HD 6950 ekran kartında ısınma

Xulema

Centipat
Ekran kartımın modelim AMD HD 6950 2 GB ve acayip bir şekilde ısınma sorunu var. Ekran kartımın 2 tane fanı var 1 tanesi normal bir şekilde çalışıyor ama ikinci fan bir türlü devreye girmiyor bildiğim kadarıyla ekran kartı 85-90 derece civarlarında olduğu zaman ikinci fan devreye girmesi gerekiyor. Ama bende öyle olmuyor ne hikmetse bundan 2 ay önce bu sorun vardı sonra bir şey oldu ve düzeldi ekran kartı derecesi 70-75 civarında geziyordu. Şu aralar PES 2021 giriyorum derece bir anda 100 oluyor bir anda fırlıyor bu her oyunda oluyor Rocket League, GTA 5 vs.
Yani ne yapmam lazım ikinci fanı aktif etmek için?(MSI Afterburner uygulaması ile kontrol ediyorum fan hızını 90 derece olduğu zaman fan hızı 100 oluyor ama tek fan çalışıyor böyle olunca da tek fan etki etmiyor kart boğuluyor).
1632577115556.png

Hocam normalde her iki fanında ortalama eşit hızlarda dönmesi gerek fakat sizin dediğinize göre fanınızın biri bozulmuş ve sıcaklıklar bu yüzden stabil değil. Ya bir tane soğucunuza uygun fan alacaksınız ya da soğutucuyu komple değiştireceksiniz. Bir yöntem daha var oda underclock yapmak, ısıya bayağı bir faydası dokunur fakat ters oranda peformansa da.

Hocam normalde her iki fanında ortalama eşit hızlarda dönmesi gerek fakat sizin dediğinize göre fanınızın biri bozulmuş ve sıcaklıklar bu yüzden stabil değil. Ya bir tane soğucunuza uygun fan alacaksınız ya da soğutucuyu komple değiştireceksiniz. Bir yöntem daha var oda underclock yapmak, ısıya bayağı bir faydası dokunur fakat ters oranda peformansa da.

Şöyle bir şey oluyor ikinci fanı elimle döndüyorum(derece 90 olduğu zaman) fan 2-3 saniye dönüyor sonra duruyor 10 saniye sonra tekrar aynı işlem oluyor.
ne yapacağımı bilmiyorum kafam çok karışık :/

Bence şu anlık underclock yapın sonra bir soğutucu alırsınız. Bu arada termal macunu kontrol ettirmenizi öneririm.
underclock nasıl yapıcam?
Bence şu anlık underclock yapın sonra bir soğutucu alırsınız. Bu arada termal macunu kontrol ettirmenizi öneririm.
termal macunu yeniledikten sonra ikinci fan vs çalışırmı

Hayır.

@BerkayZ87 yardımcı olabilir misin bize?

Core clock olan yeri -50 yapa yapa devam edeceksin. Isılar stabil olunca kaydedip öyle kullanın.

O dediğiniz biliyorum zaten yapıyordum ara sıra çok ısınınca Core clock ve Memory clocku 400-700 yapıyordum ısınma olmuyordu ama FPS kaybı yaşıyordum. Yaptığım zaman zarar veriyor diye yapmadım bu sefer.

Yeni konular

Geri
Yukarı