Hava Harp Okulu'na girip yer subayı olmamak nasıl sağlanır?

emirhan12345

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, ben Hava Harp Okulu okumak istiyorum fakat oraya girenleri yer subayı yapıyorlarmış. Ben pilot olmak istiyorum yer subayı olmamak için ne yapmam gerekir? Yer subayı olduktan sonra da ayrılma gibi bir şey yapamam. Yardımcı olabilirseniz sevinirim :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Sporda, iletişimde iyi olursan ve sağlık sorunun yoksa olursun. Kolay değil 50 kişide 2 3 kişi pilot olur.

Öncelikle okula girdikten sonra tekrar yapılacak olan sağlık kontrolünden "Uçucu Olabilir" kararlı sağlık raporu alman gerekiyor. Daha sonra derslerinde başarı gösterip pilot olarak yetiştirilecek kısıtlı kontenjana girmen gerekiyor. Hava Harp Okulu bildiğim kadarı ile 200 veya 250 öğrenci alıyor, bunların ancak 25 veya 30 tanesi pilot olur.

Ah ah güzel kardeşim her hava harp okulu öğrencisi pilot olamaz. Pilotaj için TSK sağlık yönetmeliği haricinde de sivil havacılık ve natonun belirlemiş olduğu şartları yerine getirmek gerekli. Zaten okulda öğrencilik döneminde her öğrenci pilot adayıdır. 50 öğrenciden belki 2-3 pilot çıkar. Herkes her işi yapacak diye bir şey yok. Her şey uzaktan göründüğü kadar basit olmuyor. "Yer subayı olduktan sonra da ayrılma gibi bir şey yapamam." ifadesi de yanlış harp okulundan mezun olduktan sonra branş gözetmeksizin 15 yıl zorunlu hizmet var.

Öncelikle okula girdikten sonra tekrar yapılacak olan sağlık kontrolünden "Uçucu Olabilir" kararlı sağlık raporu alman gerekiyor. Daha sonra derslerinde başarı gösterip pilot olarak yetiştirilecek kısıtlı kontenjana girmen gerekiyor. Hava Harp Okulu bildiğim kadarı ile 200 veya 250 öğrenci alıyor, bunların ancak 25 veya 30 tanesi pilot olur.

Yok okula girdikten sonra ilk 1 ay alıştırma olduğu için ayırlabiliyor muşuz o yüzden sordum yani uçucu olabilir kararını bu zamanlarda alabilir miyim yoksa yemin ettikten sonra mı bakılıyor?

Ah ah güzel kardeşim her Hava Harp Okulu öğrencisi pilot olamaz. Pilotaj için TSK sağlık yönetmeliği haricinde de sivil havacılık ve NATO'nun belirlemiş olduğu şartları yerine getirmek gerekli. Zaten okulda öğrencilik döneminde her öğrenci pilot adayıdır. 50 öğrenciden belki 2-3 pilot çıkar. Herkes her işi yapacak diye bir şey yok. Her şey uzaktan göründüğü kadar basit olmuyor. "Yer subayı olduktan sonra da ayrılma gibi bir şey yapamam." ifadesi de yanlış harp okulundan mezun olduktan sonra branş gözetmeksizin 15 yıl zorunlu hizmet var.

Ben pilot olmak istiyorum da ne yapmam gerekir?

Yok okula girdikten sonra ilk 1 ay alıştırma olduğu için ayırlabiliyor muşuz o yüzden sordum yani uçucu olabilir kararını bu zamanlarda alabilir miyim yoksa yemin ettikten sonra mı bakılıyor?

Ben pilot olmak istiyorum da ne yapmam gerekir?
Eğitim-Atış-Spor sen istiyorsun fakat notların ve ortalaman buna yetecek mi. Ön sağlık testlerini geçebilecek misin. Uçuşa elverişlidir raporu alabilecek misin. Bu aşama çok geniş ve çok belirsizlikler içeriyor. Denemekten başka çözüm yok. Direkt pilot olarak başlatmıyorlar. Eğer maddi durumun yeterliyse özel sivil havacılık kurslarına yönelmen daha faydalı olabilir.

İlk bir aylık süreç intibak sürecidir, sağlık kontrolü intibakta yeniden yapılmaz. Kara Harp Okulunda sağlık kontrolleri 1. ve 3. sınıfta (1. sınıfta sınıf seçimlerinde kullanmak üzere ve 3. sınıfta komando olur/olamaz kararı için) yapılıyordu. Hava Harp Okulu konusunda ise bir bilgim yok, ancak öğrenciler okula girdikten sonra pilotluk için yeniden sağlık kontrolüne tabi tutuluyor.

Eğitim-Atış-Spor sen istiyorsun fakat notların ve ortalaman buna yetecek mi? Ön sağlık testlerini geçebilecek misin? Uçuşa elverişlidir raporu alabilecek misin? Bu aşama çok geniş ve çok belirsizlikler içeriyor. Denemekten başka çözüm yok. Direkt pilot olarak başlatmıyorlar. Eğer maddi durumun yeterliyse özel sivil havacılık kurslarına yönelmen daha faydalı olabilir.

Ben 2 sene sonra üniversite sınavına gireceğim de pilotluk ile ilgili orta bir üniversite önerebilir misin puanı çok yüksek olmasın.

Ben 2 sene sonra üniversite sınavına gireceğim de pilotluk ile ilgili orta bir üniversite önerebilir misin puanı çok yüksek olmasın.
Sivil pilot okulları genelde ücretli olur. Ayrıca üniversite diploması ile alır. 4 yıllık mezun olman gerekli.

Geri
Yukarı