Hat değerlerim nasıl?

50 Mbps kullanamaz. Maksimum zaten 78 Mbps görüyor altyapı. Şu an için 50 Mbps üzerinde sorunsuz bir değere sahip olabilir.

SNR değeri ise 15 civarı şu an. 75 Mbps hızı kesinlikle kaldırmaz.
Kağıt üzerinde 72 Mbps'e kadar sorun yaşamadan alabilir. Haliyle tarifler arasında 75 Mbps olana giriyor.

Kağıt üzerinde 72 Mbps'e kadar sorun yaşamadan alabilir. Haliyle tarifler arasında 75 Mbps olana giriyor.

Evimdeki İnternet durumunu sana anlatayım neden alamaz anlarsın.

110 Mbps üzerinde maksimum hız değerini görüyorum indirmede.
27 Mbps üzerinde makismum hız değerini görüyorum yüklemede.
Paket değerim ise 75 Mbps.

SNR değerim şu an 7 dB indirmede. Yüklemede ise 25.8 dB.

Hat zayıflaması indirme üzerinde 2,9 olurken yükleme üzerinde 3,6 ile 4,1 arası değişiyor.

75 ile 110 Mbps arasındaki hız farkı 35 Mbps.

Bu fark sayesinde ve hat zayıflama değerine göre benim SNR değerim şu an en az 20 olması lazımdı. Ancak 7 neden bir düşünmek lazım.

Türkiye şartlarında liste üzerindeki değerler hiçbir şey ifade etmiyor.

1 yıldır bu sorunu düzelttirmek için uğraşıyorum ancak Türk Telekom sözde gelişmesiyle olduğu yerde sekiyor.

Bazı şeyleri olacakmış gibi göstermek veya dile getirmek yanlıştır olmayacağı kesinse.

Kaldırma yolu var mı?
Var;
Ekran görüntüsü 2021-01-07 161424.png

Bu seçenek varsa böyle yoksa 100Mbps Full Duplex yapın.

Bazı şeyleri olacakmış gibi göstermek veya dile getirmek yanlıştır olmayacağı kesinse.
Bu yüzden yazdıklarımı daha dikkatli okumalısın, kağıt üzerinde notu düşüyorum...

Öte yandan her hattın durumu farklı. Bu arkadaşın SNR ve zayıflamasına göre hala hareket edebilecek yeri var.

15 SNR'a sahip, bunu 8'e kadar stabil şekilde indirilebilir. SNR 1 birim düşünce hız 3 Mbps artıyor. Bu sağlamda daha 7 birim manevra alanı var. Bunu 3 ile çarpınca 21 Mbps daha sorunsuz alabilir anlamına geliyor.

Sizin hattınızda zaten SNR 7'de manevra alanınız yok. Haliyle sizin durumuz farklı oluyor. Öte yandan 110 üzerinden değil 100 üzerinden hesaplamanız gerekli çünkü 17A'da max hız 100'dür. Üstüne asla üstüne çıkamazsınız. Teknik limitlere takılıyorsunuz. Siz gölü mesafeden kaynaklı yiyorsunuz ve muhtemelen lokal kablolar eski...

Hatlara kendi durumlarına göre yorum yapıyorum. Yazdıklarım zaten kağıt üzerinde yer alan bilgiler. Yaptığım hesaplama vs. daha önceden farklı konularda detaylı yazıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı