Hayalim

Nixrum

Hectopat
Daha fazla  
Ben Liseye geçeceğim ve Okula 15 gün kaldı. Yakınlarımdan biri müteahhit. Ben İnşaat Mühendisliği okuyup kendi şirketimi kurma gibi bir hayalim var ve bu işi şimdiden öğrenmek istiyorum. Dijital oyun oynayan, Bilim ve Tarih Kitapları okuyan vb. hobileri olan bir insanım. Okul harici haftasonu ve yaz zamanlarımı inşaat işini öğrenerek geçirmek istiyorum ve bütün başarılı insanlar başarısının geçmişte çalışarak geçirdiği için kazandığını söylüyor. Bende okul harici günlerde bir iş bulup çalışmak istiyorum. Sizce istediğim meslek için bana ileride yararlı olacak, yaşıma uygun bir iş var mı ? Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
İnşaat sektörü balonlaştı. Patlaması yakındır.
Emlak fiyatlarının hızla ve sürekli bir şekilde artması sonucu fiyatların rasyonel ve sürdürülebilir olmayan yüksek noktalara erişmesine emlak balonu deniyor.
Emlak balonu oluşması için emlak fiyatlarının 1.5 yıl boyunca, yani 6 çeyrek boyunca sürekli katlanarak artması ve sonra 6 çeyrek boyunca da fiyatların gerilemesi gerekiyor. Bu fiyat artışının kümülatif olarak yüzde 15’i aşması durumunda, emlak balonunundan söz edilebiliyor.
Kümülatif artış şu örnekle anlaşılabilir. Örneğin: Bir evin fiyatı 100 bin liraysa ve her çeyrekte bu evin fiyatı yüzde 3 artıyorsa, ilk çeyrek sonucunda evin fiyatı 103 bin TL, ikinci çeyrekte ise 106.09, üçüncü çeyrekte 109.27 TL olur.
Burada tehlike şu; Emlak balonu patladığında emlak satışlarında ve emlak fiyatlarında çok sert düşüşler yaşanır. İnşaat sektörü daralır ve gayri safi milli hasılayı küçültür. Emlak sektöründe işsizlik oranı artar.
Edit: DH'de bir konu vardı bulursam onu da yapıştırırım buraya.
Edit 2: Bulamadım :(

Son düzenleme:
İnşaat, makine mühendisliği Türkiye'de bitti. Çok zeki çok gözü açık olman gerek bir yerlerde çalışman için ya da bir telefona bakmalı bir yerde işe girmen ki 95 alan bile KPSS'de işsiz.

Benim sana önerim önce derslerine çalış, İTÜ ODTÜ gibi üniversitelerde inşaat mühendisliği kazanmaya bak. Üniversiteye girdikten sonra kendini bölümünde geliştirmeye çalışırsın. Sen inşaat mühendisinden daha çok şey bilmiş olsan bile bu ÖSYM'nin umrunda değil. Senin LYS sıralamana bakacak.

Ben liseye geçeceğim ve okula 15 gün kaldı. Yakınlarımdan biri müteahhit. Ben inşaat mühendisliği okuyup kendi şirketimi kurma gibi bir hayalim var ve bu işi şimdiden öğrenmek istiyorum. Dijital oyun oynayan, bilim ve tarih kitapları okuyan vb. hobileri olan bir insanım. Okul harici hafta sonu ve yaz zamanlarımı inşaat işini öğrenerek geçirmek istiyorum ve bütün başarılı insanlar başarısının geçmişte çalışarak geçirdiği için kazandığını söylüyor. Bende okul harici günlerde bir iş bulup çalışmak istiyorum. Sizce istediğim meslek için bana ileride yararlı olacak, yaşıma uygun bir iş var mı? Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Durum nedir hocam?

Geri
Yukarı