Harici SSD vs Dahili SSD

yusuf6554

Megapat
Makaleler
63
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 23H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 23H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Bilgisayarımdaki depolama alanı azaldığı için para biriktiriyorum ve ek depolama birimi alacağım. Normalde harici SSD almakta %100 kararlıydım fakat dahili SSD mi alsam bilemedim.

Eğer harici SSD alırsam;
+ Diski istediğim bilgisayarda tak diye çalıştırabileceğim.
+ Diske taşınabilir Windows kurma imkanım var (her ne kadar Windows To Go artık Deprecated (eskimiş) olmuş olsa da şansımı deneyebilirim)
+ Diski telefonuma da takabilirim
+ Oyunları direk başka bilgisayarlara taşıyabilirim
- Tam performans almak için USB 3.2 Gen2 (USB 3.1) destekli bilgisayar kullanmam gerekecek
- Fiyatlar dahili SSD'ye göre biraz daha yüksek (500GB dahili SSD 550TL, 500GB harici SSD 600TL)

Dahili SSD alırsam;
+ Fiyatlar biraz daha uygun (1TB dahili SSD 940TL, 1TB harici SSD 1130TL)
+ Direk Windows kurup Dual Boot yapabilirim (Ya da Linux)
+ Tam performans almak için SATA 6Gbps destekli anakart yeterli olacak
+ Ana Steam kütüphanesi olarak kullanabilirim ve hiç endişe etmeme gerek kalmaz
- Taşımam zor olacak (disk kutusu almam veya diski başka bir bilgisayara SATA ile bağlamam gerekecek)
- Telefona bağlamak neredeyse imkansız olacak (her ne kadar beni çok bağlamasa da)

Ben pek oyun depolamak için almıyorum, daha çok dosyalarımı depolamak, veri güvenliği (Ransomware'lere karşı önlem olarak) ve sanal makinelerimi daha rahat çalıştırmak için alıyorum.
Ben harici SSD'den yanayım fakat dahili SSD'lerin (özellikle de Samsung 860 QVO, 1TB kapasite için) 940TL'ye satıldığını görünce arada kaldım. Fakat veri güvenliği için de harici SSD daha mantıklı geliyor.

Sizce hangisini tercih etmem daha mantıklı olur?

Dahili SSD'yi tak- çıkar şeklinde kullanmanız daha mantıklı olmaz mı?
Ama başka bilgisayarlarda da direk kullanmak istiyorum. O yüzden dedim. Ayrıca her seferinde PC'yi kapatıp SATA kablosunu sökmek zahmetli biraz. Harici SSD'yi direk güvenli kaldır deyip çıkarabiliyorsun, sonra tekrar takarken PC'yi kapatman gerekmiyor.

Harici SSD; kaliteli bir üreticiden alırsanız; haliyle kaliteli bir kutu ile gelir. Kutu kalitesi de önemli, kalitesiz kutular uzun ömürlü olmuyor. Harici HDD'ler gibi taşındıkça bozulma ihtimalleri de düşük. Harici SSD'nin kutusunu sökebiliyorsunuz, çıkarttığınız zaman da geri takabilirsiniz.

Dahili SSD alıp, kaliteli kutu biraz daha ucuza gelebilir ama kalitesi de bir o kadar tartışılır. Birçok fason kutu var, WD, Samsung, Seagate gibi kaliteli olmuyor elbette.

Ben harici SSD diyorum ama iş sen de bitiyor.

Harici SSD; kaliteli bir üreticiden alırsanız; haliyle kaliteli bir kutu ile gelir. Kutu kalitesi de önemli, kalitesiz kutular uzun ömürlü olmuyor. Harici HDD'ler gibi taşındıkça bozulma ihtimalleri de düşük. Harici SSD'nin kutusunu sökebiliyorsunuz, çıkarttığınız zaman da geri takabilirsiniz.

Dahili SSD alıp, kaliteli kutu biraz daha ucuza gelebilir ama kalitesi de bir o kadar tartışılır. Birçok fason kutu var, WD, Samsung, Seagate gibi kaliteli olmuyor elbette.

Ben harici SSD diyorum ama iş sen de bitiyor.
Mesela WD, SanDisk ve Crucial'ı hemen hemen aynı kalite sınıfına, Samsung'un ise bir altına koyuyorum.
SATA harici SSD olarak WD My Passport, SanDisk Extreme ve Samsung T5 karşılaştırılırken NVMe harici SSD olarak SanDisk Extreme Pro, Crucial X8 ve Samsung T7 Touch karşılaştırılıyor.
Bu ürünlerden herhangi bir tanesi üzer mi?
Fiyatlar şu şekilde;
Samsung T5: 850TL (500GB), 1600TL (1TB)
Samsung T7: 1300TL (500GB), 2000TL (1TB)
SanDisk Extreme: 660TL (500GB), 1130TL (1TB)
SanDisk Extreme Pro: 1000TL (500GB), 1TB modelini bulamadım, sanırım henüz yeni yeni geliyor
WD My Passport: 600TL (512GB), 1860TL (1TB)
Crucial X8: 1100TL (500GB), 1500TL (1TB)
SATA olarak en cazip olanı SanDisk Extreme gibi görünüyor. NVMe olarak ise 500GB'da SanDisk Extreme Pro, 1TB'da ise Crucial X8 en cazip ürün gibi görünüyor.
Sizce bu ürünlerden herhangi bir tanesi üzer mi?

Samsung serisi üzmez, SanDisk Extreme serisi de üzmez, WD My Passport hakkında bi' bilgiye sahip değilim ama WD gerçekten üstün bir marka. Crucial X8'i daha yeni sizden görüyorum ama Crucial markası, bir başka ünlü üretici Micron'un üretimi.

Üzeceğini sanmıyorum, NVMe alma şansınız var ise kaçırmayın.

Samsung serisi üzmez, SanDisk Extreme serisi de üzmez, WD My Passport hakkında bi' bilgiye sahip değilim ama WD gerçekten üstün bir marka. Crucial X8'i daha yeni sizden görüyorum ama Crucial markası, bir başka ünlü üretici Micron'un üretimi.

Üzeceğini sanmıyorum, NVMe alma şansınız var ise kaçırmayın.
Şimdi araştırdım, Crucial X8 QLC NAND kullanıyormuş. Çok büyük dosyaları atarken SLC önbellek dolana kadar 900 MBps hızla yazarken SLC önbellek dolduktan sonra 100 MBps hıza düşüyor, araştırdım. SanDisk Extreme Pro'nun içinde kullanılan disk beni çok şaşırttı, WD Black SN750 diski USB 3.2 Gen2 ile birleştirmişler ve SanDisk Extreme Pro yapmışlar. WD Black SN750 de WD'nin aynı XPG SX8200 Pro, Corsair MP510 ve Samsung 970 EVO Plus gibi çok yüksek performanslı bir NVMe SSD modelidir. Normalde 3430 MB'a varan okuma ve 3000 MB'a varan yazma hızına ulaşabilen SN750, Extreme Pro'nun içerisinde iken USB 3.1'in limitleri nedeniyle 1050 MB okuma-yazma hızına takılıyor. Yine de canavar gibi bir SSD.
Galiba tercihimi SanDisk Extreme veya Extreme Pro'dan yapacağım gibi.

SN750 biliyorum ve gerçekten öyle bir durum var ise direkt olarak SanDisk tercih ediniz. Ben alacak olursam ve virüs işi bittikten sonra düşünüyorum. Aldığınız zaman bu konuya etiketler misiniz beni?

Ben de bu olaydan sonra SanDisk öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı