Hayat Boyu Kendinizi Geliştirmektesiniz

botyt

Centipat
Arkadaslar merhaba, ben 15 yasında biriyim. Bu yaz kendimi ciddi anlamda geliştirmek için kullanacağım, ki bunu yapmaya basladım. Öncelikle bu yolda neler yaptıklarımı söyleyeyim:

İngilizcem su anda iyi bir seviyede, hemen hemen tüm gramer konularını biliyorum ayrıca 3000-3500 civarında bir kelime bilgim var. Konuşulanları kafamda çevirmeden anlayabiliyorum, çok kompleks bir sey söylemediğim sürece aynı sekilde çeviri yapmadan konuşabiliyorum (aksanım iyi ancak İngiltere kraliçesi de degilim). Her gün, o gün kendimi çok kötü hissetsem dahi, en az 5 yeni kelime öğreniyorum -bu sayı 10 hatta 15'i buluyor. O kelimeleri belirli bir aralıkla tekrarlıyorum ve unutmuyorum ayrıca kelimeleri cümle içinde vs. görüyorum.

Okulda Fransızca dersi görüyoruz (ilk kez bu sene gördüm) ancak okul açıkken pek takmadığım için geliştiremedim. 17 Hazirandan beri düzenli olarak her gün çalışıyorum ayrıca Fransız bir kız arkadas edindim benimle yaşıt. Yaz bittiğinde A2 seviyesine ya ulaşmış olmak ya da çok yakın olmuş olacağım. 2023 yaz tatiline yakın bir sürede de DELF B1 sınavına gireceğim ve bunu kazanmayı hedefliyorum.
Ekstra belirtmek isterim ki Fransızcayı Türkçe degil İngilizce öğreniyorum.

Hızlı okuma için çalışıyorum (su anda okuma hızım metne göre değişse de 200-civarında) ve 2 ay içerisinde hızlı okuma yaparkenki hızımı, normal hızımın 2-3 katına çıkaracağım.

Her gun 40-60 dakika kitap okuyorum, okumamı iki türe ayırıyorum: Roman ve kendimi bilgiyle donatacağım kitaplar. Ayrıca küçüklükten beri kitap okurum hatta ilkokulda bir ara tüm teneffüslerde kitap okurdum.

Kodlama öğrenmeye basladım, daha önce denemiş olsam bile ilk kez bu kadar disiplinli çalışıyorum. Kendimi C# dilinde geliştirip kafam göre uygulamalar geliştirme hedefim var.

Aynı zamanda Photoshop çalışıyorum ancak profesyonel olmak hedeflerim arasında degil.

Yaşıtlarımın aksine aptal aptal insanları izlemiyorum. Tarih, bilim, uzay, psikoloji vs. tarzında videolara bakıyorum. En sevdiğim kanallardan bir olan Bebar Bilim'in "Dijital Big Bang" olarak nitelediği veri okuryazarlığı hakkındaki videoları izlemenizi tavsiye ederim, cidden heyecan verici.

Bunları yazdım ama size sormak istediğim bir sey var: daha neler yapabilirim? Bunu özellikle benden büyük yastaki insanlara soruyorum, çünkü zaman ancak kaybedildiğinde degeri bilinen bir sey. Siz 15 yasınızdaki halinize ne tavsiye verirdiniz? Ben nasıl kendimi daha fazla geliştirebilirim (aptal kisisel gelişim sayfalarının dediği sekilde degil)? Yukarıda ki yazdıklarımla ilgili bir tavsiyeniz var mıdır?

Okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

Ekran Resmi 2022-07-03 17.30.27.png
Buda benim çalışma programım, bu yaşlar çok önemli.

Spor yapmak güzel olur senin için bir de farklı kitaplar oku ufkun açılır.
Spor tavsiyesi için çok tesekkür ederim ancak onu zaten yapıyorum :) Pazartesi çalıstıktan sonra biceps için uygun bir soguma hareketi yapmadıgımdan dolayı 4 gün boyunca kolumu düz tutamadım ancak pazartesi tekrar baslayacagım.

Farklı kitap konusuna gelince zaten onu da yapıyorum. Okumam için iki sart yeterli:
1- Konu ilgimi çekecek.
2- Okurken okudugumu anlamak için zorlanmayacagım sonucta bu siir degil :)

Eki Görüntüle 1439819Buda benim çalışma programım, bu yaşlar çok önemli.
Bu konuda size ben bir tavsiye vereyim : ZAMAN GÖRE ÇALISMAYIN.
Nedeniyse bir gün çok yorgunken 2 saat fazla uyursunuz, o 2 saat içindeki görevlerinizi ne yapacaksınız? Ve ya bir konuya o zaman diliminde belirtilenden daha fazla zaman ayırmanız gerekti bu sefer nolacak?
Onun yerine basit bir uygulama indirip görevlerinizi yazın, daha sonra olabilecek en hızlı biçimde o görevi bitirin.
Uygulama tavsiyesi: Todoist

Seni tebrik ederim. Python'a da göz atabilirsin
Tesekkür ederim ancak ona daha sonra bakacagım :) Çünkü Python diger dillere göre daha basit bir dil örnegin degisken tanımlarken o degiskenin türünü belirtmemize gerek yok.
Benim amacım da daha belli olmadıgı için (aslında mobil uygulama veya oyun gelistirmek istiyorum, Xamarin veya Unity ile) C# çok yönlü ve nesne tabanlı olması nedeniyle beni cezbediyor.

Son düzenleme:
Spor tavsiyesi için çok teşekkür ederim ancak onu zaten yapıyorum :) pazartesi çalıstıktan sonra biceps için uygun bir soguma hareketi yapmadıgımdan dolayı 4 gün boyunca kolumu düz tutamadım ancak pazartesi tekrar baslayacagım.

Farklı kitap konusuna gelince zaten onu da yapıyorum. Okumam için iki sart yeterli:
1- konu ilgimi çekecek.
2- okurken okudugumu anlamak için zorlanmayacagım sonucta bu siir degil :)

Bu konuda size ben bir tavsiye vereyim: Zaman göre çalısmayın.
Nedeniyse bir gün çok yorgunken 2 saat fazla uyursunuz, o 2 saat içindeki görevlerinizi ne yapacaksınız? Ve ya bir konuya o zaman diliminde belirtilenden daha fazla zaman ayırmanız gerekti bu sefer ne olacak?
Onun yerine basit bir uygulama indirip görevlerinizi yazın, daha sonra olabilecek en hızlı biçimde o görevi bitirin.
Uygulama tavsiyesi: Todoist.

Teşekkür ederim ancak ona daha sonra bakacagım :) çünkü Python diger dillere göre daha basit bir dil örnegin degisken tanımlarken o degiskenin türünü belirtmemize gerek yok.
Benim amacım da daha belli olmadıgı için (aslında mobil uygulama veya oyun gelistirmek istiyorum, Xamarin veya Unity ile) C# çok yönlü ve nesne tabanlı olması nedeniyle beni cezbediyor.

Kanka fitness gidiyorsun mu antrenman programı söyler misin ha bir de manga okumak iyi olabilir senin için.

Kanka fitness gidiyorsun mu antrenman programı söyler misin ha bir de manga okumak iyi olabilir senin için.
Kanka okullar açıkken 'Freeletics' denen bir tane program vardı, onu deniyordum ancak aletlerin kısıtlıysa pek gelisemiyorsun. Onun için internetten çalısma programlarına bakıyorum onları uyguluyorum. Jefit Denen bir uygulama var bakabilirsin.
Ayrıca evde yapıyorum ancak Jefit uygulamasını fitness için de deneyebilirsin, var mı sende önerebilecek bir sey bu konuda?

Arkadaşlar merhaba, ben 15 yasında biriyim. Bu yaz kendimi ciddi anlamda geliştirmek için kullanacağım, ki bunu yapmaya başladım. Öncelikle bu yolda neler yaptıklarımı söyleyeyim:

İngilizcem su anda iyi bir seviyede, hemen hemen tüm gramer konularını biliyorum ayrıca 3000-3500 civarında bir kelime bilgim var. Konuşulanları kafamda çevirmeden anlayabiliyorum, çok kompleks bir şey söylemediğim sürece aynı sekilde çeviri yapmadan konuşabiliyorum (aksanım iyi ancak İngiltere kraliçesi de degilim). Her gün, o gün kendimi çok kötü hissetsem dahi, en az 5 yeni kelime öğreniyorum -bu sayı 10 hatta 15'i buluyor. O kelimeleri belirli bir aralıkla tekrarlıyorum ve unutmuyorum ayrıca kelimeleri cümle içinde vs. görüyorum.

Okulda Fransızca dersi görüyoruz (ilk kez bu sene gördüm) ancak okul açıkken pek takmadığım için geliştiremedim. 17 Haziran'dan beri düzenli olarak her gün çalışıyorum ayrıca fransız bir kız arkadas edindim benimle yaşıt. Yaz bittiğinde A2 seviyesine ya ulaşmış olmak ya da çok yakın olmuş olacağım. 2023 yaz tatiline yakın bir sürede de delf B1 sınavına gireceğim ve bunu kazanmayı hedefliyorum.
Ekstra belirtmek isterim ki Fransızca'yı Türkçe degil İngilizce öğreniyorum.

Hızlı okuma için çalışıyorum (su anda okuma hızım metne göre değişse de 200-civarında) ve 2 ay içerisinde hızlı okuma yaparkenki hızımı, normal hızımın 2-3 katına çıkaracağım.

Her gun 40-60 dakika kitap okuyorum, okumamı iki türe ayırıyorum: Roman ve kendimi bilgiyle donatacağım kitaplar. Ayrıca küçüklükten beri kitap okurum hatta ilkokulda bir ara tüm teneffüslerde kitap okurdum.

Kodlama öğrenmeye başladım, daha önce denemiş olsam bile ilk kez bu kadar disiplinli çalışıyorum. Kendimi C# dilinde geliştirip kafam göre uygulamalar geliştirme hedefim var.

Aynı zamanda Photoshop çalışıyorum ancak profesyonel olmak hedeflerim arasında degil.

Yaşıtlarımın aksine aptal aptal insanları izlemiyorum. Tarih, bilim, uzay, psikoloji vs. tarzında videolara bakıyorum. En sevdiğim kanallardan bir olan bebar Bilim'in "dijital big bang" olarak nitelediği veri okuryazarlığı hakkındaki videoları izlemenizi tavsiye ederim, cidden heyecan verici.

Bunları yazdım ama size sormak istediğim bir şey var: Daha neler yapabilirim? Bunu özellikle benden büyük yastaki insanlara soruyorum, çünkü zaman ancak kaybedildiğinde degeri bilinen bir şey. Siz 15 yasınızdaki halinize ne tavsiye verirdiniz? Ben nasıl kendimi daha fazla geliştirebilirim (aptal kisisel gelişim sayfalarının dediği sekilde degil)? Yukarıdaki yazdıklarımla ilgili bir tavsiyeniz var mıdır?

Okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

Hocam yabancı bir arkadaş nasıl edindiniz? Bende edinmek istiyorum da.

Yeni konular

Geri
Yukarı