Hazır toplama sistem vs kendi başına sistem toplama

ThisisPunisher

Kilopat
Konu başlığında belirttiğim gibi sizce hangisi daha mantıklı? Ben kendim toplamaktan yanayım ve hep öyle yaptım. Tabii 200-300TL daha yüksek meblağlara çıkabiliyor tutar ama sizinde fikirlerinizi almak ve forumdaşları bilgilendirmek istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kesinlikle hazır toplama sistem. Küçük bir ayrıntıdan kaynaklı sorunlar can sıkıcı olabilirken sorunun kaynağını tespit etmeye yeltenmenize gerek kalmadan garantiye gönderibilirsiniz. Öte yandan örneğin bir mavi ekran hatasında ekran kartından kaynaklı olduğunu bilmezseniz bir çok senaryo uygularsınız. Öyle durumlarda niyeyse sorunlu parçaya en son bakılır :) Yani rahat bir kullanım sağlanır. Hatta bazı yerler istediğiniz ayarları (XMP vs.) yapıp test eder gönderir. Bu ayardan doğabilecek sorunlarla boğuşmazsınız.

Düşünceme göre hazır sistemlerde ve özellikle düşük bütçeli sistemlerde kalitesiz bileşenleri kullanıyorlar. Birde 2003’ten beri bilgisayarla haşır neşir biri olarak kendim toplamak daha mantıklı geliyor.

Kendinizin toplamasının şöyle bir avantajı var. Parçaları tek tek istediğiniz yerlerden alabilirsiniz ki nerede ucuz bulursanız alabileceğinizi gösterir. Ayrıca hazır sistemlerde istediğiniz parçaları her zaman bulamıyorsunuz daha ucuz parçaları kullanıyorlar. Tabii birde toplama kısımını da özellikle seviyorsanız kendiniz toplamalısınız. Ama hem kısıtlı bilgi var riske gir miyim hemde tüm parçalar için tek bir yer muhatabım olsun derseniz hazır sistem alabilirsiniz.

Doğrudur, özellikle bazı Youtube kanalları düşük bütçeli sistemlerde kalitesiz bileşenler kullanıyor. Dürüst olanlar da var ancak bazılarının amacı ucuz sistem toplama videosu atıp izlenme ve komisyon almak. Onlar için ne kadar ucuz ise o kadar iyi. Bilinçsiz alıcılar ise bunun X model ekran kartı varmış diyerek diğer bileşenlere bakmadan alıyorlar.
Aynı olay ucuz klavye, mouse gibi bileşenlerde de oluyor, ancak biraz konumuz dışına çıktığı için bahsetmeyeceğim.

Sırf kablolama yüzünden hazır sistem tercih ettim. Güç kabloları, fan kabloları vs içinde kaybolurum gibi geldi. Yoksa indirim kovalayıp, kendim toplamak çok daha zevkli olurdu ve onların sana sunduğu tercihlerin de dışına çıkabiliyorsun. Özgürlük yani bir nevi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı