Hazırda bekleme mi, Uyku mu? Hangisi daha az pil harcıyor?

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Windows’un iki adet güç tasarruf modu mevcut. Hazırda bekleme modunda sistem bellekte açık olan verileri bekletiyor ve donanımların enerji ihtiyaçlarını en aza indiriyor. Modern dizüstüler bu moda girdiklerinde 1 Watt ile yetinebiliyorlar.

Buna karşın ikinci mod olan uyku modunda sistem bellekteki verileri sabit diske yazıyor ve daha sonra uykuya alıyor. Burardaki güç tüketimi Hazırda Bekleme moduna göre daha az.

Sevgili Recep abi, Hazırda beklet modu benim bildiğim uykuya almıyor, komple kapatıyor. Pc üstünde hiçbir bileşende elektrik dolaşmayacak şekilde kapalı bırakıyor. Uyku modu ise Anakart ve Ram'de elektrik bırakacak şekilde bilgisayarı uyutuyor. Yanlış mıyım bu konuda? (Hazırda beklet modu ile ilgili görüşüm sizin görüşünüzle çelişiyor kanısına vardığım için soruyorum.)

Makaleyi güncelledim. Uyku modu en düşük güç tüketen mod. Hazıra beklet moduna alınca PC'yi, güç tuşuna basın karşınıza oturum açma ekranı gelir. Oysa ki uyku moduna alıp bilgisayarı açarsanız "Windows sürdürülüyor" yazar. Uyku modu çok daha fazla bileşeni kapatır ve daha düşük güç tüketir.

Bu arada Windows 8'in hızlı başlayıp, kapanmasının ardında, Microsoft'un hazırda beklet yönteminden yararlandığınıda ekleyeyim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows'un iki adet güç tasarruf modu mevcut. Hazırda bekleme modunda sistem bellekte açık olan verileri bekletiyor ve donanımların enerji ihtiyaçlarını en aza indiriyor. Modern dizüstüler bu moda girdiklerinde 1 Watt ile yetinebiliyorlar.

Buna karşın ikinci mod olan uyku modunda sistem bellekteki verileri sabit diske yazıyor ve daha sonra uykuya alıyor. Burardaki güç tüketimi hazırda bekleme moduna göre daha az.

Hocam bu söylediğinize emin misiniz? Bir yanlışlık olmasın? Siz hariç bütün okuduğum yerler hazırda beklet modunun hiç güç tüketmediğini söylüyor. Kafam karıştı.

Yeni konular

Geri
Yukarı