HD 4870X2 Taktıktan Sonra PCIe Power LED'inin Yanması

TikananDamar

Kilopat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Merhaba değerli dostlarım. Konu çok uzun olacağı için lütfen konuyu okumadan yorum yapmayınız.

Bundan 2 hafta önce GTX 580 hakkında konular açmıştım. GTX 580 satıp HD 6970 adlı ekran kartını aldım. Güç kaynağım yetersiz olduğu için ekran kartının frekans ayarlarını kısıp oyunlarımı düzgünce oynuyordum bir sıkıntı olmuyordu. Şimdi arkadaşlar. Aerocool VX500 aldım kartın daha stabil çalışması için. Geçen gün tanıdık bir bilgisayarcıya gittim. Masasının üstünde XFX HD 4870x2 gördüm. Aldım elime. Abi dedim bu kart çok güzel fiyatı felan nedir dedim. O da kartın çok ısındığını ama görüntü verdiğini söyledi. Eee adam bu kart 2 GPU barındıyor ve Blower soğutucusu var tabii ısınacak.

Neyse bana kaça satarsın dedim. 30 liraya veririm dedi. Eğer sorunu çözemezsen geri vermek istersen paranı vereyim geri dedi. Tamam dedik çıktık dükkandan. Geldim eve ben HD 6970'i çıkartıp HD 4870x2'yi taktım. Kart düzgünce çalıştı derken power girişlerinin ( 8 pin ve 6 pinin olduğu yer ) oradaki 5 LED'den biri kırmızı yandı, ortadaki. Ve kart görüntü vermedi.

Ne kadar araştırsam da sıkıntının power girişlerinde olduğunu yazmışlar. Fakat power daha yeni ve girişlerinde herhangi bir sorun yok :) Bilgisayarcı tanıdık. Bozuk kart satacağını sanmıyorum 2 tane arkadaşına daha vermiş ek fan aparatı takmışlar onlarda da görüntü veriyormuş kart. Durum ne sizce?

İnternette araştırırken bulgular buldum;

Bunlar, 4870x2 üzerindeki 5 LED ve anlamları:
D14 ( R753 ) 6 Pin gücü takılı değil
D13 (R724) 8 Pin gücü takılı değil
D15 (R819) Aşırı ısınma (Termal sorun)
D5 (R323) GPU-1 (Master) Güç yok
D7 (R570) GPU-2 (Slave) Güç yok

Güç kablolarınızı kontrol edin ve kartın tam olarak oturduğundan emin olun.

Şimdi kartı yeniden takıp videoya alacağım :)
Sorun videom:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Not: Arkadaşlar videoda ki ledlerin anlamı 6 pin takılı değil 8 pin takılı değil bir de sonradan yanan termal sorun ledi.. Ama kart yeni takılıyo ısınma sıkıntısı felan yok aynı güç kabloları hd 6970 çalıştırıyor..

Son düzenleme:
Hocam sorun ekran kartında. Kondansatör patlamıştır büyük ihtimal. Elektronikle uğraşan eli yatkın birisine gösterirseniz farkedip kondansatörü değiştirir.

Hocam sorun ekran kartında. Kondansatör patlamıştır büyük ihtimal. Elektronikle uğraşan eli yatkın birisine gösterirseniz farkedip kondansatörü değiştirir.
radeon_4870x2_inside.jpg

Kartın içerisinde kondanstör yok :)

Gücü Molex dönüştürücü ile bağlamışsın. O kartın TDP'si 286 W. Düzgün bir PSU kullan çift PCIe çıkışı olan.
8 pin olan dönüştürücü ile bağlı. HD 6970'de sıkıntısız çalışırken neden şimdi böyle yaptı? 800W psu ilede denemiştik bilgisayarcıda orada da çalışmadı ama geçen günlerde anakart denemeside yaptık o da çalışmamıştı o bilgisayarcıda eve getirdim bağladım çalıştı. Şimdi de böyle bir sorun anlamış değilim. Konuyu güncelledim. Şimdi eve getirdim bir ümit ama yapacak bir şey yok.
WD2AEP.jpg

Sorun işaretlediğim pci ex girişlerini silgi ile silince düzeldi.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı