Hayatınızın dönüm noktası nedir?

Sonra çocuğuna bi' ayakkabı alırken 50 kere düşünürsün değil mi? Rızkı veren Allah'tır diyip 3-4 çocuk yapmanın ne mantığı var. Adam daha kendine bakamıyor bir de çocuğa mı bakacak. Avrupalılara bi' bak bakalım çocuk yapma oranları ne alemlerde onlar neden Allah rızkını verir diyerekten çocuk yapmıyorlar? Çocuk yapacaksan iyi ve düzenli gelire sahip olmak gerekiyor yoksa çocuğa hayatı zindan etmenin bir anlamı yok.
CEZA'nın bir sözünü söyleyeyim; ''anlayan anlar, anlamayan hep yazar.''
Müslüman olmayan bir milletin rızkı Allah verir demesi çok saçma olurdu zaten.

CEZA'nın bir sözünü söyleyeyim; ''anlayan anlar, anlamayan hep yazar.''
Müslüman olmayan bir milletin rızkı Allah verir demesi çok saçma olurdu zaten.
Dostum 26 yaşına gelmişsin sana artık ne anlatsam boş. Avrupa'da müslüman yaşamıyor mu ya da müslüman değil ne fark eder? Adam mantıklı düşünüyor sen bi' gün işe gitme bakayım rızkını verecekler mi?

Mesele, hayatın birden fazla dönüm noktasının olmasıdır. Süreç sürekli devam ediyor ve benim en son geçtiğim dönüm noktası evlilik. Ondan önce evleneceğim kişiyi bulmaktı. Ondan önce askerlikti, ondan önce işe başlamak, ondan önce, ondan önce... Öyle sürüp gidiyor.

Dostum 26 yaşına gelmişsin sana artık ne anlatsam boş. Avrupa'da müslüman yaşamıyor mu ya da müslüman değil ne fark eder? Adam mantıklı düşünüyor sen bi' gün işe gitme bakayım rızkını verecekler mi?
Avrupada yaşayan müslümanların çocuk oranına bak birde.
Avrupalılar derken neyi kast ettiğini sen de biliyorsun o yüzden boş lafa gerek yok.

Avrupa'da yaşayan müslümanların çocuk oranına bak bir de.
Avrupalılar derken neyi kast ettiğini sen de biliyorsun o yüzden boş lafa gerek yok.

Ben de Almanya'da çalışıyorum, çalıştığım yerin karşısında işsizlerin kaldığı bir site var(yaklaşık 40 aile yaşıyor), bu site de yaşayanların her şeyini hükümet sağlıyor tamamı alman vatandaşı ve alman ve her bir dairede yaklaşık 4-5 çocuk var(en çok 8 çocuk gördüm), bunların hepsi hıristiyanlar ya da budist çünkü burada devlet inanç vergisi de alıyor.🙃

Çocuğumun doğması ve o doğduktan sonra her şeyle hayatım kazancım ve dünya görüşümün dik bir ivmeyle yükselmesi. Çocuk yokken gördüğün çoğu olayı tekrar görünce, ne kadar zor olduğunu fark etmek. Sorumluluk yokken hayat laylaylom oluyor, sorumluluk gelince ne kadar saçma şeylere kafa yorduğunu fark ediyorsun ve neredeyse hiçbir şeyi takmamayı öğreniyorsun.
Yani güzel bir şey kötü değil :) (rızkı verenin gerçekten Allah olduğunu en iyi şekilde anladığım olay, çocuk olursa kim nasıl hangi parayla bakacak diyenler için )
Belki haklısın ama bence yanlış düşünüyorsun abi

3 Ay boyunca başıma gelmeyen kalmamıştı, en hafifinin uzun süren bir ilişkimin bitmesi olmasından tut, canımdan çok sevdiğim kedimin ölmesi kadar ağır şeylerin başıma gelmesi, beş parasız kalmam ve saymadığım bir kaç ağır şey daha.

Bunların hepsi gerçekleşirken "Bunu da atlatırım herhalde" demiştim, atlattım, şuan da hayatımın en harika zamanlarını geçiriyorum ve neredeyse gözlerim açıldı denebilir, hiç sönmeyen bir umudum ve kocaman bir gülümsemem var, en güzeli ise yolda gördüğüm herkesin içinde bir hikayesi olduğunu bile bile insanlara yaklaşmak.

Hiç unutmam, her şey sona erdiğinde ve yavaş yavaş düzeldiğinde, balkonda bu müziği dinlerken aniden gözümden yaş gelmesiydi :'), onca şey olurken hiç gelmemişti oysa ki :D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı