Hayatıma nasıl çözüm bulabilirim?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hepsi olmasa da anlattıklarının bir kısmını yaşadım. Özellikle arkadaşlarının seni bırakıp gitmesini.

Sen sadece 2 yaş büyüğüm, o yüzden çok bir tavsiye veremeyeceğim;

Kendini kurtarmaya bak kankam. Derslerine çalış, iyi bir üniversiteye girip bu yaşadığın hayattan kurtul. Üniversiteyi de güzel bir şekilde tamamladıktan sonra hayatın sadece senin olacak.

Ben 9. sınıf öğrencisiyim ve Türkiye'deki en iyi teknik liselerinden birinde okuyorum. LGS'ye yeteri kadar önem vermediğim için Anadolu lisesine gidebilecekken meslek lisesine gidiyorum. Memnun değil miyim, gayet memnunum okulumdan. Ama geçen seneye dönme fırsatım olsaydı bilgisayarımı ve telefonumu bir kenara kaldırıp sadece ders çalışırdım. Sadece 1 yılını bütün hayatın için feda edeceksin.

Daha gençsin, genciz. Bu gençlik zamanlarımızı iyi bir gelecek için ders çalışarak geçirmek zorundayız. Evet bu haksızlık ama yapacak bir şeyimiz yok, şartlar böyle. Umarım en kısa zamanda istediğin gibi bir hata sahip olursun, sevgiler.

Önce kilo ver sonra tanıştığın insanlara muhtaç olmamayı öğren ilk tanışma insanlarla iletişimde her zaman çok önemlidir kendini bir kere karşındakine karşı küçük düşürürsen üstünlüğü bir kere kurarsa durum hep anlattığın gibi olur seni istediği gibi kullanır.

Hepsi olmasa da anlattıklarının bir kısmını yaşadım. Özellikle arkadaşlarının seni bırakıp gitmesini.

Sen sadece 2 yaş büyüğüm, o yüzden çok bir tavsiye veremeyeceğim;

Kendini kurtarmaya bak kankam. Derslerine çalış, iyi bir üniversiteye girip bu yaşadığın hayattan kurtul. Üniversiteyi de güzel bir şekilde tamamladıktan sonra hayatın sadece senin olacak.

Ben 9. sınıf öğrencisiyim ve Türkiye'deki en iyi teknik liselerinden birinde okuyorum. LGS'ye yeteri kadar önem vermediğim için Anadolu lisesine gidebilecekken meslek lisesine gidiyorum. Memnun değil miyim, gayet memnunum okulumdan. Ama geçen seneye dönme fırsatım olsaydı bilgisayarımı ve telefonumu bir kenara kaldırıp sadece ders çalışırdım. Sadece 1 yılını bütün hayatın için feda edeceksin.

Daha gençsin, genciz. Bu gençlik zamanlarımızı iyi bir gelecek için ders çalışarak geçirmek zorundayız. Evet bu haksızlık ama yapacak bir şeyimiz yok, şartlar böyle. Umarım en kısa zamanda istediğin gibi bir hata sahip olursun, sevgiler.

Aynı şekilde, 11. sınıf öğrencisiyim. Tek hayalim Ankara Üniversitesi kamu yönetimi bölümü. Yokluğu 4-5 sene öncesine kadar dibine kadar görmüş biriyim. Detay anlatmamın bir mantığı yok iç karartmamak adına fakat 5 sene öncesine kadar ciddi şekilde dibi gördük ailecek. Hiçbir zaman ailemle ters düşmedim. Ailem her zaman beni destekledi. Her zaman çok iyi ilişkilerimiz oldu. En büyük desteğim budur. 8. sınıfta matematik dolayısı ile özel ders aldım ve hayalim olan Sosyal Bilimler statüsünde bir liseye yerleştim. Lisede hayatın şekillenmeye başlıyor zaten. İlk gerçekleri lisedeyken fark ediyorsun. Olgunlaşıp, büyüyorsun. Yazıyı paylaşan arkadaşım da liseye düzgünce hazırlanıp fedakarlık yaparsa ve hedeflerini gerçekleştirdiğini fark edip, bu motivasyonla devam ederse hayatı daha güzel bir hal alacak, eminim. Yazıyı paylaşan dostum, ablan çok şımarık. Sen ise çocukluğun verdiği heveslerini şımarık olmadan bastırmaya çalışıyorsun. Maddi imkanlar herkes için eşit olmayacaktır, herkes hayatının her dönemini aynı yaşamaz kesinlikle. Eminim, bu inişin bir çıkışı olur. Kendine ve çevrene iyi davran. Özellikle kendine ve sana değer verdiğine inandığın kişilere. Hayat çok uzun bir serüven ve çocukluğunu kendine zehirmiş gibi ikram etme. Selametle. :)

Evdeki olayların seni etkilemesinden ders çalışamamak, bunu en iyi anlayanlardan biri benim. Tabii bu durum böyle olunca senin bunu çekmekten başka çaren kalmıyor. Sadece sabretmelisin, bu iş canını sıkacak ama tek çözüm yolu senin ablan gibi ayrılmaya çalışman.

Öncelikle konuya girdiğiniz için teşekkür ederim ilginize alakanıza, şunu da belirtmek isterim ki amacım kendimi acındırmak ya da kendimi küçük duruma düşürmek değildir sadece tek konuştuğum insanlar sizsiniz bende bu yüzden buraya yazayım dedim. Neyse konuya geçeyim.

(Neden bu kadar detaylı yazdın derseniz daha iyi anlamanız ve daha yardımcı olabilmeniz için)

Arkadaşlar öncelikle ben 13 yaşında 7.sınıf öğrencisi, sürekli oyun oynayan ve bundan keyif alan, arkadaşlarına elinden geldiğince yardım eden, aileme düzgün davranmaya çalışan sıradan bir insan evladıyım. Eskiden hayatımda çok mutlu ve kaygısızdım çok mutlu geçirdim küçüklüğümü. 4 yaşımda ankaraya yeni taşınmıştık ve evimiz bayağı güzeldi şehrin içinde, çok güzel gözüken bahçeli bir yer karşıda da bizim komşular vardı bizim üst katlarımızdaki insanlar iyi fakat karşı taraf bize kötü davranıyordu. Eskiden babamın işleri de çok iyiydi biz dolarla çalışıyoruz zaten. Ondan sonra bir gün apar topar evden taşındık ve orta derece bir eve geçtik. Zaten o günden sonra her şey bizim için değişti. Bu sefer sıcak kanlı komşularla karşılaştık ve iletişimimiz de vardı sıkıntı yoktu. İnsanlarla sosyalleşiyorduk vesaire sorun yoktu. Evin içi ve konumu eh işte bir şeydi. Ben hala ilk evimizden neden çıktığımızı bilmiyordum 5 6 yaşında falandım. Sonra bu evden de çıktık ve durumumuz gittikçe kötüye gidiyordu. Babam ve annem ihtiyaçlarımızı karşılayamamaya istediklerimizi yapamamaya başlıyorlardı. Şimdi diyeceksiniz ev ne alaka ne değişiyor ileride göreceksiniz. Sonrasında 7 yaşında falandım babam bizi arabaya bindirip değişik bir yere götürdü ama çok korkutucu gözüküyordu giderken çok korkmuştum yağmur falan da yağıyordu. Burası suriyelilerin oluşturduğu değişik bir gece kondu caddesi idi. Her neyse eve yerleştik ve eşyaları yerleştirdik. O gün bugündür ben bu evdeyim. Şimdi ana konulara geçebiliriz artık. Bu yer çok değişik ve ürkütücü. Buraya kargo gelemiyor, polis gelemiyor, taksi yolu bulamıyor, ambulans yolu bulamıyor, yemek gelmiyor, sucu gelmiyor, dağ bayır değişik bir yer ve ebesinin nikahında. En ufak bir kar yağsa bayırları tırmanarak oradan buradan geçerek okula gidiyorum. Babam eğitimli birisi ve benim için elinden geleni yapıyor çok iyi yürekli bir insan. Annemde öyle fakat son zamanlarda üzerime çok fazla geliyorlar. Konunun başından bahsettiğim gibi ben bilgisayar oyunları vesaire oynamayı çok seven biriyim, bu yüzden genellikle bilgisayar oyunları oynayıp oyunlar hakkında videolar izleyip oyunlar hakkında sohbet etmeyi seviyorum. Annemde sürekli televizyon izliyor ve benimle hiç ilgilenmiyor bende sabahtan akşama kadar istisnasız her gün bilgisayar başında ömrümü çürütüyorum. Dışarıda suriyelilerin çocukları var, sürekli bize laf atıyorlar ve burayı işgal etmişler. Dolayısıyla konuşabileceğim herhangi bir insan oğlu yok, ve bu yüzden de ayı gibi biriyim ve tek başımayım. Ablam ve ben 2 kardeşiz ve ablam yakında üniversiteye gidip buradan ayrılacak. Annemler sürekli birbiriyle kavga ediyorlar 2 hafta da 1 büyük kavgalar oluyor her gün de normal kavga ediyorlar. Ablam ve annem çok sinirlenen insanlar. Ablam ile annem kavga edince birbirlerini ayıramıyoruz ve annem tabak kırıyor mutfağa giriyor orayı burayı birbirine katıyor. Ablam bana eskiden çok ilgi duyardı ve birbirimizle çok zaman geçirirdik. Ama ablam beni eskisi kadar sevmiyor ya da ilgilenmiyor. Bir gün ablamla annemi konuşurken duydum. Ablam odasındaydı ve birbirleriyle konuşuyorlardı. Ablamla kavga etmiştik ve bunun benim hakkında olduğundan emindim. Ablam hakkımda;
"Bu çocuğun böyle olduğunu biliyordum, bu yüzden onunla konuşmuyorum bana kötü davranıyor" şeklinde şeyler diyordu. Çok üzülmüştüm. O günden beri yüzüne normal davranıyorum ama samimi değilim onunla o da bana öyle davranmıyor evde birbirimizi 1 kere ya görüyoruz ya görmüyoruz. Ablamda dediğim gibi yakında evden gidip kendini kurtaracak ve annemleri ben çekmek zorunda kalacağım. Annem sürekli benimle uğraşan biri. Bilgisayar oynuyorum diye sürekli bana kızıyor bir şey demiyorum, sürekli bilgisayarımın karşısına gelip izlediğim videolara bakıp laf söylüyor ve sinirleniyorum, ardından sürekli beni kötülüyorlar. Ben çirkin bir insanım ve bunu inkar etmiyorum ben böyle mutluyum. Yüzümde sivilce var, kilolu bir insanım ve annem sürekli bunu söyleyip duruyor yüzünde sivilce var hiç güzel gözükmüyorsun çok çirkin gözüküyorsun kilolusun bunu yap şunu yap diye. Ben aile büyüklerime hiçbir zaman karşı çıkmıyorum kavga çıkmasın diye. Normalde de sakin biriyim ve komik bir insanımdır insanları eğlendiririm. Ayrıca ablam bana ne yapılırsa kendisine de istiyor ve ona da yapılmazsa kavga çıkarıyor bizi kayırıyorsunuz ona daha iyi davranıyorsunuz vesaire diyor. Bizim evimizde ayrı ayrı 3-2 oda var ve o kendine oda istedi diye babam ona kömürlükten oda yaptı ve ben bir şey demedim. Ama o bana monitör alındığında, ekran kartı alındığında sürekli laf söylüyor. Evde boşta televizyon duruyor ve bende televizyon izlemeyi severim. Odama asılmasını istedim babamda ablamın da istediği için asmayacağını söyledi. O sürekli okul çıkışı arkadaşlarıyla buluşuyor istediği kıyafetleri ayakkabıları alıp eve dönüyor ve günde en az 500 TL harcıyor(normal zamanda şu anda normal okuluna gitmiyor corona yüzünden).Benim 2-3 kıyafetim var. Pijama olarak 3 alt 3 üst dışarıya çıkarken giydiğim de aynı şekilde 3 üst 3 alt kıyafetim var. Onun en az 10-20 kullandığı kullanmadığı da 20 30 tane kıyafet var. 3 5 tane ayakkabısı varken bende 1 tane ayakkabı var ve ben onu 4 senede bir değiştirirken ablam 6 ayda bir değiştiriyor. Ablam özel okula gidiyor ve beni normal okula gönderiyorlar. Size odamdan bahsettim fakat oda benim değil teknik olarak. Odam salona bağlı ve odama girince içinde bir oda daha var orası da annemlerin. Sürekli odama girip çıkıyorlar kendi yerlerinde kıyafet değiştiriyorlar odama sormadan direkt girip ne yaptığıma bakıp benimle dalga geçip beni sorguluyorlar. Bilgisayarımla GTA 5 oynarken roleplay yapardım ve bunu arkadaş gruplarıyla yapardık. Ben bu arkadaşlarımı internetten edindim ve iyi insanlardı. Bir gün arkadaşlarımdan birisi bana yazı olarak küfür yazdı çok büyük bir şey değildi ve babam da başımda nöbet tutuyormuş görmemiştim sürekli ekranımı dikizliyormuş. O mesajı gördü ve bir daha o insanlarla konuşmamı yasakladı o günden beri kendimden büyük insanlarla konuşamıyorum, roleplay yapamıyorum, yeni arkadaşlar edinemiyorum. Ardından bilgisayarım çok eskidiği için ekran kartını satmak zorunda kaldım ve diğer parçaları da çok eskiydi. Ardından babam eski bilgisayarcı olduğundan arada kalmış eski bir ekran kartını bana verdi ama çok eski bir kart. O günden beri oyun oynayamıyorum günlerim sürekli video izlemekle geçiyor ve artık ailemin halleri daha çok gözüme batmaya başladı. Eskiden kendimi eğlendirecek şeyler yapabiliyordum artık yapamıyorum. Arkadaşlarımı sorarsanız da sürekli onlar ne derse yapmak zorunda kalıyorum. Sınıfta samimi olduğum 3 5 insan var ama bilgisayar oynayan ve benim kafadan olan tek bir arkadaşım var. Onunla konuşuyoruz ediyoruz falan sıkıntı yok böyle devam ediyoruz. Onunda ilk bilgisayar arkadaşı benim o da kimseyle oynamıyormuş. Ardından ilk okul arkadaşları da bilgisayar aldı ve o günden sonra çok değişti. Eskiden benimle oyun girerdi ve beraber samimice takılırdık benimle hiç kavga etmezdi etseydi de özür dilerdi bana yalan söylemezdi bana kaba davranmazdı barışırdık ve devam ederdik ama şu anda arkadaşlarıyla beni dışlıyor. Onun arkadaşlarından biriyle bende iletişimdeyim ve iyi biri fakat diğeri ona çok kötülük yapmasına rağmen her yaptığına tolerans gösteriyor. Dün bir olay yaşadık onun arkadaşıyla bir oyun oynuyordum. Yarış yapıyorduk ve kendisini aramaya ekledim. Ve yarışta olduğumuz için yarıştan sohbet etmeye devam ettik. Yaklaşık bu 2 saniye sürdü. Sonra birden arkadaşım çıktı tek başına girdi. Sonra onun arkadaşı çıktı. Ben buna yazdım dedim niye çıktın ne oldu onunla küstünüz falan mı? Bu dedi ben size soru sordum cevap vermediniz çıktım falan. Sabahta onun kötü arkadaşıyla oyun girdik ve arkadaşı da sürekli onunla olan anılarını anlatıyor bende üzülüyorum ama o buna karşı gelmiyor. Ardından ona sordum dedim neden son zamanlarda bana değişik davranıyorsun benimle oyun girmiyorsun. O da kendi arkadaşlarının daha samimi olduğunu onları daha çok tanıdığını ve daha çok sevdiğini söyledi. Arkadaşımla anasınıfından beri tanışıyoruz ama samimi değildik tek eksik oydu. Bende onunla artık samimi olmamaya çalışıyorum ama beni kullanıyor gibi hissediyorum. Bana sürekli bilmediği bilgisayarla alakalı konsollarla alakalı şeyler soruyor bende cevap veriyorum sonra arkadaşlarıyla takılmaya ve benimle konuşmamaya devam ediyor. Babamda 6 aydır sistemi toplayamadı 6 aydır bilgisayarsız dolaşıyorum. Ev ihtiyacını da zar zor karşılıyoruz. Elektrik su vesaire faturası ödemek için borç harç alıyoruz bazen hiç işimiz olmuyor benden ablamdan borç alıyorlar marketten veresiye alıyorlar. Çok değişik bir durumdayım elim kolum bağlı hiçbir şey yapamıyorum ömrüm çürüyüp gidiyor tanıştığım herkes beni yüzüstü bırakıyor ne yapacağım? Şimdiden teşekkürler yardımlarınız için ve okuduğunuz için.
Gece gece özellikle konu dışı bölümüne giriyorum. Böyle güzel metinler anca gece yazılıyor bana göre. Dostum şimdi okudum. O kadar üzüldüm ki sana tarif edemem. Keşke sana yardım edebilsem o kadar üzüldüm ki....

13 yaşında hayatın ilk sezonunun ilk fragmanıyla karşılaşmışsın ve izlemişsin. İnan bana sadece fragman bu. 16 yaşımdayım neler neler gördüm şu son 2 senede inan bana.

İnsanlar sürekli değişiyorlar. İyi yada kötü değişim gösteriyorlar. Bende sürekli değiştim. Çok sosyal çok popüler biriydim ama bir gün bir söz ile hayatım değişti. Fen bilimleri özel dersindeyken bir yorumda bulundum ve fikirlerimi ve bu deneyin sonuçlarını birden gözümün önünde gördüm. İlk defa görüyordum ama adeta bildiğimi hissediyordum. Söyledim ve adam bana çok zeki olduğumu kendimi geliştirmemi bunun için her çabayı göstermemi istedi. Kendime 2 senede çok şey kattım. Öğretmenlerim bana hep zeki olduğmu anlattılar. Bende en sonunda bir gün neler yapabileceğimin farkında vardım. Fen Lisesinde okuyorum şu an. Daha iyi bir okulda okuyabilirdim ama kendi ilimdeki fen lisesini tercih ettim.

Bir söz ile hayatın değişebilir. Bir söz.... Hayatta her an herşey değişebilir. Umutsuzluk çok kötü birşeydir. Ben bu değişimi geçirmeden önce mal diye tabir edilen sınıftan bir çocuktum. Sonrasında epey beyefendi biri oldum. Çok doğru bir insan oldum kendimce. Büyüklerim beni çok takdir eder hatta çoğu büyükten bile olgun ve aklı başında olduğumdan bahsederler.

İnsanlar iyi anılmayı isterler ama bazıları çok yanlış bir bakış açısıyla kötü yolda ilerler ve bu yolda iyi anıldığını düşünür. Burada ayrımı yapan sosyal çevrendir. Hayatındaki gereksiz insanları çıkarmak doğru yola girmende büyük etken olur. Zaten pek arkadaşım olmadığını söyledin. Az ama öz arkadaşların olsun. Arkadaşlarını zeki ve iyi yürekli seç. Bu dediğimi yapabilirsen çok rahat edersin ve her şey giderek tıkırında yürür.

Kendi zihnini ve zekanı keşfetmeye çalış. Kendi kendine zihin egzersizleri yap. Mesela geçtiğin sokakları hayal et çevreni hatırlayarak yürüdüğünü ve o anki psikolojini direk hayal et. Kendini geliştirmek için elinden geleni yap. Hayat yüzüne gülecek şimdi mutsuzsun ama inan bana ilerleyen zamanda ufkun açılınca o ışığı göreceksin. Şu an pek umutsuz gözüküyorsun ama umutsuz olma. Yakında hayatında bir değişiklik olacaktır. Böyle iyi yürekli insanlar -senin gibi iyi niyetli ama üzülen insanlar- beni çok üzüyor. Tüm zaaflarımı bir yana bırakırsak bu zaafımı asla aşamayacağım. Resmen bir parçamı bırakıyorum....

Dostum, hayat herkese aynı maddi şartları sunmuyor maalesef. Ama bu değişmeyeceği anlamına da gelmez inişler de var çıkışlar da. Umarım en yakın zamanda babanın işleri düzelir. Ama şu an en önemlisi senin kendini geliştirmen. Derslerine odaklanman. Evet sistem bu eğitim sistemi sadece sınavlara bağlı fakat sen bir şeyler için emek vermezsen karşılık da bulamazsın. Sistem bu deyip her şeyi boş verip umutsuzluğa kapılırsan hayatını zindan edersin kendine. Daha çok gençsin 7.sınıf diyorsun. Derslerine daha fazla odaklanarak iyi bir lise hedeflemeyle başlayabilirsin. Öğretmenlerinin peşini bırakma onlardan da destek isteyebilirsin.
Diğer bir konu hiçbir anne, evladına çirkinsin, tipsizsin vs demez ha o an belki başka bir şeye kızgındı ağzından o laflar çıktı ama kesinlikle öyle hissetmiyordur emin ol. Belki de biraz kendine bak çeki düzen ver demek istedi sana ama (biliyorsun hazır yiyecekler abur cuburlar kilo yapar sivilcelere neden olur) o şekilde söyleyivermiştir.
Şimdi bakacaksın "herkes de ders çalış demiş" diyeceksin ama kendini geliştirip iyi şartlarda bir yaşam sağlayabilmek buradan geçiyor inan bana. İyi bir liseye gidersen iyi öğretmenlerin olacak belki sende senin de bilmediğin yeteneklerini keşfedecekler. Kötü veya vasat bir okula nispeten daha iyi bir arkadaş ortamın olacak. Çaba harcamadan karşılık bulamazsın hayatın kanunu bu.
Son olarak birilerinin seni kullandığını, samimiyetinin karşılık bulmadığını hissediyorsan derhal onları hayatından çıkar, değmez onlara.

Bu forumda 18 yaş altı çocukların ya gerçekten çok sorunu var yada muhabbet olsun diye kafadan sallıyorlar. :) Sürekli böyle konular görüyorum ilginç. Gerçekten sorunu olanlara kolay gelsin, kafadan sallayanlara da muhabbetiniz bol olsun diyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı