Havacılık Sektöründe Meslek Seçimi

Mersinli33

Hectopat
Makaleler
2
Öncelikle merhaba. Sosyal'de havacılık hakkında tecrübeli kişiler olduğu için bu konuyu açmak istedim. Ben ilerde havacılık sektöründe çalışmak istiyorum. Kendime uygun gördüğüm iki meslek var. Pilotluk ve uçak bakımcılık. Pilotluğu istememin sebebi pilotların belirli bir hayatı olmaması ve işe girdikten sonra yaşadıkları zorluklar. Beni en çok bu olay kendine çekiyor. Fakat okul masrafları vs. beni aşıyor. O yüzden ikinci hedefim uçak bakımcılık. Gerçek hayatta ve internet üzerinden yaptığım araştırmalar sonucu işe teknisyen olarak girmek ve meslekte kendi başıma ilerlemek bana daha mantıklı geliyor. Fakat babam diyor ki mühendislik okursan teknisyenlerin başında müdürlük yaparsın, onlardan üstün olursun, daha fazla maaş alırsın kafan rahat olur vs. Benim için maaşın bir önemi yok. Bana göre gün sonu iş bitince her yerim pislenip yağ olmayacaksa veya kablo söküp takmaktan ellerim yaralanmayacaksa ben ne yapayım sözde uçakçı olmayı. Eminim mühendislerin işi de zordur fakat yaptığım araştırmalar sonucu böyle düşünüyorum yanlış yerlerimi düzeltin lütfen. Ben bir lise öğrencisiyim. Sektörün hiçbir yerinde tecrübem yok. Hostesinden yer hizmetleri görevlisine kadar herkese saygım sonsuz. Yazıyı sonuca bağlayacak olursam lisenin bitmesine çok az kaldı. Meslek seçimi hakkında ne yapacağımı bilmiyorum. Anlattıklarım doğrultusunda bana yardım edebilecek biri varsa çok mutlu olurum.

Pilotluğu istememin sebebi pilotların belirli bir hayatı olmaması ve işe girdikten sonra yaşadıkları zorluklar. Beni en çok bu olay kendine çekiyor.
Biraz zorluk seviyorsun anlaşılan:) Çünkü söylediğin şeyler için resmen ömrünü vermen gerekecek. Tabii bu mesleği seçersen.
Fakat okul masrafları vs. beni aşıyor.
Masraflar çok yüksek. Sadece eğitimin bedeli 70000 Euro civarını buluyor. Tabii bunun artıları var. Sağlık, sertifika, sınav, vb. gibi bir çok ödeme var daha.
O yüzden ikinci hedefim uçak bakımcılık.
Uçak bakımcılık için de sertifika programlarına girmen gerekiyor. Güzel bir meslektir. Ama uçak bakımcılıkta da çoğunlukla vardiya usülü çalışma vardır ve yoğundur baya. Yani teknik alanda çalışmak güzel ama çok yorucudur bunu bil mutlaka. Ben iki alanda da çalıştım. Teknikte daha çok yoruldum.
Bana göre gün sonu iş bitince her yerim pislenip yağ olmayacaksa veya kablo söküp takmaktan ellerim yaralanmayacaksa ben ne yapayım sözde uçakçı olmayı.
Bunun garantisini verebilirim işte sana. Ya emniyet teli çizer elini, ya yağ bulaşır ya da hidrolik akar:)

Sormak istediklerin varsa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

Son düzenleme:
Mühendisi de, teknisyeni de uçağa dokunuyor. Sektörde mühendis, teknisyenden üstündür diye bir şey yok. Üstünlük, sahip olduğun lisanslara, eğitimlere veya şirketteki pozisyonuna göre değişir. İkisi de güzel meslektir. İkisinden de iyi yerlere gelmek istiyorsan düzgün üniversitelere gitmen önemli. Apartman binasından hallice gittiğin üniversiteler sana ''uçağa'' dair bir şey katmaz.

Mühendislik veya teknisyenlik seçimi sana kalmış. Mühendis olursan lisans işlerin biraz daha rahat işleyebiliyor teknisyenlere göre, haberin olsun. Bu meslekte kimi zaman geceleri geç saatlere kadar çalışıp, kışın üşüyerek, yazın terliyerek çalışırız. Ansızın dünyanın diğer ucunda bir uçak arıza yapar, görevlendirilirsin, işe geldiğin kıyafetle dünyanın diğer ucuna gidersin. Zor yanları çok. Ama sen bunları bilerek bu işe girersen getirisi de çok.

Pilotluk için de Anadolu Üniversitesi var o ücretleri ödemek istemiyorsan. İstediği başarı yüksek, aldığı kişi sayısı düşük normal olarak. Mühendislik istiyorsan yine benzer sıralamalara girmen gerek, fark eden bir şey yok yani.

Teknisyen ve mühendis için lisanslandırma pilotluğa göre çok çok daha zor ve karışık. Yadsınamaz emeklere karşın pilotlara göre de maalesef teknik ekibin maaş ve şartları daha kötü. Bunu da bilmeni isterim.

Son düzenleme:
Biraz zorluk seviyorsun anlaşılan:) Çünkü söylediğin şeyler için resmen ömrünü vermen gerekecek. Tabii bu mesleği seçersen.
Benim gelecekte eş, çocuk, araba, ev vb. hayallerim yok. Sevdiğim işi yapmayı ve yapmışken en iyisi olmayı istiyorum. Pilotluk bu yüzden beni kendine çekiyor. Ve ilgili olup araştırdığım bir meslek. "kardeş sen daha çocuksun hiç zorluk çekmemişsin ne bilirsin zorluğu" diye düşünebilirsiniz. Haklısınız. Bir şey diyemem.
Mühendisi de, teknisyeni de uçağa dokunuyor. Sektörde mühendis, teknisyenden üstündür diye bir şey yok. Üstünlük, sahip olduğun lisanslara, eğitimlere veya şirketteki pozisyonuna göre değişir. İkisi de güzel meslektir. İkisinden de iyi yerlere gelmek istiyorsan düzgün üniversitelere gitmen önemli. Apartman binasından hallice gittiğin üniversiteler sana ''uçağa'' dair bir şey katmaz.

Mühendislik veya teknisyenlik seçimi sana kalmış. Mühendis olursan lisans işlerin biraz daha rahat işleyebiliyor teknisyenlere göre, haberin olsun. Bu meslekte kimi zaman geceleri geç saatlere kadar çalışıp, kışın üşüyerek, yazın terliyerek çalışırız. Ansızın dünyanın diğer ucunda bir uçak arıza yapar, görevlendirilirsin, işe geldiğin kıyafetle dünyanın diğer ucuna gidersin. Zor yanları çok. Ama sen bunları bilerek bu işe girersen getirisi de çok.

Pilotluk için de Anadolu Üniversitesi var o ücretleri ödemek istemiyorsan. İstediği başarı yüksek, aldığı kişi sayısı düşük normal olarak. Mühendislik istiyorsan yine benzer sıralamalara girmen gerek, fark eden bir şey yok yani.

Teknisyen ve mühendis için lisanslandırma pilotluğa göre çok çok daha zor ve karışık. Yadsınamaz emeklere karşın pilotlara göre de maalesef teknik ekibin maaş ve şartları daha kötü. Bunu da bilmeni isterim.
Teşekkür ederim. İşin zorluğunun farkındayım ve güzel bir üniversite kazanmak için kendimi zorlayacağım. Meslek lisesinde okumam biraz sıkıntı ama daha en baştan pes etmek bana yakışmaz. Tekrardan teşekkür ederim @Jira @painkiller

"kardeş sen daha çocuksun hiç zorluk çekmemişsin ne bilirsin zorluğu" diye düşünebilirsiniz. Haklısınız. Bir şey diyemem.
Ben asla böyle bir cümle kullanmam:) Çünkü ben daha çocukken havacılık vardı içimde. Babam Hava Kuvvetleri'ndeydi çünkü hep lojmanlarda büyüdüm:)

Ben sadece bazıları ne yazık ki sadece Top Gun izleyip heveslendiği için söyledim onu. Her şeyden önce mutlaka bir üniversite kazanıp kendini garantiye almaya çalış. Çünkü havacılık sektörü çok dalgalı bir sektördür. Bugün kalkar 100 tane pilot alır 200 tane teknisyen alır, sonrasında bir bakarsın 5 yıl kimseyi almaz bir de işten çıkarmaya başlar.

Teknisyenlikte lisanslama çok zor, pilotlukta eğitim çok zor. En basit tabiri bu. Ama emin ol ikisinde de büyük bir emek harcıyorsun. Mesela mühendis olan bir arkadaşım "Ben masa başı adamı değilim, yorulmayı severim." demişti ve müdürlükten ayrılıp pilotluğa başlamıştı. Seninki de biraz bu tarz anladığım kadarıyla.

Teknik ekibin de eğitimi zordur. Özellikle tecrübe, defter doldurma, tip egitimleri, task işleri :) Lisansı alana kadar canına okuyorlar zaten.

Hatta şöyle derler. Bir pilot 2 yılda yetişip sağ koltuğa oturabilir ama kaliteli, sorun cozebilen, yaptigi zamanlama ve hareketlerle sirketi kara sokan bir teknik ekip en az 4-5 sene eğitim sürecinden geçmeli. 20'sinde pilot olan çok :)

Bana kalırsa ikisi de versusa giremez. Temizlikçi arkadaslar bile 2 hafta eğitim aliyor bu sektörde :)

Son düzenleme:
Mesela mühendis olan bir arkadaşım "Ben masa başı adamı değilim, yorulmayı severim." demişti ve müdürlükten ayrılıp pilotluğa başlamıştı. Seninki de biraz bu tarz anladığım kadarıyla.
Evet.
Teknik ekibin de eğitimi zordur. Özellikle tecrübe, defter doldurma, tip egitimleri, task işleri :) Lisansı alana kadar canına okuyorlar zaten.

Hatta şöyle derler. Bir pilot 2 yılda yetişip sağ koltuğa oturabilir ama kaliteli, sorun cozebilen, yaptigi zamanlama ve hareketlerle sirketi kara sokan bir teknik ekip en az 4-5 sene eğitim sürecinden geçmeli. 20'sinde pilot olan çok :)

Bana kalırsa ikisi de versusa giremez. Temizlikçi arkadaslar bile 2 hafta eğitim aliyor bu sektörde :)
Teknik ekibin işi uzun vadede pilotlardan daha zor bence de.

@Alpha Centauri hocam sen de yaz bir şeyler arkadan izleme öyle :D

@Alpha Centauri Hocam sen de yaz bir şeyler, arkadan izleme öyle. :D
Hocam ben havacılıkla sadece amatör ilgileniyorum; araştırmak, okumak vs. ilgi alanım. Pek bir bilgim yok yani öyle. Konuyu meraktan okuyorum, beğeniyorum o kadar. 🙂 Teşekkürler ama ince düşünceniz için. 🙂

Versus yapacağına bence kafanda ne istediğini belirle önce. O iki yıl eğitim alıyor bu beş yıl sürüyor defter doldurması falan bunlar aslında biraz boş. İçine girince asıl sıkıntı ve dertleri daha iyi görüyorsun. Pek dışardan göründüğü gibi değil. Pilot, teknisyen, yer hizmetleri, host/hostes, havacılık yönetimi vb. birçok alanı incele sana hitap eden, ilgini çeken, yaşam standardına uyanı belirleyebilirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı