Hayat tavsiyesi

josehan

Decapat
Daha fazla  
Dostlar öncelikle bu sorumu lütfen hayattan bazı dersler çıkarmış ve öğüt verebilecek kıvama gelmiş kişiler yanıtlarsa sevinirim. Önümde gireceğim bir YKS sınavı var ama istediğim üniversiteyi kazansam bile işsiz kalacağımı veya düşük ücretlerle çalışacağımı düşünüyorum. Sizce üniversitemi normalce okuyup iş mi aramalıyım yoksa erken yaşta işe mi atılmalıyım. Kafamda work & travel gibi fikirlerde var. Amerika'da Avrupa'da birçok tanıdığımız da var orada yalnızlık da çekmem. Hedefim elektrik elektronik mühendisliği. Sıralama hedefim ise ilk 50 bin. Amerika'da elektrik işi ile uğraşanların iyi ücretler aldığını biliyorum. İngilizcem orta seviye diyebilirim günlük hayat için yeterli. Realistik bir şekilde öğüt verebilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostlar öncelikle bu sorumu lütfen hayattan bazı dersler çıkarmış ve öğüt verebilecek kıvama gelmiş kişiler yanıtlarsa sevinirim. Önümde gireceğim bir YKS sınavı var ama istediğim üniversiteyi kazansam bile işsiz kalacağımı veya düşük ücretlerle çalışacağımı düşünüyorum. Sizce üniversitemi normalce okuyup iş mi aramalıyım yoksa erken yaşta işe mi atılmalıyım. Kafamda work & travel gibi fikirlerde var. Amerika'da Avrupa'da birçok tanıdığımız da var orada yalnızlık da çekmem. Hedefim elektrik elektronik mühendisliği. Sıralama hedefim ise ilk 50 bin. Amerika'da elektrik işi ile uğraşanların iyi ücretler aldığını biliyorum. İngilizcem orta seviye diyebilirim günlük hayat için yeterli. Realistik bir şekilde öğüt verebilir misiniz?

Sen hiç buradakilerini dinleme eğer biraz ingilizcen var ise hemen git buradan eğitim falan yok o kadar tıp kalp bölümü okuyan kuzenim şu an çok işlevsiz bir yerin garsonu.

YKS'ye çok çalış, iyi bir not al. İyi bir üniversiteye git ve ilk sene ortalamanı oldukça yüksek tut. O sırada İngilizce bilgini de geliştir ve Erasmus başvurusunda bulun. O şekilde yurt dışına rahat gidersin. Türkiye'de yapılabilecek çok fazla şey yok. Üniversite mezunu da olsan iş bulamazsın.

Vallahi mühendislikte her şey sana kalmış ya kendini sağlam geliştirir güzel bir fabrika veya benzeri bir yerde iş bulursun ve ülkende kalırsın güzel hayat geçirirsin ya da yine kendini geliştirir farklı bir ülkede yaşar daha iyi bir hayat geçirirsin. İşin özü kendini geliştirirsen her türlü iyi geçinirsin ama kendini gerçek anlamda he mesleki hem de sosyal hayatta yetiştiremezsen iş bulamazsın özellikle Türkiye'de. Dersi geçeyim yeter kafasında okursan sen de iş bulamazsın. İTÜ ODTÜ gibi yerleri kazanırsan daha da avantajlı olursun.

Elbette üniversite okuyun. Yurtdışı fikri de güzel. Tanıdıklar varsa gidebilirsiniz. O ülkeler de zaten tahsilli adam istiyor. Bizim gibi değiller. Bizim ülkemizde şartlar belli. En azından ileride kafanızda soru işareti olmaz. Keşke okusaydım demezsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı