Hayattan zevk alamamak

Aklımda gitar çalmak vardı fakat başlamak bir türlü nasip olmadı.

Çok fazla başlayıp bıraktım ve bu da böyle dalga geçermiş gibi geliyor bana tam Olarak'da tatmin olmuyorum veya yanlış mı yapıyorum bilemiyorum ama gerçekten başlamak istiyorum.

Namazı kılıp tekrar bırakmak hiç kılmamaktan daha büyük günahtır. Hocam başlamak istiyorsanız ne olursa olsun devam ettirin, yoksa kendinize biraz daha zaman tanıyıp öyle başlayın.

Şehrinde hızlı tren varsa 1 günlük kısa geziler yapabilirsin.

Evet aslında dediğiniz çok mantıklı güzel bir değişiklik olur çok teşekkür ederim.
Tarih araştırmak çok güzel bir hobi uzun bir zaman alır ve keyif verir. Tarih dersleri görüyorsan ona da katkı sağlar.

Önerebileceğin bir tarih kitabı var mıdır acaba? Böyle çok konu sahibi değilim sıkmayacak kitap.

Böyle bir alışkanlığım var. Arada sırada sürekli oluyor. Kitap okudukça geçiyordu fakat bu sefer yakamı bırakmıyor. Ciddi anlamda hiçbir şeyden zevk alamıyorum. Bana tavsiyeler verir misiniz? Çok saçma şeyler düşünmeye başladım. Oynadığım oyunlarda falan olsun onlarda bile zevk alamıyorum. Değişiklik yapayım deyip saçımı kestirdim, spora başladım ama olmuyor.
Bir süre sonra zevk almamaktan, zevk almaya başlayacaksınız. Denendi onaylandı.

Namazı kılıp tekrar bırakmak hiç kılmamaktan daha büyük günahtır. Hocam başlamak istiyorsanız ne olursa olsun devam ettirin, yoksa kendinize biraz daha zaman tanıyıp öyle başlayın.

Çok teşekkür ederim.
Bir süre sonra zevk almamaktan, zevk almaya başlayacaksınız. Denendi onaylandı.

Benim de şu an tek isteğim o umarım olur cevabın için teşekkür ederim.

Böyle bir alışkanlığım var. Arada sırada sürekli oluyor. Kitap okudukça geçiyordu fakat bu sefer yakamı bırakmıyor. Ciddi anlamda hiçbir şeyden zevk alamıyorum. Bana tavsiyeler verir misiniz? Çok saçma şeyler düşünmeye başladım. Oynadığım oyunlarda falan olsun onlarda bile zevk alamıyorum. Değişiklik yapayım deyip saçımı kestirdim, spora başladım ama olmuyor.

Dostum bu melankoli ve depresyona sürükleyen halin çözümü herkes için aynı şey olmuyor. Kimisi için hayatına birilerinin girmesi sorunu çözerken kimisi için çözüm hayatından insanları çıkarmak olabiliyor. Genel tavsiyeler yeni şeyler yapmak ve hayatı deneyimleme yolunu değiştirmek olabilir. Bunu yapmak için durduk yere balığa çıkmanıza, alakanız yokken bir anda hat sanatına başlamanıza falan da gerek yok. Hobilerinizi eşleyip yeni hobiler edinmeyi denemek her zaman daha işe yarar bir yoldur.

Mesela okumayı seviyorsanız, yazmayı deneyebilirsiniz. Oyun oynamayı seviyorsanız, oyun yapmak nasıl oluyor acaba diye araştırmayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde sırf boşluğa düştüğünden Unity öğrenmeye başlamış ve şu an bir oyun şirketinde çalışan tanıdığım var. Bugün birçok insanın severek takip ettiği pintipanda, levo gibi yayıncılar büyük iflaslar, büyük sorunlar yaşadıktan sonra depresyondan çıkış yolu olarak bu yayın işlerine girmişler mesela.

Yani demem o ki belli bir yaşa gelmiş insanın hobileri ve hayat bakışı zaten biçimlenmiştir. Bu biçimin dışarısından değişkenler sokarak hayatı biraz daha çekilir kılabilirsiniz ama öyle apayrı, bambaşka hevesler kovalamaya gerek yok ve hatta genelde böyle düşünceler, sonrasında işe yaramayınca "ee o kadar uğraştık yine işe yaramadı" diye hayal kırıklığı da yaşatabiliyor.

Bu ülkede artık küçük şeylerden bile zevk alamıyoruz hocam. Senlik bir durum yok. Herkes öyle.

Dostum bu melankoli ve depresyona sürükleyen halin çözümü herkes için aynı şey olmuyor. Kimisi için hayatına birilerinin girmesi sorunu çözerken kimisi için çözüm hayatından insanları çıkarmak olabiliyor. Genel tavsiyeler yeni şeyler yapmak ve hayatı deneyimleme yolunu değiştirmek olabilir. Bunu yapmak için durduk yere balığa çıkmanıza, alakanız yokken bir anda hat sanatına başlamanıza falan da gerek yok. Hobilerinizi eşleyip yeni hobiler edinmeyi denemek her zaman daha işe yarar bir yoldur.

Mesela okumayı seviyorsanız, yazmayı deneyebilirsiniz. Oyun oynamayı seviyorsanız, oyun yapmak nasıl oluyor acaba diye araştırmayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde sırf boşluğa düştüğünden Unity öğrenmeye başlamış ve şu an bir oyun şirketinde çalışan tanıdığım var. Bugün birçok insanın severek takip ettiği pintipanda, levo gibi yayıncılar büyük iflaslar, büyük sorunlar yaşadıktan sonra depresyondan çıkış yolu olarak bu yayın işlerine girmişler mesela.

Yani demem o ki belli bir yaşa gelmiş insanın hobileri ve hayat bakışı zaten biçimlenmiştir. Bu biçimin dışarısından değişkenler sokarak hayatı biraz daha çekilir kılabilirsiniz ama öyle apayrı, bambaşka hevesler kovalamaya gerek yok ve hatta genelde böyle düşünceler, sonrasında işe yaramayınca "ee o kadar uğraştık yine işe yaramadı" diye hayal kırıklığı da yaşatabiliyor.

Çok teşekkür ederim dedikleriniz gerçekten çok anlamlı aklımda bayağı bir fikir var ama harekete geçemiyorum nedense bu bela bile resmen içine çekiyor günden güne.

hocam ben de bazen, gerçekleştirmesi 2 gün sürecek bir şey için harekete geçemediğim için 5 gündür hayıflanırken buluyorum kendimi. öğrencilik döneminde evimin en temiz olduğu zamanlar final haftası olurdu, sırf ders çalışmamak için sabah akşam bulaşık yıkıyordum :)

bu genel atalet eğilimi hepimizde var. eylemsizliğe fazla kapılıp hayıflanmak hiçbir sorunu çözmüyor maalesef. "one step at a time" denilen düsturla, ilk etapta kendinize yüklenmeyi biraz azaltıp en küçük bir adımı bile adımdan saymaya başlamak gerekiyor. neticede ortalama 60 yıl yaşayıp vefat edeceğiz, hayata çok çok büyük anlamlar yükleyip altında ezilmemek lazım.

Bir oyun arkadaşı edin. Ben arkadaşlık edeyim sana. Ben böyle aşmıştım. Steam nickini yazarsan ekliyim. Oyun muhabbeti ederiz kafan dağılır. @reva1

Geri
Yukarı