HD 3650 Ekran Kartı ve Oyun Performansı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
S: Yaklaşık 1 ay önce yeni bir bilgisayar aldım fakat tüm ısrarlarıma rağmen ailem toplama bir PC almama izin vermedi. Her neyse özellikleri: AMD 740G yonga seti, 1GB ATI 3650, Ekran Kartı, 1 TB SATA HDD, 2GB DDR2 800 MHz RAM (Ürün bilgi kağıdında 2Gb yazıyordu ama özellikleri tıklayınca 4Gb yazıyor 3.25 GB si kullanılabiliyormuş), AMD Athlon II X4 620 2.60 GHz İşlemci şeklindeydi. Sorunum tabii ki ekran kartıyla ilgili: Günümüze göre nasıl bir sistem çünkü PC’yi bize günümüzün en iyisi diye tanıttılar? Ekran kartım bana çok eski geldi yani HD 3650 çok düşüktür bence sizce nasıl? Monitörüm 22' Wide bir monitör LG Flatron W2243S serisi wide olduğu için birkaç performans düşüklüğü yaşayabilir miyim ? Ayrıca ekran bazı oyunlarda sanki dikey çizgili gibi gözüküyor bunun nedeni nedir? Sistemimde Windows7 yüklü; oyun hastası olduğum için Windows 7 Home Basic yüklü olarak aldım en iyisini mi yaptım? Crysis, Terminator Salvation, The Saboteur, Street Fighter gibi sistem katili oyunlarda (sanırım ekran kartından dolayı) performans düşüklüğü yaşıyorum bu nedendir? Recep abi çekinme ekran kartımın berbat olduğunu, 2000 lirayı çöpe attığımı söyleyebilirsin çünkü ben de aynen aileme ileteceğim.

Merhaba Kutay, öncelikle marka PC almakla çok büyük bir hata yaptığını belirtmek isterim. Zira marka bilgisayarların günümüzde artık hiçbir avantajı kalmaması bir yana, dezavantajlarla dolular. Şimdi bu durumda sorularını cevaplamaya başlayalım: İşlemci, anakart ve bellek olarak günümüze göre gayet uygun bir PC. Fakat oyuncular için en önemli bileşen olan ekran kartına baktığımda kafamı duvarlara vurma gereği duyuyorum. HD 5000 serisi –özellikle de ekonomik olan HD 5650 modeli- piyasadayken, yavaş ve eski HD 3650 erkan kartının bu bilgisayarda yer almasının tek açıklaması olabilir: ellerinde kalan kartları tüketmeye çalışmışlar. Monitör Widescreen olduğu için performans düşüklüğü yaşamazsın. Eskiden 16:9 monitörleri oyunculara pek önermiyordum zira oyunlarda bu çözünürlükler yoktu. Fakat devir değişti, artık oyunlar da buna ayak uydurdu. Artık özellikle Widescreen tavsiye ediyorum. Performans konusunda ise HD 3650’nin 1920 x1080 çözünürlüğü kaldırması imkânsız. Bu çözünürlerde o kartın yapabileceği tek şey oturup ağlamaktır. Oyunlardaki dikey sorunu ise çözünürlükten kaynaklanıyor. Oyuna girmeden önce çözünürlüğü yükselt. Windows 7’nin Starter hariç bütün sürümleri oyuncular için ideal denilebilir. Yalnız ben daha önce üstüne basa basa söylediğim ve aptalca sorular kısmında belirttiğim halde neden 32 Bit sürüm alıp sistemindeki 4 GB belleğin 3 GB’ını kullanmayı tercih ettiğini algılayabilmiş değilim(Dur tahmin edeyim bu da satıcının suçu). HD 3650 ile Crysis oynamak, Tank’a sapanla taş atmaya benziyor. Mesajının sonunda sisteme 2000 lira verdiğini görünce hesaplamadan tutmadım kendimi. Kalbin varsa devamını okuma. Bu sistemin gerçek fiyatı (Kasa, PSU, DVD Yazıcı, klavye, fare dâhil) 1.236,41 TL. 2000 TL’den bu fiyatı çıkartınca bakkal amcanın senden aldığı fazladan ücreti hesaplayabilirsin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı