Hayatınızı hiç sorguladığınız oldu mu?

Kaybettiğin içindir. Kazanan önüne bakar. Kaybeden geçmişi sorgular.
Neyi kazanıyor kazanan? Parayı mı? Parayı kazanıyorsa milli piyangodan da kazanan var. Her şey şans işi. Çalışıp para kazanmak da şans işi. Çalışma isteği yaşadığın şeylerle veya bedavaya gelen bedenle olan şeydir. Kazandığımız şeyi bahane ediyoruz. Kazanan kişi: bu sorguladıklarının gerçekten cevabını bulan kişidir. Şu an kazanan biri bile yok.

Şimdi bu "sorgulamak" kelimesini iyi değerlendirmemiz lazım. Eğer gündelik hayatınızın büyük bir kısmını sorgulamaya ayırdıysanız bu "ciddi" anlamda sorgulamaktır fakat gece yatağa uzanıp şöyle bir düşüneyim demek bana göre sorgulamak değildir. İnsanı insan kılan şey sorgulamak ve incelemektir zaten. Eğer buna ihtiyaç duymasaydık o zaman diğer canlılardan bir farkımız olmazdı. "Ben çok dindarım." diyen bir insan bile bir kez olsun düşünmüştür "Hayat ne demek?" diye fakat sorgulamamıştır. Bu sorgulama işine başlayacaksanız size ilk tavsiyem, objektif olmalısınız. Size doğuştan aşılanan bilgileri bir kenara bırakıp kendi aklınızı kullanarak bilgiler edinmelisiniz ki zaten bu en önemli şeydir. Felsefe, her insanın en büyük ihtiyacıdır, neden insan olduğunu anlayabilmek için.

Bana sorarsanız ben de sorguladım hayatı, evreni ve canlıları. Fakat bu hayatın anlamını öğrenmek için yeterli bir zaman dilimi değil. Belki biz bilimin daha da ötesini göremeyeceğiz fakat gelecek insanların "düşünenleri" bunu görebilmelidir. Arkada bıraktığımız önemli bilgilerin üzerine bilgi katacak insanlar bu "hayat" denen şeyi bir gün anlayacaklardır.

o kadar degerlı kısılersınız kı hepınız,yazdıgını okuyup bu ne mantıksız ne anlamsız dıyecegım bır yoruma bıle denk gelmedım,evet arkadaslar bende hem yasadıklarım olsun hem benım kucuklukten berı dını kıtaplar olsun toplum olsun bla bla bla cennete gıdıcez söyle olucak vs vs eee sonra ? eee sonra ??? sürekli böyle bir boşluga ,,dusuncelere ,hayallere dalardım ,engel olamazdım ,derslerde de basarılı ıdım ama hep tesekkurle geçtım, emınım kı bunlara dalmasam taktır de alırdım, suan yegenımı uyarıyorum ,derslerıne ver dıye masallah o da7.cı sınıfa kadar ve 7.cı sınıfı da taktırle kapattı, aslan yegenım benım, gurur duyuyroum onunla, ıbrahımım benım,aklınıza ne gelırse hepsıyle bır kere olsun sorgulamada bır anım vardır,sonuc ne dersenız sonuc ıkı ucu bo*lu değnek arkadaslarım,gerçekler acıdır, gerçeklerde acılı yollardan gecer ama keske ,keşke dıyorum, dertsız başım olsaydı da onunla umarsız yasayıp cekıp gıtseydım bu dıyarlardan dıyorum kı hıcbırseyın benım elımde olmadıgını tekrardan anlayana kadar.Anlatacak çok şey var,söylenecek çok şey var da uykum geldi ya la.

Bu konuyu 2 sene once forumda daha 100 mesajim varken acmistim, heyt be. Zaman hizli geciyor gercekten.

Konuya gelirsek o zamandan bu zamana kadar gercekten sadece sorgulamak, dusunmek ve neden boyle diye dusunmekle gecti diyebilirim. Sorgulamak gercekten insana bir seyler katiyor...

Neyi kazanıyor kazanan? Parayı mı? Parayı kazanıyorsa milli piyangodan da kazanan var. Her şey şans işi. Çalışıp para kazanmak da şans işi. Çalışma isteği yaşadığın şeylerle veya bedavaya gelen bedenle olan şeydir. Kazandığımız şeyi bahane ediyoruz. Kazanan kişi: bu sorguladıklarının gerçekten cevabını bulan kişidir. Şu an kazanan biri bile yok.
Daha güzel anlatılamazdı hocam. Ben de arada bilet alıyorum da şans yok sanırım.

Bunu görmemiştim. Kazanandan kastım para falan değildi. İstediklerinizin gerçekleşmesiydi. Bu kimisi için paradır kimisi için aşktır. İstediğiniz herhangi birşey olabilir. İstedikleriniz gerçekleşmemişse kaybetmişsinizdir. Gerçekleşmişse zaten birçok şeyin farkındasınızdır. Ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuzdur. Yapılması gerekeni yapmışsınızdır. Burada önemli olan istediğiniz gerçekleştikten sonra bile nasıl daha kolay olabilirdi diye sorgulamak. Her yaşanan iyi kötü olaydan sonra üstüne koyarak ilerlemeli. Kontrol edebildiklerimizi iyi bir şekilde değerlendirken sonra gerisi hayata kalıyor. Kontrol edemediğim olaylar içinde çok üzülmem. Yaşanması gerekiyormuş diye düşünürüm. Dersimi aldıktan sonra tekrar önüme bakarım. İnsan ömrü gerçekten çok kısa. Yaşanamayanlar yüzünden düşünüp kendinizi boşuna yıpratmayın. Hayat sürprizlerle dolu. Yaşadığınız anın keyfini çıkarın.

Yeni konular

Geri
Yukarı