HD 7850 1 GB ekran kartına nasıl overlock yaparım ?

ajan 47

Hectopat
Yer
ankara
Daha fazla  
Asus hd 7850 1gb ekran kartım var. CPU tweek diye bir programı da var. Bu ekran kartını hangi programla veya nasıl yapacağım? Tecrübeli biri var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
GPU Tweak ile bellek frekansını 50 Mhz artır. Aynı şekilde çekirdek frekansını da. Sonra kartı 3DMark gibi bir yazılımlar ya da Furmark ile stres testine sok. Eğer test sorunsuz biterse kartını başarılı bir şekilde oc etmişsindir. Aynen bu şekilde devam edebilirsin frekansları artırmaya ama bir noktada sonra 50'şer değil, 5'er 5'er artırman gerek ve fazladan voltaj da vermen gerekebilir.

Kartını yakmamaya dikkat et sadece....

Bende HD7850 2Gblık modeli var.1070e 5880 %30 güç limiti stabil.Bu değerleride iki şekilde alabilirsin.GPU Tweak ı yükle.Advenced mode tuşunu bul tıkla.Ardından setting/tune/tune setting te overclocking range enhancement adında Advenced mode a aldığın için yeni bir seçenek çıkıyor.Çek atıp apply dediğinde çarpan sınırı kilidini kırıyorsun.Msi afterburner olsun trixx olsun yada catalyst olsun hiçbirinde 1050ye 5800 ayarlarını geçirtmez.Voltaj vermene gerek yok hatta GPU Tweakten o.c. atmana bile gerek yok.Catalyst üzerindende(amd overdrive) yapabilirsin.Dediğim gibi 1070e 5880(1475mhz) üzerini deneme.Aşarsan benchlerde geçiyor yalnız oyuna geldimi 20-30dk sonra kart felaket ısınıyor ne kadar kasa soğutman iyi olsada siyah ekranı görüyorsün(Ramlerde soğutucu bloğu olsada gpu ramleri çok ısınıyor).1Gb lık model izmirde bi arkadaşımda var yalnız o makinesinde 1030/5600ü geçemediğini söyledi.2Gb lık model kart yapısındanmıdır bilmiyorum ama daha iyi o.c. yiyor galiba.GPU Tweakten o.c. atmak istersen voltajı 1165i geçmeni tavsiye etmem.Zaten max 1180i yiyor.Tabi benimki sapphire ama video incelemelerimde asusun 7850 kartlarına 1225v voltaj 1200mhz çekirdek frekansı verildiğini ve benchlerden geçtiğini gördüm ne kadar doğrudur bilinmez.

Asusun kendi Gpu tweek programında alt tarafta olan gaming moduna basdıgımda
Gpu 860 dan 880 e
Memory 4800 den 4880 e
Gpu voltage 1135 den 1145 e çıktı
crysis 3 oyununda 35 fps de oynarken şimdi 42 - 45 fps de oynuyorum galiba yaptım yardım ve cevaplar için
Teşekkürler

Not: sürekli olarak overclock yaptıgımda ekran kartımda bir süre sonra performan düşüklügü veya bir
takım arızalar meydana gelirmi

Sürekli OC'ta kalmaz zaten. Minimuma kendini çekiyor gerektiğinde Max verdiğin OC değerine yükseliyor. Gpu-z den takip edebilirsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Olmaz.
OC işinden anlamıyorsanız performans almak yerine durumu daha berbat hale getirip kartı daha beter hale getirme.

Bence şuan HD7850 ' ye O.C yapmaya hiç ama hiç gerek yok. Riske girme. Güncel oyunları ultra açıyor zaten. Daha sonra kartın yetmediği zaman yaparsın. Yetmediği zaman bozulsa da fark etmez zaten.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı