Hat değerlerim nasıl?

yasingunaydin

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Bilimci
Merhaba,
Geçen günlerde Türk Telekom'dan aldığım mesaj üzerine ADSL sinyalli internetimi VDSL sinyaline dönüştürdükleri ücretsiz bir iyileştirme çalışması yaptıklarını belirttiler. Bugün ise bu iyileştirmenin tamamlandığını ve kullanıma başlayabileceğimi belirttiler.
Normalde ADSL'de maksimum 14 Mbps hız alabiliyorken bugün yaptığım kontrolde 84 Mbps hıza erişebileceğimi öğrendim. Tabii ki bayiye gidip bu bilgiyi teyit ettirdim ve hızımı değiştirdiğimde bu hızdan yararlanabileceğimi belirttiler.

Ben de 100 Mbps bir pakete geçtim. Ancak bilgisayarda kablolu bağlantıda 20-30 Mbps download, 1 Mbps upload alıyorum. iPhone 14 Pro Max telefonumda ise 40-50 Mbps download, 7-8 Mbps upload alıyorum. Telefonda bilgisayardan daha yüksek hız almam biraz garip.
Modem olarak Türk Telekom'un verdiği TP-Link TD-W9970V3 modelini kullanıyorum. Aşağıda modem arayüzünden aldığım değerler var. Sizce sorun nerede olabilir? Bina içi tesisatta mı yoksa kullandığım modemde mi? Veya Türk Telekom'un bir ince ayar mı yapması gerekir?

1674998739625.png

1675181098956.png

Bugün aldığım değerler de bu şekilde ilk değerlere bayağı yakın. Ama bugün yaptığım hız testinde bilgisayarda 67-68 Mbps download, 4-5 Mbps upload gördüm. Hala hattın maksimumunu alamıyorum ama herhangi bir işlem yapmadığım halde bu büyük farkın sebebi nedir?

Resimlerde yer alan İndirme Hızı Maksimum Veri Oranı 75172 değeri mesela 75 Mbps olarak mı yorumlamalıyım?

Bu sefer de telefonda aldığım wifi hız değerleri aşırı düştü. 20-30 Mbps arası download, 7 Mbps upload. Hiçbir şey anlamadım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı