''Hayvan Çiftliği'' Kitap İncelemesi

Hayvan Çiftliği, George Orwell'in mecazi bir dille yazılmış, fabl tarzındaki siyasi hiciv romanı. Roman ilk olarak 1945'te Birleşik Krallık'ta yayımlandı. 1996'da ise geçmiş tarihler için verilen Retro Hugo Ödülü'nü 1946 senesi için aldı. Roman, Stalinizmin eleştirisidir. Vikipedi
Konu:
Distopik romanlarıyla ünlenen İngiliz Yazar George Orwell tarafından 1945 yılında yayımlanan Hayvan Çiftliği adlı roman, masalsı atmosferinin altında derin bir sistem eleştirisi barındırıyor. Fabl türünde kaleme alınan eser, yazarın 1984 adlı romanıyla birlikte en geniş kitlelere ulaşan yapıtları arasında yer alıyor. Ön yüzünde bir çiftlik ve içinde yaşayan hayvanları konu edinen roman; devletleri, yönetim biçimlerini ve toplumları sembolik olduğu kadar sade bir anlatımla ele alıyor.

Orwell’in çağdaş klasikler arasında değerlendirilen Hayvan Çiftliği romanı, dünya edebiyatının en dikkat çekici hiciv romanları arasında bulunuyor. Romanının alt metninde birden fazla yönetimin olumsuz yönüne yer veren yazar, ana temasını sosyalizm eleştirisi üzerine kuruyor. Orwell, ideoloji bakımından kendisi de sosyalizme eğilimli olmasının yanı sıra romanında totaliter yönetime meydan okuyor.

Dünyanın En Gerçek ve Sıra Dışı Çiftliğinde Dolaşmaya Hazır Olun!

Kitabın olay örgüsü, Bay Jones adlı bir adamın sahip olduğu Beylik Çiftliği’nde geçiyor. Bay Jones tarafından kötü davranılan hayvanlar, bu durumdan son derece rahatsız oluyor. Bir gün çiftliğin bilge domuzu Koca Reis, hayvanları örgütlüyor ve onlara devrim fikrini açıklıyor. Çok geçmeden Koca Reis öldürülüyor ancak sözlerini hayvanlara miras bırakıyor.

Bir gün hayvanlar, yemlerinin verilmediği gerekçesiyle kendilerinin de beklemediği bir şekilde isyan ediyor. Hayvanların bu ayaklanması üzerine Bay Jones ve diğer insanlar çiftliği terk ediyor. Böylelikle ideallerine yerleşen devrimi gerçekleştiren hayvanlar, işe ilk olarak çiftliğin adını değiştirmekle başlıyor. Adı artık Hayvan Çiftliği olan bu yerin yönetimini ise domuzlar üstleniyor.

Napolyon ve Snowball adlı iki domuzun önderliğinde idare edilen çiftlikte başta her şey yolunda ilerliyor. Hayvanlar, bu iki domuz önderliğinde yeni kanunlar oluşturup buna göre yaşamaya başlıyor. Ancak zaman geçtikçe işlerin rengi değişiyor ve iki lider arasında anlaşmazlıklar baş gösteriyor. Hayvanların eşitliği üzerine kurulan yeni yönetim biçimi, istenenden çok farklı bir boyut kazanıyor. (Hayvan Çiftliği.)

Bu romanı okumadıysanız kesinlikle okumanızı öneriyorum eğer ki Stalinizm ve II. Dünya Savaşı hakkında biraz bilgiliyseniz roman sizin için efsaneleşiyor. Ben okurken sürekli ''Yazar inanılmaz göndermeler yapmış.'' dedim her satırda.

Romanı okumadan önce bilmeniz gerekenler: Kitap bir eleştiri hatta kitap. Bir Stalinizm eleştirisi olmakla birlikte, II. Dünya Savaşı yıllarında müttefiklerini kızdırmak istemeyen Birleşik Krallık'ta sansüre uğramıştır. (wikipedia) Yani okuduğunuz her sayfada birine ya da bir şeye gönderme yapılıyor. Örneğin romanın içindeki karakterler de gerçektekileri temsil eder:
  • Koca Reis (domuz): Hayvanlara mutluluk ve barış dolu bir dünya vadeder, insanların çiftlikten kovulmasını ister. Karl Marx veya Vladimir Lenin'e benzer.
  • Snowball (domuz): Hayvanlara okumayı öğretir, bir değirmen yapılması taraftarıdır. Lev Troçki'yi temsil eder.
  • Napolyon (domuz): Köpekleri eğitir ve bir polis gücü haline getirir. Snowball'un değirmen yapılması fikrine önce karşı çıkar, fakat Snowball'u çiftlikten kovduktan sonra değirmenin yapımını ister. Başa gelen her kötü olaydan Snowball'u sorumlu tutar. Sonunda eskisinden (çiftlik sahibi insanlarınkinden) daha baskıcı bir yönetim kurar. Josef Stalin'i temsil eder. Kitapta Hayvanizm olarak anılan Marksizm ve Leninizm'den kesin olarak dönüş yapar.
  • Bay Jones (insan): Çiftliğin eski sahibi. Son Rus çarı II. Nikolay'ı temsil eder.
  • Bay Frederick (insan): Düzenli bakılan komşu çiftliğin sahibi. Adolf Hitler'e benzemektedir.
  • Bay Pilkington (insan): Winston Churchill'e benzemektedir.
  • Moses (kuzgun): Din adamlarını temsil eder. Bay Jones'un evcil kuzgunuydu. Devrim olur olmaz kaçmış ve sonra geri gelmiştir. Hiçbir iş yapmaz ve hayvanlara gökte bir hayvan cenneti (Balbadem Diyarı) vadeder. Domuzlar bunları yalanlasa da kuzgunun çiftlikte kalmasına ve içki içmesine izin verirler.
(Hayvan Çiftliği - Vikipedi.)

Yani romanı öyle düz bir şekilde okursanız anlamazsınız. Romanda her satırda bir eleştiri ve gönderme olduğunu bilin.

A: Peki bu roman hangi yaş seviyesi için uygun?
-Bence 14 yaşındaki birisi bile bu kitabı anlayabilir.

Romanın Can Yayın baskısını okuduğumu da belirteyim.

Son düzenleme:
Kitabını bilemem ama filmi çok kötüydü.
Stephen King film uyarlamalarının ne yazık ki çoğunluğu kötü. 2019'da yayınlanan film 1989'da çekilenin remastered versiyonu gibiydi.

Stephen King film uyarlamalarının ne yazık ki çoğunluğu kötü. 2019'da yayınlanan film 1989'da çekilenin remastered versiyonu gibiydi.
Zaten 2019 da 1.filmi, 1992 de 2.filmi görünce kafam karışmıştı. Sizin deyişinizle "Remastered" versiyonu olsuğunu görünce anladım.
İşlemci karşılaştırması olarak da Ryzen 5 3600 ve Intel Core i5-10400F modellerinin kıyaslaması noktasında bir metin hazırlayacaktınız 🙂.
Hazırlamaya bu gün başlayacağım ne zaman biter bilmiyorum biraz daha araştırmam lazım sözüm söz :).
Hayır hocam okumadım, pek sevmem kitap okumayı. :D
@hadwiger Cevaplamayı unutmuşum. Bir konuda (Açtıığıma pişman olduğum bir konu) yaşınızı söylemiştiniz belki yazmak istemezsiniz diye yaşınızı yazmayacağım. Bence düzenli kitap okuma alışkanlığı geç kalmamışsınız. Önerim bir an önce kitap okumaya başlamanız her gün ne olursa olsun kitap okumayı kendinize kural koyun, bir süre sonra zorunluluktan çok ihtiyaç olacak okuma alışkanlığı. Eğer ki fantastik kitaplar seviyorsanız LOTR ve Harry Potter gibi ünlü kitaplarla başlayın bunlar size okuma alışkanlığı kazandırabilir. Okuma alışkanlığınızı sevdiğiniz türün ünlü kitaplarını okuyarak edinmenizi öneriyorum. Okumanız gereken kitaplar (Benim önerdiğim):
Suç ve ceza
Hayvan Çiftliği
1984
İnsan ne ile yaşar
Cesur yeni dünya
Fareler ve insanlar
Simyacı
Kürk Mantolu Madonna

Son düzenleme:
Zaten 2019 da 1.filmi, 1992 de 2.filmi görünce kafam karışmıştı. Sizin deyişinizle "Remastered" versiyonu olsuğunu görünce anladım.

Hazırlamaya bu gün başlayacağım ne zaman biter bilmiyorum biraz daha araştırmam lazım sözüm söz :).

@hadwiger Cevaplamayı unutmuşum. Bir konuda (Açtıığıma pişman olduğum bir konu) yaşınızı söylemiştiniz belki yazmak istemezsiniz diye yaşınızı yazmayacağım. Bence düzenli kitap okuma alışkanlığı geç kalmamışsınız. Önerim bir an önce kitap okumaya başlamanız her gün ne olursa olsun kitap okumayı kendinize kural koyun, bir süre sonra zorunluluktan çok ihtiyaç olacak okuma alışkanlığı. Eğer ki fantastik kitaplar seviyorsanız LOTR ve Harry Potter gibi ünlü kitaplarla başlayın bunlar size okuma alışkanlığı kazandırabilir. Okuma alışkanlığınızı sevdiğiniz türün ünlü kitaplarını okuyarak edinmenizi öneriyorum. Okumanız gereken kitaplar (Benim önerdiğim):
Suç ve ceza
Hayvan Çiftliği
1984
İnsan ne ile yaşar
Cesur yeni dünya
Fareler ve insanlar
Simyacı
Kürk Mantolu Madonna
Filmlerde olduğu gibi kitaplarda da bilim kurguyu çok severim. Metro serisine başlamayı düşündüm ama erteledim sürekli, tavsiye eder misiniz?

Çok tarzım değil bilimkurgu. Ben The Godfather, Joker tarzı sanatsal şeyleri sevdiğimden olsa gerek.
Tek okuduklarım bunlar o türde. Metro serisinin kitaplarını bileme ama oyunları çok iyi :D.

"İçeride on ikisi de öfkeyle bağırıyor, on ikisi de birbirine benziyordu. Artık domuzların yüzlerine ne olduğu anlaşılmıştı. Dışarıdaki hayvanlar, bir domuzların yüzlerine, bir insanların yüzlerine bakıyor; ama onları birbirlerinden ayırt edemiyorlardı."

Konuya bir konudan denk geldim, yazayım dedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı