Harici HDD'yi arka USB portlarına takınca HDD'den "tık" sesleri geliyor

DobermanLover

Decapat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar öncelikle iyi akşamlar. WD marka bir harici harddiskim var. Çok nadir kullanıyorum. Bilgisayarımın kasasının arkasındaki USB girişlerine taktığımda tık, tık şeklinde bir ses geliyor ve bunu arkadaki girişlerin tamamında yapıyor. Aynı girişlerde USB flash bellek vb. şeyler çalışıyor. HDD'yi ön girişlere taktığımda veya laptopa taktığımda sorunsuz şekilde çalışıyor. 20-30 defadan fazla kullanmamışımdır. Sizce HDD mi bozuk yoksa arka USB girişlerinin gücü mü yetersiz? İçinde önemli belgelerim var bu yüzden cevabı benim için çok önemli.
@Recep Baltaş yardımınızı rica ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar öncelikle iyi akşamlar. WD marka bir harici harddiskim var. Çok nadir kullanıyorum. Bilgisayarımın kasasının arkasındaki USB girişlerine taktığımda tık, tık şeklinde bir ses geliyor ve bunu arkadaki girişlerin tamamında yapıyor. Aynı girişlerde USB flash bellek vb. şeyler çalışıyor. HDD'yi ön girişlere taktığımda veya laptopa taktığımda sorunsuz şekilde çalışıyor. 20-30 defadan fazla kullanmamışımdır. Sizce HDD mi bozuk yoksa arka USB girişlerinin gücü mü yetersiz? İçinde önemli belgelerim var bu yüzden cevabı benim için çok önemli.
@Recep Baltaş yardımınızı rica ediyorum.
İnternette araştırdım sebebi güç yetersizliği. İngilizceniz varsa şu makaleyi inceleyebilirsiniz:
.

Arka USB girişleri kabloya bağlıysa güç kesintisine sebep oluyor bu yüzden de cihaz sorunsuz çalışmıyor. Aynı sorunu mikrofonumda yaşamıştım. Sabit diski daha fazla zedelemeden direkt anakarta bağlı olan portlardan çalıştırmanız en sağlıklısı olacaktır.

Arka USB girişleri kabloya bağlıysa güç kesintisine sebep oluyor bu yüzden de cihaz sorunsuz çalışmıyor. Aynı sorunu mikrofonumda yaşamıştım. Sabit diski daha fazla zedelemeden direkt anakarta bağlı olan portlardan çalıştırmanız en sağlıklısı olacaktır.
Güç yetersizliği fakat neden ön portlarda olmuyor sizce?
Bir de anakarta bağlı olan arkadakiler olmaz mı normalde ?

Benim arka çıkış portlarım kabloyla uzatmalı seninkiler nasıl bilmiyorum. kasayı açıp direkt anakart girişinin nerede olduğunu görüp bizzat anakartın üzerindeki girişe bağlamalısın. Alet, gücü araya bir direnç daha girmeden direkt olarak çekebilmeli.
Arada kablo varken sorun yapmayıp kablosuz direkt anakarta bağladığında sorun çıkartıyorsa bir fikrim yok maalesef. Bağladığın USB girişindeki güç teli zayıflamış olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı