Hat değerlerim nasıl ve nasıl yükseltebilirim?

mertcanduldul

Femtopat
hat_degerleri.PNG

İstanbul Pendik/Güzelyalı ikame ediyorum. Bulunduğum mahallemde ilçenin Türk Telekom ofisi olmasına rağmen alabildiğim hız ortadadır.
2yıl önce altyapıdaki kablolara yağmur suyu sızıntısından dolayı kablolar yenilendi ve o zaman fiberoptik yenilemesi yapıldığı orada çalışan TT görevlileri tarafından söylenmişti ama ortadaki durum bu.
Oturduğum bina 15yıllık orta yaşta bir bina bina tesisatının ne kalitede olduğunu bilmiyorum iç tesisatımı CAT5e veya CAT6 ile değiştirmem hat değerlerinde ne kadar bir iyileşme yaratır.(Altyapı sorgulamamda Max 16Mbit deniyor. 15Mbit alsam bile razıyım o durumdayım)
Şu an kopmaların hatti hesabı yok CRC değerlerim son 10dk periyotta 1000'den fazla şikayet taleplerim hiçbir zaman çözüm bulmadı.
Kullandığım modem ZyXEL VMG3312-B10B fazlasıyla ısınan bir modem özellik yaz aylarında daha da fazla modeme soğutma yapabilecek bilgi ve deneyimimde var önerir misiniz?
Herkese şimdiden teşekkür ederim.

Max download 13 Mbit görünüyor. Bence alabileceğiniz en iyi değerleri alıyorsunuz zaten. Hızınızı 12'ye felan yükseltseler kopma sorunu yaşarsınız. Bina içi kabloları yenilemek kopma sorununu ciddi anlamda düzeltebilir. Bazen bu kopma sorununa modemler de sebep olabilir. Tesisatı yenilemeden önce farklı bir modemle denemenizi tavsiye ederim.

CAT5'i CAT6 ile değiştirmen sadece oyunlardaki ping değerlerini düşürebilir biraz. Hız sorunu için yapılabilecek hiçbir şey yok tamamen altyapısal kaynaklı. Farklı ISS'ler farklı hız verebiliyor bazen bende Türk Telekom'da 8 alırken TürkNet'te şu an 16 alıyorum. Deneyip bulabilirsin.

SNR ile ulaşılabilir hızın alakası yok. Muhtemelen bir noktaya sıkıntı var. Artık iç tesisat mı, port mu yoksa saha dolabı ile bina arasında bulunan kablo mu bilemeyeceğim.

İşinizi garantiye alın derim. TT'den elit ekip talep edin aynı bu şekilde kayıt açtırın;
Hem bina içinden hemde daire içinden hız ölçümü talep ediyorum.

Ekipler bunu ücret karşılığında yapacaktır haberiniz olsun, eğer sorun varsa nokta atışı ortaya çıkacaktır.

Geri
Yukarı