Hat değerlerim normal mi?

GuiKita

Kilopat
Yer
Bursa/İnegöl
Daha fazla  
Meslek
Eczane Teknisyeni
Merhabalar, konu hakkında neredeyse hiçbir bilgim yok fakat hattıma gelen internet sanırsam 90 Mbps download ve 4Mbps upload almamı sağlıyor. Fakat Speedtest yaptığımda 3,64 upload, 40 MB download alıyorum. Bunu iyileştirmemin bir yolu var mıdır? Bir de kafama takılan bir şey SNR margin değerim. Normal mi acaba?

Dosya Ekleri

• değerler.png
    değerler.png
    128 KB · Görüntüleme: 81
Son düzenleyen: Moderatör:
Speedtest bu aralar pek doğru sonuç veremiyor. Bir torrent indirip oradan hızı kontrol edebilirsin.
Download SNR kötü sayılır. Ancak upload SNR güzel. Hattın normalde İndirme 122, gönderme 56 destekliyor ancak kopma olmadan en fazla 100/110 indirme, 50 gönderme alabilirsin.

Speedtest bu aralar pek doğru sonuç veremiyor. Bir torrent indirip oradan hızı kontrol edebilirsin.
Download SNR kötü sayılır. Ancak upload SNR güzel. Hattın normalde İndirme 122, gönderme 56 destekliyor ancak kopma olmadan en fazla 100/110 indirme, 50 gönderme alabilirsin.
Download SNR nasıl kötü hocam? 17 gayet yüksek bir değer 90Mbit internet için. Bende 90Mbit kullanıyorum SNR 9'da.

Merhabalar, konu hakkında neredeyse hiçbir bilgim yok fakat hattıma gelen internet sanırsam 90 Mbps download ve 4Mbps upload almamı sağlıyor. Fakat Speedtest yaptığımda 3,64 upload, 40 MB download alıyorum. Bunu iyileştirmemin bir yolu var mıdır? Bir de kafama takılan bir şey snR margin değerim. Normal mi acaba?
Değerlerin normal eğer TürkNet vb firmadaysan hızının 100Mbps'e çıkarılması için ısrar et.

Wi-Fi üzerinden mi alıyorsun o değeri? Eğer 2.4GHz destekli modemin varsa Wi-Fi üzerinden düşük sonuç alman normal ancak ethernet üzerinden ise bır sıkıntı var demektir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Download SNR nasıl kötü hocam? 17 gayet yüksek bir değer 90Mbit internet için. Bende 90Mbit kullanıyorum SNR 9'da.
Yüksek değil. Orta ve düşük arası bir değer. 9 daha kötü olan bir değer ve santrale çok uzaksın veya hattın çok eski olmalı.

90 Mbit download için 17 Snr mükemmele yakın bir değerdir. Bu kadar yüksek hızlarda 8-10 civarı Snr bile normal sayılır ve iyi bir bina içi kablolama ile en ufak kopma olmadan kullanılır. Lütfen yanlış bilgilendirme yapmayalım.

Hattın yorumlanmasına gelecek olursak; santrale gayet yakınsınız (7.5 hat zayıflaması), Snr değeri 90 Mbit almanıza rağmen çok çok iyi (17.3 Snr), direkt Türknet'ten 100 Mbit olarak tanımlanmasını isteyebilirsiniz ve en ufak sıkıntı olmadan kullanabilirsiniz, belli ki bina içi kablolamanız gayet iyi. 100 Mbit tanımlandığında Snr 14 civarına düşecektir (her 3 Mbit hız artışında yaklaşık 1 Snr düşüş yaşanır) ki 100 Mbit hız alıp 14 Snr değerine sahip olmak çok stabil bir hattınız olduğunu gösterir.

Speedtest'ten hız testi yaptığınızda 3,64 upload, 40 MB download aldığınızı söylemişsiniz. Görünüşe göre 2.4Ghz WiFi üzerinden aldınız bu hızları. Direkt ethernet kablosu ile bilgisayarınızdan denerseniz 85 Mbit gibi download hızı alacaksınız, 90 çıkmamasının nedeni ise Vdsl bağlantıda her zaman bir miktar kayıp olmasıdır. 100 Mbit tanımlandığında da 93-95 Mbit gibi bir hız alacaksınız kayıp nedeniyle. Aynı şekilde 5Ghz bir modem/router kullanırsanız da WiFi üzerinden belirtilen hızlara çok yakın hızlar aldığınızı göreceksiniz.

Herkese önerileri ve görüşleri için teşekkür ederim. Hız testimi ethernet üzerinden yaptım ve sonuç bu şekildeydi. Asus DSL-AC51 5GHz modemim vardı ve o modemde sıkıntı yaşadığım için ZyxeL VMG-3312B10B kullanıyorum şuanda. Turknet ile iletişime geçip 100 Mbps konusunu görüşeceğim fakat bana alabileceğiniz maksimum hız bu demişlerdi bir kaç kez. Sanırım ısrar etmem gerekiyor birazcık.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı