Hat değerlerim nasıl?

olcanasqar

Centipat
Makaleler
1
ADSL kullanırken bölgemize VDSL geldi ve bizde VDSL'ye geçtik. ADSL zamanında ADSL'nin tamamına kadar destekleyen hattım VDSL gelince altyapı sorgulamada 68Mbps destekliyor gözüküyordu. VDSL modem ile birlikte VDSL tarifeye geçtiğimde ise hat değerlerim aşağıda yazdığım gibi oldu.

Download mevcut hız 16382 kbps.
Upload mevcut hız 4095 kbps.
Max. Download 100049 kbps.
Max. Upload 46384 kbps.
Download attn 5.7dB.
Upload attn 0.0dB.
Download noise margin 38dB.
Upload noise margin 37.8dB.
Download çıkış gücü 12.7.
Upload çıkış gücü -4.3.

Hız testi sonuçları:
Ping 7ms.
Download 16.48 Mbps.
Upload 3.77 Mbps.

Bu sonuçlar nasıl sonuçlardır?

Download ve Upload değerlerinin ADSL'den pekte bir farkı yok. Ping ve diğer yazdığınız değerler iyi görünüyor.

Hızını arttırmamış zaten bir fark olmayacak haliyle, sadece aynı paketi kullanıp VDSL altyapısı üzerinden hizmet alıyor. Hızını arttırırsa yüksek değerlere çıkabilir.

100Mbps destekler mı?
100 Mbps'yi ucu ucuna destekliyor. Bence geçme SNR değerin ciddi düşüş yaşayacaktır. 75 Mbps kullanabilirsin ama. 50 Mbps'de aynı şekilde. Biraz hızınızı arttırın 16 Mbps ile dayanabiliyorsanız sabrınızı takdir ediyorum. 50 veya 50 üstü hızlara geçmenizi tavsiye ederim.

Sen bunu internet sağlayıcın ile görüş. Türk Telekom ile zaten senin en yüksek destelenen hızını onlar sistemden kontrol eder. Atıyorum 80 falan derlerse 75 Mbps hız verirler. Ama minimum 50 Mbps'ye geçmen iyi olur. Artık 16 tarih oldu. 50'yi rahat alırsın. Belki 100'de verebilirler.

Geri
Yukarı