Hayattan ne istendiğinizi bilmemek

Emircanazik

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar, şu an İngiltere'de dil eğitimi alıyorum gelecek sene üniversitem başlayacak ama bu bana umut ve mutluluk vermiyor. Babam sırf beni okutmak için inanılmaz paralar ödüyor, onun için bir hayal kırıklığı olduğumu biliyorum. Onun yüzüne bakınca utanıyorum. Sürekli mutsuzum hiçbir şey beni umutlandırmıyor. Şu anki hayatımı isteyecek milyonlarca insan var ama bunlar bana yetmiyor. Hayatımın hiçbir noktasında yaşadığım için şanslı ve mutlu hissetmedim. Özelikle bazı zamanlarda inanılmaz bir bunalıma giriyorum ve bu 1 hafta ile 2 hafta kadar sürüyor sonra normalime dönüyorum. Yapmayı sevdiğim tek şey matematik çözmek ve oyun oynamak kendimi hiçbir zaman yaşıtlarım gibi hissetmedim. Onlar sürekli kızlar ile takılıyor, arkadaşlarıyla geziyorlar, ben ise bir kızla konuşurken bile inanılmaz utanıyorum. Hayatımda istedeğim birçok şeyi elde etim. Genel olarak hayatan bir memnuniyetsizliğim var. (Artık hayatımda neşeli bir insan olmak istiyorum.) Bunun için bir ilaç kulanmam mı gerekiyor? Her şeyi yapmaya hazırım.

Son düzenleyen: Moderatör:

1. Gerçekçi olun

Kendinizi diğerleriyle kıyaslamak yerine kendi elinizden gelenin en iyisini yapmaya odaklanın. Ayrıca, önceki gece ne kadar uyuduğunuz, yediğiniz yemek çeşitleri, sosyal etkileşimleriniz ve ne kadar çalışmanız gerektiği gibi faktörlere bağlı olarak en iyinizin günden güne değişebileceğini unutmayın.

2. Başarılarınıza odaklanın

Günün sonunda, yapabileceklerinizi gözden geçirmek için zaman ayırın. Yaptığınız ilerlemeler ve denemeleriniz için kendinizi takdir edin. Konfor bölgenizden hiç çıktınız mı? Tutarlı, sağlıklı riskler almak özgüveninizi arttırmanıza yardımcı olur ve yenilikler sizi canlandırır.

3. Dış koşullar yerine kendinize bakın

En pahalı ev veya arabaya sahip olmanız gerektiğine inanmak gibi maddi, dışa dönük hedeflerden uzak durun. Kendinizi, herhangi bir zamanda gelebilecek veya gidebilecek mal varlığınızla tanımlamayın. Kim öz saygısını bu kadar dayanıksız bir temele dayandırmak ister? Bunun yerine, kişisel, içsel olarak sizi motive eden bir amaç belirleyin. Sizin için gerçekten önemli olan nedir? Hangi değerler kalbinize yakın? Yaşamda bunlara yönelmek, özgüveninizi artıracaktır.

4. Yaşamınızın aktif katılımcısı olun

Hedeflerinizi belirleyin ve hedeflerinize ulaşma yolunda düzenli ve yönetilebilir adımlar atın. Her ne kadar takım çalışması güçlü bir sinerjik etki yaratabilse de, başkalarının harekete geçmesini beklerken eliniz kolunuz bağlı oturmayın. Stratejik düşünün ve kendi gücünüzle harekete geçin.

5. Olumlu zihinsel imgelemler kullanın

Başarılı olduğunuzu hayal edin. Kim ve ne olmak istediğinize dair net bir vizyon yaratın ve bu görüntüleri zihninizde prova edin. Bunu yaparken, kendine güvenli olmayı prova edin. Kendinize “Kendisini seven ve kendisine saygı duyan bir insan ne yapar?” diye sorun ve şekilde davranmayı deneyin.

6. Olumlu düşüncelere odaklanın

Alışkanlık halindeki düşüncelerinizin farkına varın, olumsuz ve sabote edici olanları eleyin. Bu, tehlikeleri görmezden geldiğiniz anlamına gelmez, ancak aksilikler veya zorluklarla nasıl başa çıkabileceğinizi düşünerek gerçekçi ve iyimser düşünürsünüz. Kendinize “Ne yanlış gidebilir?” demek yerine, “Ne doğru gidebilir?” veya “Mümkün olan en iyi sonuç nedir?” diye sorabilirsiniz. Düşüncelerinizin duygularınızı etkilediğini kabul edin.

7. Minnettar olun

Şu anda hayatınızdaki tüm nimetler için şükranlarınızı ifade edin. Minnettar hissetmeseniz bile, şükranlarınızı günlük veya haftalık şükran listesi yazarak, size yardım eden ya da hayatınıza sevgiyi getiren insanlara şükrederek prova edin. Hayatınızın bir hediye olarak değerini bilin. Şu andaki durumunuz tam olarak sizin istediğiniz şey olmasa da, hala nimetler içeriyor. Umut ışığını bulmaya çalışın.

8. Sağlıklı kişisel bakım egzersizleri yapın

Her şeyden önce bir insan olarak kendinize özgü değere sahip olduğunuz için, kendinizi sevmek ve beslemek için harcadığınız zamana ve etkiye değdiğinize inanın. İkincisi, sağlığınıza özen gösterin, besleyici bir şekilde yemek yiyin, yeterli uykunuzu alın, düzenli olarak egzersiz yapın, ayrıca dinlenmek ve rahatlamak için zaman ayırın.

9. Meditasyon yapın

Düzenli (mümkünse günlük) meditasyon pratiği geliştirin. En temel şekli, gözleriniz kapalı, sessiz bir ortamda oturmak ve nefesinizi fark etmektir. Dikkat dağıtıcı şeyler ortaya çıktığında, sadece fark edin ve dikkatinizi sessizce nefesinize geri getirin. Meditasyon pratiğiniz sırasında aklınız 100 kez dolaşıyorsa, bu sadece odaklanmanızı yeniden kazanmanız için 100 prova şansınız olduğu anlamına gelir. Nefesinizi odak noktası olarak kullanmaya ek olarak, sadece rahatça oturabilir veya yürüyebilir, bu sırada huzur ve mutluluk verici şeyler düşünebilirsiniz. Bedeniniz, zihninizin ne söylediğine inanır. Meditasyon, düşüncenizi iyiye doğru yönlendirmenizi sağlar.

10. İhtiyaçlarınızı sağlıklı şekilde karşılayın

Buradaki amaç, süreçte kimseye zarar vermeden veya ideal olarak diğer insanlara fayda sağlarken hedefinize ulaşmaktır. Bu yüzden pasif olmak (diğer insanlara saygı duyduğunuz, ancak kendinize saygı duymadığınız anlamında) veya saldırgan (kendinize saygı duyduğunuz ancak diğer insanlara saygı duymadığınız anlamında) olmak yerine, katılan herkese saygı duyarak iddialı davranın. Öyleyse, önce neye ihtiyacınız olduğunu tanımlamanız ve daha sonra bu ihtiyaçları karşılamak için seçeneklerinizin ne olduğunu tanımlamanız gerekir. Bunu yaparken, kendinize ve başkalarına, herkese saygılı olduğunuzu gösterirsiniz.

İhtiyacınız olduğunu düşündüğünüz her şeyi elde etmekle yetinmeyebilirsiniz (çoğu zaman açıkçası bu bir nimettir), onurlu bir şekilde hareket etmiş olacaksınız, bu da benlik saygınızı daha da artıracak.

Olumlu benlik saygısı, pratik ve azim gerektirir. Yukarıdaki önerilerden bazılarını günlük olarak kullanarak, kendinizle ve genel olarak yaşamla ilgili daha derin bir memnuniyet duygusuna gideceksiniz.

İlaçları boşver, kafan uçmasın.

Yazıl bir spor salonuna 2 ayda kendine gelirsin, mental ve fiziksel olarak, beraberinde takviye gıda da kullanabilirsin.
(Yüksek kafein, vitamin falan.)

Milletle de konuşmaya çalış, çekingen davranırsan her zaman kaybedersin.
Düzün oturdukça kendine amaç belirlersin, para gibi temel bir ihtiyaç falan.

İngiltere'de okuyan bir dostum bana böyle yakınsaydı döverek hizaya sokardım. 😂

Bu zengin hastalığına biz Anadolu'da depresyon diyoruz. Bir psikoloğa görünsen fena olmayabilir.

Bende mutsuzum, benim istediğim şeyler olmadı. Çalışıp isteğimi karşılığını alamadım. Ne yapsam geçmiyor müzik dinliyorum daha da çok üzüyor.

Geri
Yukarı