Bazen antivirüs programın güncel olsa da bazı malware tarzı virüsler sıkıntı açabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı