HD 7870 Oyun Performansı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Tuğçe Telci

Hectopat
Merhaba Recep abi. Ben üniversite sınavına hazırlanan kurbanlardan biriyim. Bu seneki çalışmamın karşılığını alıp bilgisayar mühendisi olmak istiyorum. Sınavdan sonra da yeni bir bilgisayar toplamak istiyorum. Benim şuanki sistemim kötüden de beter.

Sistemimin özelliklerini yazacak olursam;

Windows XP Professional Service Pack 3
İşlemci: lntel Core 2 Duo 1869 Mhz
Ekran kartı: ATI Radeon x1650 512 MB
Bellek: 1 GB RAM

Piyasadaki eski oyunları bile normal ayarlarda zor oynadığım bu pc'den kurtulmak ve yepyeni bir pc ile yeni oyunları son ayarlarda oynamak istiyorum. Bunun için sorularıma geçiyorum.

1) Ekran kartı olarak gözüme MSI R7870 Hawk modelini kestirdim. Sanırım bu kart henüz piyasaya çıkmadı. Piyasaya ne zaman çıkar ve çıktığında maliyeti ne kadar olur? Bu model dışında HD 7870 yüksek fiyatı nedeniyle başka kartlara yönelmeme neden oluyor. Bu kartın fiyat/performans oranı ne durumda? Daha eski bir seri olan HD 6970 ya da HD 6950 , HD 7870 ile karşılaştırıldığında ne gibi bir fark sunuyor? Fiyat olarak daha ucuz olan HD 7850 ile 7870 arasında performans olarak çok fark var mı? Ya da tüm bu kartları bir yana bırakıp nVidia kartlara mı yönelmeliyim?

2) Monitör olarak hangi monitörü önerirsin?

3) Pc bileşenlerini toptan alınca indirim yapan güvenilir siteler var mı? (Benim aklıma Vatan Computer dışında bir yer gelmiyor.)

4) Böyle üst seviye ekran kartları için işlemci için i5 yeterli olur mu? Yoksa i7 şart mı?

5) Son çıkan oyunları üst seviye ayarlarda en az 3 sene oynamak için bu sisteme kaç para harcamam gerekir?

6) Son olarak güzel bir kasa önerirsen mutluluğun dibine vururum.

Bu iş için ne kadar bütçe ayırdın bilmiyorum fakat 2000 TL bütçe ile şöyle bir sistem toplanabiliyor:

TOPLAM :​
1.753,10 TL​
KDV:​
315,56​
NAKİT / HAVALE (TL) :2.068,66 TL

• Anakartta TPU var. İşlemciyi saniyede overclock ediyor sen uğraşmadan. Böylece işlemcin FX-8150'nin bile üstüne çıkabiliyor. Ama OC etmeden de performanslı bir işlemci.
  • Bellek 8 GB, oyunlar ve uygulamalar için fazlasıyla yeterli.
  • 500 GB sabit disk kurulacak oyunlar için gayet yeterli.
  • GTX 560 Ti ile Max Payne III ve diğer oyunları rahatlıkla oynayabilirsin.
  • Thermaltake V3'ün tasarımını beğenmezsen az farkla Dokker veya Commander da alabilirsin.
  • Ve öldürücü darbe! SATA 3 Corsair SSD. SSD'ye bütçe ayırabilmek için epey ince ayar yaptım. SSD sayesinde sistem tek kelimeyle uçacak.

Tabii ki senin ihtiyaçların doğrultusunda ekran kartını değiştirebiliriz. Bu sistem seni rahatlıkla 3 yıl idare eder. Ama bütçem 3000 TL dersen bu sistemi daha da geliştirmek mümkün. kasayı değiştirmek, sabit disk kapasitesini artırmak veya mimariyi Intel yapmak da mümkün.

Kart bu ay piyasada olacak fakat bekleyemem diyorsan bunu da alabilirsin:

.:.NOVA Bilgisayar.:. MSI R7870 Twin Frozr 2GD5/OC 2 GB, PCIExp Ekran Ka R7870 Twin Frozr 2GD5/OC

2) Monitör olarak hangi monitörü önerirsin?

2ms tepki süreli Full HD LED olarak ASUS ML238H önerebilirim.

3) Pc bileşenlerini toptan alınca indirim yapan güvenilir siteler var mı? (Benim aklıma Vatan Computer dışında bir yer gelmiyor.)

Toptan alıma Vatan da indirim yapmıyor. Sadece hafta sonu indirimleri var. Ama seçenek bol. İnternet mağazaları var mesela...

4) Böyle üst seviye ekran kartları için işlemci için i5 yeterli olur mu? Yoksa i7 şart mı?

Anakrtını ASUS alırsan TPU ile i5'ten i7 performansı alabilirsin. i7 şart değil...

5) Son çıkan oyunları üst seviye ayarlarda en az 3 sene oynamak için bu sisteme kaç para harcamam gerekir?

3000 TL yeterli.

6) Son olarak güzel bir kasa önerirsen mutluluğun dibine vururum.

Ne kadar güzel? LEVEL 10 GT? :)

Kart bu ay piyasada olacak fakat bekleyemem diyorsan bunu da alabilirsin:

.:.NOVA Bilgisayar.:. MSI R7870 Twin Frozr 2GD5/OC 2 GB, PCIExp Ekran Ka R7870 Twin Frozr 2GD5/OC

2ms tepki süreli Full HD LED olarak ASUS ML238H önerebilirim.

Toptan alıma Vatan da indirim yapmıyor. Sadece hafta sonu indirimleri var. Ama seçenek bol. İnternet mağazaları var mesela...

Anakrtını ASUS alırsan TPU ile i5'ten i7 performansı alabilirsin. i7 şart değil...

3000 TL yeterli.

Ne kadar güzel? LEVEL 10 GT? :)

Anakart olarak olarak MSI Z serinden bir anakart alsam i5`ten daha iyi bir performans alabilir miyim?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı