Hayatımızı Nasıl Değiştirebiliriz?

seykud

Hectopat
Hayatımızda bir karar almak istiyoruz ama bu karar çok büyük bir karar (mesela üniversite bölüm değiştirmek gibi), böyle kararları nasıl almalıyız?

Bu hayatı nasıl yaşamak istiyorsan öyle yaşamalısın. Kimseye bir sorun hakkında danışmamalısın, karar senin kararın, sen nasıl istiyorsan senin için en doğru karar o dur. Hangi bölümü seçeceğine ailen değil sen karar vermelisin. Okulu bırakıp hobilerin ile uğraşabilirsin. Bu senin hayatın ve hayat senin gülmene izin vermeyecek kadar kısa.

Herkesin görüşünü al ama son kararı kendin ver. Eğer başkasının verdiği karara uyar sonunda pişmanlık duyar, başkasını dinledim böyle oldu dersen bundan sonra her olumsuz gidişatta kendine hep mazeret arayacak bir gelecek hazırlarsın.

Bu hayatı nasıl yaşamak istiyorsan öyle yaşamalısın. Kimseye bir sorun hakkında danışmamalısın, karar senin kararın, sen nasıl istiyorsan senin için en doğru karar o dur. Hangi bölümü seçeceğine ailen değil sen karar vermelisin. Okulu bırakıp hobilerin ile uğraşabilirsin. Bu senin hayatın ve hayat senin gülmene izin vermeyecek kadar kısa.

Kimseyle danışmamalısın kısmına katılmıyorum. İnsanlara bu şekilde tavır aldığın zaman bir müddet sonra bu hastalık (antisosyal kişilik bozukluğu için tedavi şart) tüm karakterine yansıyor, sosyal ortamda pısırık, şüpheci, kimseye güvenmeyen kişiliğe sahip oluyorsun. Böyle olmayı kimse istemez sanırım.

Son düzenleme:
Burada kendi kararlarını verebilmesi kısmında anlatmak istediğim şey, kişinin çözebileceği bir sorun ise kimseye danışmaması, aksine kendi yollarıyla bu sorunu çözüp özgüven duygusunu güçlendirmesini amaçlaması yönünde olacaktı. Çözemeyeceği bir sorun varsa danışabilir fakat kendi fikrini ön plana koyması onun için önemli bir adım olur. Çünkü başkasının verdiği kararlara daima uyarsa bir vakitten sonra artık kendine güvenirliliğini kaybedecektir.

Bir insan hayatını kendi belirleyecekse kendi fikirlerine tutunmalı, özgüvenini asla yitirmemeli ve kendine olabilidiğince inanmalı. Bunları yaptığında kendi hayatını şekillendirdiğini farkedecektir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı